MUDr. Petra Uríková: Kompoty

Proč se vlastně zavařovat s kompoty? K čemu jsou dobré? Spousta lidí určitě řekne, že na nějaké zavařování nemá čas a že si koupí ovoce celoročně čerstvé.
Já to beru tak, že pokud mám ovoce nebo zeleninu, o kterých vím, že vyrostly "přírodně", bez postřiků či umělých hnojiv, z hlíny, vody a sluníčka a naší láskyplné péčesmile, raději si uchovám tyto než koupím čerstvé dovezené bůh-ví-odkud.

Zavařování ale není jen způsob uchování ovoce a zeleniny na dobu, kdy čerstvé nejsou k dispozici. Může být užitečné i z jiného pohledu.
Z hlediska čínské medicíny se dá zjednodušeně říct, že všechny kompoty doplňují jin (a podporují Slezinu a Žaludek a další orgány podle toho, k jakému orgánu mají vztah).

Nedostatek jinu je v dnešní době velmi častý. Vzniká totiž zejména stresem, zrychleným životním stylem, nedostatkem spánku, pitím nadměrného množství čaje (černého a zeleného) a kávy, konzumací hodně pikantních či smažených jídel, aj.
Mezi příznaky, kterými se nedostatek jinu projevuje, patří: nervozita, podrážděnost, noční pocení, špatný spánek, návaly horka, suchost sliznic a kůže, pocit horkosti zejména na dlaních, šlapkách a na hrudníku nebo v obličeji a třeba i takové příznaky jako erotické sny a zvýšená chuť na sex.

Čím víc je člověk nevyspalý, tím víc to dohání kávou či jinými stimulanty a vzniká začarovaný kruh. A ten můžeme rozetnout právě třeba konzumací kompotů, protože jin se nejlépe doplňuje stravou nebo bylinnými preparáty. Ze stravy bývají účinné polévky, kompoty, dušená zelenina - obecně to, kde jsou zelenina nebo ovoce povařeny v troše vody, ale také třeba obilné kaše.

Příznaky nedostatku jinu mívají také ženy v přechodu a strava doplňující jin je ideální pro děti - děti si svůj/svou jin teprve budují a z hlediska čínské medicíny jim nejlépe vyhovuje právě jinovací strava - kaše, polévky, kompoty, dušená zelenina. Příliš suché potraviny naopak mohou přispět k většímu projevení se jangu u dětí, což západními slovy často nazýváme hyperaktivitou dítěte.

MUDr. Petra Uríková - mudr-urikova.com
cz
Kompoty
Kompoty