Miloš Vymazal: Horečka: LU06, LU08, LI03, LI06, ST43, ST44, ST45, SP02, SP10, SP15, HT02, HT05, HT09, SI01, SI02, SI03, LU04, SI07, BL12, BL31, BL39, BL65, PC01, PC06, PC08, TE01, TE09, TE06, TE15, GB18, GB19, GB22, GB44, GV08, GV13, GV14, CV12
Horečka bez pocení: LU06, LU08, LI01, ST45, BL45, KI04, PC08, GB06, GB16, GB20, GB37, GB43, GV02, GV04
Horečka bez pocení s bolestí hlavy: PC01
Horečka při nachlazení: LU02, GV15
Horečko s mrazením: GB40
Horečka s odporem k chladu: GV12
Horečka s pocitem zimy:    HT03
Horečnaté choroby: ST43, TE04, LR01
Horečnaté stavy: KI03
Horká chodidla v noci: KI02
Horké nohy: KI01
Horké tělo: GB05, GB19, GV04
Horko v dlaních: LU08, LU11, PC04, PC05, PC07, PC09
Horkost a bolesti v rukou a zápěstí: LU08, LU09
Choroby letního horka (úžeh, úpal): PC07, TE01, TE05, GB20
Mírně zvýšené teplota: BL45
Návaly horečky: LI01, PC09
Návaly horka: KI23
Odpolední horečka: GV14
Odpolední teploty: BL13, BL17, BL19
Pocit horka v 'nohou: GB44
Pocit horka v rukou: GB44
Pocit horka v těle: BL53

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Horečka
Horečka
MUDr. Petr Hoffmann: Horečka či sálání horka

Horečka je označení současné západní medicíny, ale ve staré Číně, kdy neexistovaly teploměry, je pod tímto pojmem chápáno „sálání a vyzařování horka“, tedy stav horkosti neboli horečky. Jedná se o objektivní pocit horka, kdy tělo je na dotek horké („ty celý hoříš a pálíš“), obzvláště pak na čele nebo na hřbetu ruky (oproti studeným dlaním). Takto si tradiční čínská medicína „měří teplotu“ až dosud, bez ohledu na digitální teploměry. Tato horkost může, ale také vůbec nemusí být provázena skutečně zvýšenou tělesnou teplotou, kterou lze změřit teploměrem. Horkost při napadení zevním větrem FENG je výsledkem boje mezi řádnou tělesnou energií ZHEN QI a vnější škodlivinou XIE QI, v našem případě škodlivého větru FENG. Platí, že čím vyšší horkost je, tím více se i mobilizují naše obranné síly v organismu a jsou v plné pohotovosti bránit se, seč jim síly stačí. Rovněž i síla vnější škodliviny větru FENG je přímo úměrná výši horkosti. Dle TCM není proto dobré při prvních příznacích horečky ihned ji drasticky snižovat kupř. chemickými léky či čípky proti teplotě či dokonce „naslepo“ a z pouhého alibismu podávat antibiotika či kortikoidy… Tím se sice na chvíli sníží teplota, ale škodlivina se „zatlačí“ do hlubších vrstev a posléze se opět dostaví zvýšená teplota (a někdy nejen ta!). V případě zvýšené teploty stačí podávat první 2 dny hojně tekutiny (nejlépe slabý vlažný ochlazující zelený Čaj básníků života (kód 800), dále pak opakovaně (dle stavu) přikládat studené zábaly či sprchovat se ve vlažné vodě cca 37º C teplé. Konzumace tzv. chladných potravin, z nichž optimální je žlutý meloun, dále syrová okurka, ledový salát či banány, rovněž mocně přispívá ke snížení vnitřního horka. Naopak nevhodné jsou tzv. horké potraviny, jako je sušený zázvor, skořice, hřebíček, pepř, čili, červená masa, smažená, pečená a grilovaná jídla, černá káva a alkohol, jež zvyšují vnitřní horkost. Všeobecně však platí, že při jakémkoliv akutním napadení organismu méně znamená více - tedy netřeba „posilovat uhnízdění“ škodliviny do našeho organismu opulentním množstvím jídel, ale spíšehladovkou ji nepodporovat a nechat ji tak doslova „vyhladovět“. Rovněž užívání Nápoj stříbrného větru (kód 844) a bylinných tablet Chlad ranní mlhy (kód 002) rozhodně není na závadu a snižuje teplotu tím, že otevírá kožní průduchy a vylučuje škodlivinu z povrchu těla ven. Po 2 dnech se vždy stav pacienta „vyvrbí“ a to buď k lepšímu (nemoc ustoupí) či naopak k horšímu (nemoc postoupí dále a již je více profilovaná a specifikovaná). Síla horečky vždy odpovídá síle obou aktérů - čím silnější je vnější škodlivina XIE QI či řádná energie ZHONG QI, tím je i vyšší horečka a naopak, čím je slabší vnější škodlivina XIE QI či řádná energie ZHONG QI, tím je i nižší horečka. Logicky z toho vyplývá, že horečka bude nejsilnější tehdy, když budou oba účastníci nejsilnější a nejslabší tehdy, když budou oba nejslabší.
CUI YU CHA | Čaj básníků života 800

CUI YU CHA | Čaj básníků života 800

YIN QIAO JIE DU WAN | Chlad ranní mlhy 002

YIN QIAO JIE DU WAN | Chlad ranní mlhy 002

BO HE CHA | Nápoj stříbrného větru 844

BO HE CHA | Nápoj stříbrného větru 844


Dalším, ba téměř nejdůležitějším faktorem, jež ovlivňuje intenzitu horečky, je tělesná konstituce každého člověka. Člověk s jangovou konstitucí (tzn. s převahou jangu a tedy horka) bude vždy více náchylný při napadení zevním větrem FENG na vznik horkého větru FENG RE (podobně, jako když vítr rozdmýchá doutnající popel v oheň) než na vznik chladného větru FENG HAN, a rovněž bude mít sklony k vyšší horečce. A naopak - člověk s jinovou konstitucí (tzn. s převahou jinu a tedy chladu) bude zase náchylný na vznik chladného větru FENG HAN (podobně jako když zamrzne voda v trubkách). Lze tedy říci, že konstituce člověka je hlavním faktorem, který určuje, zdali se u něho při napadení zevním škodlivým větrem FENG vyvine horký vítr FENG RE či chladný vítr FENG HAN. Pokud by tomu tak nebylo, tak by všichni lidé v severských zemích trpěli pouze na napadení chladným větrem FENG HAN a v jižních zemích zase pouze jen horkým větrem FENG RE, čemuž tak není. V dnešní době, o které směle můžeme říci, že to není žádná doba ledová, ale „doba horká, jangová“, tedy spíše doba hektická, která je plná spěchu, stresu, ambicí, adrenalinu, starostí, obav, ale i smažených a kořeněných jídel, fastfoodů, masa a uzenin, éček a konzervantů, stimulancií, alkoholu, drog… Tož, jak vidno, je v dnešní době převážná většina populace, chca nechca, vnitřně horkých (když ne přímo konstitučně, tak ze stravy a psychiky). Proto není divu, že většina onemocnění z vnějšího větru FENG se v drtivé většině případů mění na horký vítr FENG RE.
cz
Horečka
Horečka
Aku... receptář: Horečka - akupresura u kojenců a malých dětí

GV14 - dazhui, LI11 - quchi, LI04 - hegu

Vykonává se silná masáž v trvání 20 vteřin, často stačí jedno ošetření.


Dazhui | GV14 - ta-čuej

Dazhui | GV14 - ta-čuej

Quchi | LI11 - čchü-čch

Quchi | LI11 - čchü-čch

Hegu | LI04 - che-ku

Hegu | LI04 - che-ku


Doplnění OS: Oblíkají se podkolenky, smočené v horké vodě, kam byl vyždímaný citron - t.z "citronové ponožky" ,musí být teplé ale ne horké, aby se mimčo nespálilo a do postele. Další varianta - kdo umí aku - napíchnout SI FENG.

Poznámka: Akupunkturní body uváděné v tomto příspěvku pocházejí z neznámého samizdatu ze 70. let minulého století. Původní zdroj byl pravděpodobně německý vzhledem ke značení bodů v původnímu textu. S ohledem ke stáří textu nemusí být seznam bodů aktuální a zcela bez chyb.
Miloš Vymazal: Horečka - body symptomatické

Ta-čuej (dazhui, GV14), Čchü-čch (quchi, LI11), Che-ku (hegu, Ll04), body studánky (ťing-süe) z pěti přepravních bodů, Š-süan (shixuan, EX-HN11)
Dazhui | GV14 - ta-čuej

Dazhui | GV14 - ta-čuej

Quchi | LI11 - čchü-čch

Quchi | LI11 - čchü-čch

Hegu | LI04 - che-ku

Hegu | LI04 - che-ku

Shixuan | EX-UE11 - š-süan

Shixuan | EX-UE11 - š'-süan

5 přepravních bodů - body studánky, jangové dráhy

5 přepravních bodů - body studánky, jangové dráhy

5 přepravních bodů - body studánky, jinové dráhy

5 přepravních bodů - body studánky, jinové dráhy


Zdroj textu: Tajemství akupunkturních bodů, Bohumír Balner & Rostislav Balner

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com