Miloš Vymazal: Kov 金 (jin, ťin) - vlastnosti kovu
Orgány jin a jang: plíce a tlusté střevo
Smyslový orgán: nos
Tkáně: pokožka
Vlastnosti: analyzování, stárnutí, obrácení se do svého nitra, smutek, pláč, zbavování se zbytečného, oddělování důležitého od nedůležitého, sklon k pedantnosti a pořádku,

Stav orgánů Kovu se pozná podle stavu pleti, ochlupení a nosu.

Barva: bílá, stříbrná
Chuť: palčivá
Tělesný pach: živočišný
Zvuk: pláč
Vyloučené tekutiny: hlen

Prospěšná obilovina: rýže
Vhodné maso: koňské
Další potraviny: cibule, česnek, zázvor, pepř, čili, ženšen

Cyklus: dozrání
Počasí: sucho
Planeta: Venuše
Zvíře: tygr
Čísla: 4, 9

Feng-šuej
Tvar:  okrouhlý, kopulovitý, obloukovitý, oválný, kruhovitý, kulovitý
Člen rodiny: dcera , otec nebo nejstarší muž
Magický čtverec: 7, 6
Symboly: jezero (tchuej), nebesa (čchien)
Denní doba: časný večer, západ slunce, pozdní večer, stmívání
Roční doba: podzim, počátek zimy
Směr: západ

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Kov (Jin)
Kov (Jin)
Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz JJV: Pročítám Klasickou čínskou medicínu od Vl. Anda kapitolu charakteristika pěti prvků a u Kovu s tím jeho popisem mám vyloženě problém. Píše že "Vlastností Kovu je, že podléhá změnám a dá se formovat, jeho funkcí je svírat, stahovat, tělesná forma je hranatá a jeho přirozenost je čistá. Ve fázi cyklu proměn představuje dozrání." tolik citace

A ted:
1. Opravdu se shodneme že vlastností kovu je že podléhá změnám a dá se formovat? ( jeho symbolika ve BaZi a FS je zbraně a kovové náčiní)
2. opravdu je tělesná forma Kovu hranatá a u Země oblá? (Tvary přiřazené Zemi jsou čtverec / krychle a Kovu kruh / koule a v umění čtení z obličeje je tomu stejně.)
3. V cyklu proměn je to opravdu dozrávání? Vždyť podzim je o sklizni a uschování, ne dozrávání.


Odpověď MD: U obličeje s tim nesouhlasím, klasikové říkají, že konstrukce typu země má 5 kulatosti s to souhlasím. Lidé typu země mají opravdu tendenci ke kulatostim (bříško,obličej, ruce, nohy atd). U formování je myšleno a tak i staří mistři říkají, ze kov je dobře tvarován do zbraní,mincí a da se tavi a lit do formy. Ohledně hranatosti, podívejte se na vojáky, mají všichni hranatý ramena a jsou ostří.


Odpověď PN: Tohle je z kánonu Žlutého císaře (rozhodně ne od Andy a ani to Ando nepřekládal): 4. lidé typu kovu
Lidé kovového typu náleží tónu kovu shangshang 上商. Podobají se Bílému císaři Baidi 白帝 na západní straně. Charakteristikou vzhledu lidí této kategorie je, že mají kůži zabarvenou do bíla, mají „hranatou“ tvář (mianfang 面方), malou hlavu, hubená a malá ramena a záda, malé břicho, malé ruce a nohy; mají pevné a silné paty, jejichž kosti jako kdyby vyrůstali na jejich vnější straně. Jejich pohyby jsou hbité. Povaha je čistá a poctivá, nálada impulzivní a vznětlivá, mohu být klidní i v pohybu. Dají-li se do akce, jsou neobyčejně stateční a nebojácní, hodí se pro veřejné záležitosti/ do veřejné správy.

Tento typ lidí, co se týká jich adaptability na roční období, mohou snášet chlad podzimu a zimy, nesnáší teplo a horko jara a léta, na jaře a v létě jsou snadno napadeni vnější škodlivinou a snadno onemocní. Tento typ lidí patří k meridiánů shou taiyin fei jing (plic). K jejich charakteristice v rámci chování patří rozvážnost stabilita, spolehlivost v jednání.

Lidé, kteří nemají zcela plnou charakteristiku kovu, se dají rozdělit do čtyř kategorií podle hořejšku, spodku, leva a prava:
1. K lidem tónu dashang 釱商 patří horní levá dráha shou yangming jing, jejich charakteristickými vlastnostmi je, že vedou vlastní a čistý život, aniž by se starali o věci kolem (廉洁自守).

2. K lidem tónu youshang 右商 patří dolní levá dráha zu yangming jing, jejich charakteristickými vlastnostmi jsou nespoutaná volnost a krása (潇洒而美好).

3. K lidem tónu dashang 大商 patří horní pravá dráha shou yangming jing, jejich charakteristickými vlastnostmi je, že tím, že rádi přesně rozlišují, co je správné a co je špatné (善于明察是非).

4. K lidem tónu shaoshang 少商 patří dolní pravá dráha shou yangming jing, jejich charakteristickými jsou vážnost a serióznost (威严而庄重).

Lingshu: 64. kapitola, Dvacet pět yinyangových [typů] lidí (25 = 5x 5 elementů)

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Miloš Vymazal: Vlastnosti kovu
Kov, suchosmutek, žal, deprese, nenosit kovové věci ani stříbro, podzim, dozrání, západ, pozdní odpolednepodvečer, stárnutí, analyzování,obrácení se do svého nitra, intelekt, hodnocení života, pronikavá jasnozřivost, zbavování se zbytečného, oddělování důležitého od nedůležitého, cílevědomost, tvrdost až umíněnost, silný pocit nutnosti dotáhnout věci až do konce, ustrnulé myšlení,  sklon k pedantnosti a pořádku, ale i deprese, sklon k hubnutí a sesychání, bílá barva.

Plíce LU, tlusté střevo LI,
tkáněkůže (alergie!), pokožka a její ochlupení, častý vztah k alergiím dechových cest a ekzémům, vizitkou je ochlupení těla a stolice, vnějším vývodem je nos,
smyslyčich, chuť pálivá, pikantní,
pachzatuchlina,
část tělaramena,
poloha vleže (dlouhé ležení nesvědčí plicím),
choroby ze suchasuché ústní a nosní sliznice, v Číně se lidé chrání rouškou.

Zdroj textu: Vypracované otázky ke zkouškám, Hana Hamplová

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Kov - vlastnosti kovu
Kov - vlastnosti kovu