Miloš Vymazal: Pěstování hub
Autor: Tavis Lynch
Nakladatel: Esence

Houby jsou plné vitaminů a antioxidantů a dodávají pokrmům jedinečnou chuť – ti, kteří nechtějí čekat na houbařskou sezonu, si je mohou sami vypěstovat. Není třeba se při tom omezit na tradiční žampiony, ale je možné ochutnat i druhy, které kdysi patřily mezi exotické, ale nyní jsou samozřejmostí, jako například šiitake, lišky, cremini, enoki a další. S rostoucí poptávkou po houbách roste i počet pěstitelů a zakládají se nové houbové farmy a zahrady. Tato příručka vám názornou formou ukáže, jak houby pěstovat na kládách, na slámě, na pilinách či na kompostu a jaké k tomu potřebujete náčiní. Nechybí ani tipy na zpracování hub a v závěru knihy najdete i pár lahodných receptů od houbové omáčky až po lahodný houbový dortík.


Věděli jste?
Za nejstarší živý organismus na světě je považována obří houba, která roste v Oregonu. Rozkládá se na 8,8 km2 a je stará minimálně 2 400 let.

Lidé si hub cení už od dávných dob. Egypťané se domnívali, že si jimi zajistí nesmrtelnost, a mohli je jíst jen členové královské rodiny. Římané jim říkali cibus diorum - potrava bohů. Ve starověkém Řecku je vojáci jedli, aby měli sílu v bitvě. Podle sekvenční analýzy DNA, jsou houby bližší živočichům než rostlinám.

V Číně byla údajně vypěstovaná první houba okolo roku 600 n.l. Čína je stále největším producentem hub na světě a podílí se na více než polovině jejich světové produkce.

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Pěstování hub
Pěstování hub