Jaroslav Vydržel: Lunární rok Krysy 2020

V pátek 24. února 2020 v hodině Prasete (21-23 hod.) nastalo druhé Novoluní po dni zimního slunovratu a narodil se tak nový lunární rok, tentokrát svěřený pod vládu regenta Krysy. Začal Lunární rok, který skončí 11 února 2021 a který má letos 13 měsíců. Děje tak jednou zhruba po třech letech, aby se srovnal lunární a solární cyklus. Nebýt tohoto přestupného měsíce, slavil by se počátek lunárního roku v různých částech roku, podobně jako muslimský svátek Ramadán, protože cyklus slunce je zhruba o 10 dni rozdílný, pokud ho srovnáme s cyklem slunce. To nám za tři roky dělá rozdíl zhruba 30 dni a tedy je potřeba nějak tento rozdíl srovnat.

To je hlavní důvod, proč se tradiční čínská astrologie BaZi neřídí Lunárním cyklem ale solárním a proč je spojena s kalendářem Xia, který je spojen s 24 obdobími JieQi, které souvisí s přírodními cykly a postavením slunce. Tedy i přes to že již započal lunární rok Krysy, lidé narození do 4 února spadají stále pod vládu Kance. Astrologicky se tedy Krysa dostane ke svému slovu v první jarní den (počítáno podle čínského systému) což je zhruba v období našich Hromnic a keltského svátku Imbolc (Oimele).

Znamení Krysy (Zi což se čte „c´“) je v koloběhu dvanácti zvířecích regentů považováno za první znamení. Z určitého úhlu pohledu se tedy dá mluvit o jistém počátku cyklu. Ti z Vás, kteří jsou ale v čínské astrologii znalejší vědí, že každé zvířecí znamení má k sobě ještě elementární přívlastek. Minulý rok tím přívlastkem byla jinová (ženská) forma elementu Země, a tak jsme tedy o Kanci toho roku mluvili jako o Zemském Kanci. Krysa tohoto roku má přívlastek Kovová. Máme tedy rok Kovové krysy, který je 37 znamením ze šedesátkového cyklu. Takových to cyklu jsme v čínském kalendáři zaznamenali 77 a dnes jsme tedy v roce 4657 od počátku počítání. Tento kalendář se tedy udržuje v chodu již od roku 2637 před n.l.

Ten elementární přívlastek u každého znamení je v systému čínské astrologie zajímavým a důležitým aspektem celého systému, protože bychom se na to mohli dívat dvěma způsoby. Nejdřív se zamysleme nad tím, že každé znamení se pojí s pěti elementy čínské teorie o proměnách. Známe pět základních proměn (Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda) a každé Zvířecí znamení se umí projevit ve všech těchto proměnách. Mohli bychom si to představit tak že se oblékne do určitého kabátu. Tedy Krysa si pro rok 2020 oblékla Kovový kabát. V roce 2023 si vezme kabát Vodní a v před 12ti lety měla zase kabát Zemský. To, do jakého kabátu se Krysa obleče určuje také to, jak se bude projevovat a jak bude působit. Přesto že máme a známe nějakou obecnou charakteristiku Krysy, jako znamení, to so jakého kabátu se oblékne promění její chování, něco zdůrazní, něco v jejím působení potlačí. Jedna věc je jak se bude projevovat a chovat člověk narozený v roce Kovové Krysy a jak se bude rok Kovové Krysy promítat do našich životů.

Zdroj: Lunární rok Krysy 2020, Jaroslav Vydržel

Další odkazy
Krysa
Krysa, Kov
cz
Lunární rok Krysy 2020
Lunární rok Krysy 2020