Miloš Vymazal: Baňkování - druhy baněk

1. skleněné, tvaru „hrníčku“ bez zúženého hrdla nebo skutečně kulaté „baňky“ se zúženým hrdlem; průměr baněk je různý, od hrdla širokého 2 cm až po hrdlo široké 6 i více cm. Vybíráme podle toho, jak velká je oblast, kterou chceme ošetřit. Na obličej užíváme baňky malé, na záda naopak i ty největší. Pokud praktikujete krvavé baňkování, zásadně doporučuji jenom baňky skleněné, protože u nich lze provést nejúčinnější sterilizaci (manipulace s krví vždy nese riziko přenosu infekce a proto pro dalšího pacienta musí být baňky důkladně vyčištěny a zbaveny všech mikrobů!!).

2. plastové s ventilky a sací pumpičkou jsou stále populárnější. Na sací ventilek se nasadí hadička pumpy a jednoduchým pumpováním pístu (podobně, jako když nafukujeme kolo u bicyklu) dosáhneme kýžené síly sání.

3. plastové nebo skleněné s gumovými úchytkami (stlačitelnými vršky) – mají výhodu v tom, že jejich přiložení je velice jednoduché, ale síla sání není příliš velká. Dají se proto využít jen pro slabší druhy baňkování. Na krvavé baňkování se vůbec neužívají.

4. baňky gumové (baňky silikonové) – jsou měkké, příjemné, ale vyvíjejí jen slabé sání, takže jsou vhodné spíše jen pro děti nebo velmi zeslabené jedince. Dezinfikovat Lysetolem (neničí ani gumu, ani plast, a přitom účinně likviduje bakterie tuberkulózy, viry HIV a viry žloutenek. )

5. baňky bambusové – u nás se příliš neužívají; jejich obliba trvá v Číně. Problémem je řádná dezinfekce. Užívají se pro všechny možné druhy baňkování. Nevýhodou je, že jejich okraje jsou dosti ostré a zařezávají se do těla pacienta, který to může pociťovat jako nepříjemnou bolest a tím se efekt léčby zhoršuje. Nicméně v Číně, kde mají lidé prokazatelně vyšší práh bolesti, toto asi není na závadu a proto se tento druh baněk používá snad nejvíce.

Vývoj nových druhů nástrojů pro baňkování stále trvá, vymýšlejí se i zařízení opatřená magnety, elektromagnetické baňkování a všelijaké další vymoženosti: vyjmenovaných pět druhů baněk asi ale jen tak rychle nic nepředčí.
Citace části textu z knihy Baňkování - léčba baňkami, MUDr. Doris Danielová

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Baňkování - druhy baněk, gumová baňka
Baňkování - druhy baněk, gumová baňka
cz
Baňkování - druhy baněk, gumová baňka
Baňkování - druhy baněk, gumová baňka
cz
Baňkování - druhy baněk, plastové s ventilky
Baňkování - druhy baněk, plastové s ventilky
cz
Baňkování - druhy baněk, plastové s ventilky
Baňkování - druhy baněk, plastové s ventilky
cz
Baňkování - druhy baněk, skleněná s gumovou úchytkou
Baňkování - druhy baněk, skleněná s gumovou úchytkou
cz
Baňkování - druhy baněk, skleněná s gumovou úchytkou
Baňkování - druhy baněk, skleněná s gumovou úchytkou
Yvona: Mám dotaz ohledně baňkování. Používám baňky tzv. z plastu, které zmáčknu a poté přiložím na příslušné místo. Spousta lidí používá baňky skleněné. Těchto baněk se trochu obávám, jelikož se zde pracuje s ohněm. I když je to asi na zvyku a zručnosti Je velký rozdíl mezi těmito dvěma druhy  baňkování? Které upřednostňujete nebo používáte vy?
MUDr. Petra Uríková: Stejný účinek z hlediska ovlivnění čchi i krve v těle, mohou udělat baňky skleněné i plastové. Důležitá je velikost kopečku - neboli to, jak velký podtlak baňka udělá. Se silikonovou baňkou, kterou máte, neuděláte úplně velký kopeček, takže nezpůsobíte tak silné vypouštění patologické energie. Dá se to ale vyřešit tak, že uděláte co největší kopeček a necháte tam baňku déle - třeba 30 min oproti 15-20 min s baňkou skleněnou. Pokud baňky nepoužíváte moc, silikonové stačí nebo je výhodné koupit si menší sadu plastových baněk s pumpičkou. Ty už dokáží udělat větší podtlak, větší kopeček, pořád se s nimi dobře pracuje a dnes jsou už i tyto sady velmi levné (12ks baněk + pumpička se dá koupit cca od 350Kč). Stále mají tu výhodu, že se nerozbijí a nemusíte pracovat s ohněm.
Skleněné baňky s ohněm jsou tradičními "materiály", samy o sobě asi budou energeticky na tělo působit líp, ale to jsou jen takové drobné nuance. Důležité je, co s tou baňkou uděláte, jak silně a na jak dlouho ji přisajete. Sama tedy používám baňky plastové a silikonové, protože je pro mě práce s nimi rychlejší, nehrozí spálení klienta, nehrozí rozbití baňky.

MUDr. Petra Uríková - mudr-urikova.com