MUDr. Petr Hoffmann: Infekce močových cest

Každý rok navštíví lékaře v Evropě s infekcí močových cest (dále jen IMC) kolem 10 miliónů lidí. Daleko více jsou postiženy ženy, kdy cca 50% žen někdy v životě prodělalo jednou za život infekci močových cest a u zhruba 20 - 30% žen se tyto infekce po 3 - 4 měsících opět vrátily. Dle západní medicíny jsou na vině baktérie, obzvláště pak Escherichia coli (cca 80%), dále pak Staphylococcus aureus, Klebsiella a Pseudomonadas, Candida albicans, Enterococus, Chlamydia trachomatis a Mycoplasma genitalium. Baktérie obvykle vstupují do močového traktu skrze močovou trubici a pak se mohou usadit i v močovém měchýři. Výsledkem je zarudnutí, otok a bolestivost močových cest, tedy zánět močových cest a močového měchýře, tzv. cystitis. Pokud není tento stav promptně zaléčen, může infekce postoupit dále do ledvin a způsobit zde zánět ledvin - pyelonefritis.

Rizikové faktory pro vznik IMC
- ženy, neboť mají mnohem kratší močovou trubici než muži
- oslabený imunitní systém (kupř. chemoterapie, diabetes, apod.)
-  každý stav, který brání úplnému vyprázdnění močového měchýře (kupř. zvětšená prostata,ledvinové kameny apod.)
- sex s novým partnerem, používání spermicidního kondomu, hormonální a mechanická antikoncepce
- cévka (katetr) v močové trubici

Příznaky a známky IMC
- nutkavé a časté močení, avšak jen s pár kapkami moče
- pálení při močení a/nebo bolesti v podbřišku
- bělavá nebo lehce krvavá moč- silně zapáchající moč
- celkové příznaky jako jsou únava, zmatenost, bolesti hlavy, horečka apod.
- nález baktérie v moči
- v případě postupu infekce do ledvin jsou příznaky velice silně vyjádřeny a navíc se přidává bolest v bedrech, horečka, zimnice, zvracení
- v případě objevení se krve v moči je vždy nutno vyloučit rakovinu ledvin či močového měchýře!

Jak to vidí TCM
Dle tradiční čínské medicíny (TCM) se veškeré tyto potíže, týkající močových cest, nazývají LIN nemoci. Zahrnují v sobě různé příznaky - od bolesti počínaje až po záněty - vždy je však v organismu přítomno horko RE. Jak již v roce 1481 jeden čínský lékař Zhu Dan Xi 1481 řekl: Je 5 nemocí LIN, ale všechny mají vždy horko RE.

TCM rozlišuje u každé nemoci mezi stavem nadbytku SHI a stavem nedostatku XU. V našem případě jsou akutní stavy obvykle ve stavu nadbytku SHI a ve stavu horka RE, chronické stavy pak zase ve stavu nedostatku XU (ledvin SHEN, sleziny PI a srdce XIN), které je navíc komplikované vlhkem SHI. V případě stavu nadbytku SHI se jedná buď o celkové vlhko a horko SHI/RE, horko v srdci XIN RE a horko v játrech GAN RE. Pokud je horko RE intenzivní, může „spálit“ cévky v močovém traktu, což pak způsobuje objevení se krve v moči.

Klasifikace LIN nemocí
1. Horké RE LIN nemoci
2. Krvavé XUE LIN nemoci
3. Energie čchi QI LIN nemoci
4. Kamenné LIN nemoci
5. Kalné LIN nemoci
6. Únavové LIN nemoci
cz
Infekce močových cest
Infekce močových cest