MUDr. Petra Uríková: Zázvorový sirup s bylinkami a kořením

Tento zázvorový sirup se dá použít se studenou vodou v horkém létě pro zchlazení (díky mátě) nebo s horkou vodou v sychravém počasí pro zahřátí (díky zázvoru a koření) nebo třeba jako zálivka na salát. V každém ročním období bude působit proti virózám a všeminfekčním onemocněním dýchacích cest. Má hodně pálivou chuť, která je doplněna kyselkavou chutí citronu, sladkou chutí hnědého cukru a medu a provoněna meduňkou, mátou, skořicí a hřebíčkem.
Jen to s ním nepřežeňte, citlivé jedince by z většího množství mohla bolet hlava, protože zázvor způsobuje stoupání energie vzhůru.
Sirup jsem připravila podle receptu z pořadu ČT Kouzelné bylinky, jen jsem si jej jako obvykle trochu upravila.

Třtinový cukr, med, skořice, hřebíček pro Slezinu.
Citron, meduňka, máta pro Játra.
Zázvor pro Plíce.

Další odkazy
Zázvor*

MUDr. Petra Uríková - mudr-urikova.com
cz
Zázvorový sirup s bylinkami a kořením
Zázvorový sirup s bylinkami a kořením
Tcm-cs.com na Facebooku: Doplnění PN: Kdysi jsem si psala autorce o recept, tak ho sem přidávámi. Sirup byl velmi silný a vynikající - Já jsem dělala menší dávku na vyzkoušení, tak napíšu tu - originál je na 2kg zázvoru.. 300g zázvoru najemno nastrouhat, 300g třtinového cukru, 300ml šťávy z citronu, cca 80g medu, skořice, hřebíček, pár rostlinek máty a meduňky natrhat nebo nakrájet - všechno společně nechat odležet 2 dny v teple a scedit. Ale klidně můžete použít větší množství máty a meduňky, aby byla chuť výraznější. Jen pozor na to, aby bylinky nepřevážily a aby se sirup nezkazil, než se stačí vyluhovat.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
MUDr. Petra Uríková: Děkuji za doplnění. Zrovna se také chystám dělat další dávku, protože je to velmi účinný prostředek k boji proti chladnému větru, který teď stále fouká. Užíváním tohoto sirupu můžete předejít příznakům nachlazení nebo je odstranit, pokud už vznikly. V létě s chladnější vodou působí jako výborné osvěžení (ale se studeným to nepřehánět ani v létě - mohli byste si oslabit Slezinu). Navíc právě rostou bylinky, které se do sirupu hodí. Kromě máty a meduňky můžete klidně přidat i kopřivu nebo i trochu tymiánu.

MUDr. Petra Uríková - mudr-urikova.com