MUDr. Petra Uríková: Rybíz

Nastalo rybízobraní. (Obvykle bývá až v půlce července.) V mém případě to znamená hodně práce, protože máme na zahradě asi 20 keřů rybízů. Poradím Vám tedy, jak se poprat s takovým, ale i menším množstvím. Já jsem zatím zpracovala tu mísu bílého (nebo spíš lavor), co je na fotce, červený a černý mě ještě čekáwink.

Rybíz z hlediska čínské medicíny:
- je osvěžující - když si dáte rybíz nebo jídlo z něj, osvěží vás, i když nebude studené z ledničky
- má sladkou a kyselou chuť
- prospívá Játrům
- stahuje čchi dovnitř, přispívá k vytváření tělesných tekutin a krve

Rybíz černý

Rybíz černý

Rybíz červený

Rybíz červený

Poznámky pod čarou:
- Část rybízu oberu vždy dočista, na kuličky, ty dám do mrazáku jako zásobu na příští jaro. Rybíz totiž svou chutí patří k dřevěným, jarním, potravinám. Jarní chutě se obvykle začínají ozývat už koncem února a trvají minimálně do konce dubna. Za tuto dobu se rybíz z mrazáku spotřebuje na celozrnné rybízové koláče, po kterých se děti mohou utlouct.
- Na zbytku sklizně si ale nedávám tak záležet. Rybíz trhám po střapcích, i se stopkami a občas i listy. Tím se celý proces výrazně urychlí. Pokud totiž chcete vyrábět rybízový sirup nebo marmeládu, je potřeba zbavit se semínek a získat jen čistou šťávu. A to jde i se stopkami nebo zbytky listů. Ideální varianta je odšťavňovač. Já ho mám, ale jen odstředivkový, který na tento typ ovoce není určen. I přesto jej používám - díky němu byla celá mísa hotová asi za 20 minut. A to i s asistencí dětíwink. Jediné, co je třeba udělat, je vzít poprvé odšťavněný rybíz z odpadkové nádoby odšťavňovače a projet jej ještě jednou nebo dvakrát, až pak zbytky vyhodit.
- Někdy ani zbytky nevyhazuji - manžel je naloží a nechá kvasit na rybízové víno. To z bílého rybízu používám na vaření.
-Pokud odšťavňovač nevlastníte, budete muset pasírovat. Ale i tady se dá nechat rybíz se stopkami a tím ušetříte aspoň obírací čas. Stačí, když natrhaný rybíz i se stopkami co nejvíc rozmixujete tyčovým mixérem a pak vás už jen čekají dlouhé chvíle s cedníkem a vařečkou, abyste propasírovali co nejvíc šťávy.
- Získanou šťávu pak můžete použít jako základ pro rybízový sirup, marmeládu nebo zavařit jen tak. Část šťávy vždy zavařím jen tak (20 min 80°, bez dalších příměsí) a na jaře se hodí do dezertů s ovocným želé nebo pudingem - stačí upéct korpus z křehkého těsta a do něj po vychladnutí nalít náplň z rybízové šťávy svařené s agarem nebo škrobem nebo touto náplní můžete spojovat vrstvy piškotů vyskládaných v dortové formě.
- Vždycky dělám čistou rybízovou marmeládu. Letos se ovoce sešlo, tak jsem část udělala s třešněmi a část s malinami - obě jsou super;).

MUDr. Petra Uríková - mudr-urikova.com
cz
Rybíz
Rybíz
cz
Rybíz
Rybíz
cz
Rybíz
Rybíz
cz
Rybíz