Petr Novák: Shanghan Lun (伤寒论 / 傷寒論), nebo Shanghan Zabing Lun ( 伤寒杂病论 / 傷寒雜病論), známý v angličtině Treatise on Cold Damage Disorders nebo Treatise on Cold Injury - Pojednání o poranění chladem.

Autor Zhang Zhongjing, kniha byla napsaná někdy před 220 nl, na konci vlády východní Han dynastie. Patří mezi nejstarší kompletní klinické učebnice ve světě (viz Carakasaṃhitā a Hippokratova Corpus), a je to jedna kniha ze čtyř kanonických děl, kterou musí studenti TČM studovat do dnes. V češtině bohužel nevyšla.


Doplnění MV: Zhang-Zhong Jing zasvětil svůj život studiu horečnatých onemocnění, která zabila mnoho členů jeho rodiny. Po desítkách let studia a praxe napsal knihu "Shang Han Lun", která se stala zásadním dílem pro použití tradiční bylinářské medicíny. Kniha obsahovala nejen 100 účinných složení bylin (z nichž většina se používá dodnes), ale její text představoval určitý teoretický rámec, jehož studiem, analýzou, vysvětlováním a reformováním se zabývala další stovka knih. Kniha vysvětlovala velmi přesně a podrobně diagnostiku a obsahovala podrobný popis přípravy bylinných léčiv. Léčitelé a lékaři tuto knihu používali jako učebnici pro diagnostiku a léčbu. Napříkladodvar kůry skořicovníku se používal pro léčení pacientů s horečkou, kteří se potili, byla jim zima, chtělo se jim zvracet, těžce se jim dýchalo a měli plovoucí rychlý puls. Odvar se připravoval z kůry skořicovníku [Cinnamonmum cassia], čínské bílé pivoňky [Paeonia lactiflora], čínské lékořice [Glycyrrhiza uralensis], zázvoru [Zingiber officinale], čínské jojoby [Ziziphus jujube] a dvou dalších bylin. Odvar z byliny [Ephedra sinica] jako zdroje efedrinu se používal pro léčení pacientů s horečkou, kteří se však nepotili, byla jim zima, měli bolesti hlavy, těžce se jim dýchalo a měli plovoucí pomalý puls. Odvar dále obsahoval skořicovník, čínskou lékořici a nať mandlovníku. Bylina [Ephedra sinica] s obsahem efedrinu se dnes používá také při léčení některých alergií.

Zdroj: Historie čínské bylinářské medicíny, Jiří Svršek

Petr Novák - centrum Aeditus, Praha
http://www.tradicni-cinska-medicina-praha.cz
cz
Shanghan Lun - Pojednání o poranění chladem
Shanghan Lun - Pojednání o poranění chladem