Miloš Vymazal: Da xue 大雪 - Velký sníh
Období: 8. prosince - 20. prosince[1]
Úhel: 255° - 270°
Element: Voda
Znamení: Krysa

Da xue | Da xue - Velký sníh

Da xue | Da xue - Velký sníh


Velký sníh je posledním obdobím před Zimním slunovratem. Je symbolizováno hexagramem 2 Přijetí Kun 坤 , složeným výhradně z jinových čar. Dva týdny Velkého sněhu jsou nejdelšími nocemi v roce. Délka noci vyvrcholí při slunovratu a pak se dny pomalu začnou prodlužovat a noci zkracovat.

Je dobré se soustředit na doplňování tepla a vyvarovat se nachlazení (Neijing: "vyhnout se nachlazení a hledat teplo" (去 寒 就 溫)).

Je vhodné preventivně moxovat body: Qihai CV06, Guanyuan CV04 a Zusanli ST36.
Qihai | CV06 - čchi-chaj

Qihai | CV06 - čchi-chaj

Guanyuan | CV04 - kuan-jüan

Guanyuan | CV04 - kuan-jüan

Zusanli | ST36 - cu-san-li

Zusanli | ST36 - cu-san-li


V tomto období odpočíváme, chodíme dříve spát. Spánek je jedním z nejlepších čínských lékařských doporučení pro doplnění čchi a posílení ledvin.

Léčivé víno z gekona
Ge Jie Jiu  蛤蚧 酒 (anglicky Gecko Wine)
Tonizuje plicní čchi, zmírňuje kašela dušnost, tonizuje ledvinový jang, jin a posiluje krev. Pomáhá proti sípání, kašli, dušnosti, impotenci.
Alkohol je teplý, horký a sladký od přírody, má schopnost zahřívat a vylučovat chlad, doplňuje čchi a krev. Léčivá vína jsou proto vhodná pro zimu. Toto tradiční léčivé víno  bývá v v Číně často připravováno během období Velkého sněhu. 1 pár  Ge jie 蛤蚧 získaného z čínské lékárny namočíme v 1 litru 80% alkoholu (vodka je ideální). Necháme louhovat minimálně 1 měsíc. Užíváme večer 1 malou skleničku.
Ge jie | Čínské ingredience

Ge jie | Čínské ingredience


Kromě léčivých vín je v tomto období roku obzvláště vhodné doplňování ledvin jídlem. Doporučované potraviny pro období Velkého sněhu jsou např. jehněčí, hovězí, kuřecí, zvěřina, krevety a slávky. Kromě těchto živočišných produktů jsou vhodné vlašské ořechy, mandle nebo jiné ořechy a zahřívající koření, jako je zázvor a skořice. Vzhledem k tomu, že tato roční doba může být studená a suchá, je vhodné vařit polévky s kořenovou zeleninou nebo dušené maso, protože tato jídla otevírají i zvlhčují.Popíjení teplé vody po celý den je také vhodné pro lidi, kteří mají pocit sucha.

[1] Poznámka: Začátky a konce jednotlivých období se mohou během let měnit.

Další odkazy
Zima*, Ledviny*, Da*
Ge jie - Gekko gecko Linneaus, Gecko
Solární kalendář - dvojtýdny
Solárně lunární kalendář

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Da xue - Velký sníh (Da xue)
Da xue - Velký sníh (Da xue)