Hana Hamplová: Nemoci srdce
Srdce má normálně dělat: oteplovat tělo, uskladňovat ducha, aby byl pokojný a správně se řídilo spaní a bdění, řídit cévy, aby byly průchodné a nevznikala v nich stáza krve, tep udržovat na 72 tepů za minutu, maximálně 78 tepů (jinak chybí jin v srdci, dochází k přejangování srdce), zvýšit jej jen při tělesné námaze, nesmí přitom dojít k arytmiím, velký vliv na srdce mají játra a ledviny.

Příznaky nemoci srdce: červená tvář, sucho v ústech, červená špička jazyka a červené tváře nebo celý jazyk rudý i rudý obličej, častý smích nebo střídání se smutkem, nespolehlivost až mánie, tlak v nadbřišku, bolesti na hrudi, pálení dlaní, nevolnost, bušení srdce, poruchy spánku, puls plovoucí, velký a uvolněný, pokud je rychlý, je tam i oheň, pokud je pomalý, je tam chlad.

Nemoci srdce:
1. Prázdnota jangu srdcesrdeční selhání, kardiomyopatie (často u Romů mužů, mají velké srdce, které téměř nefunguje, slabost svalu srdce, sval se špatně stahuje, zabírá celý hrudník, hrozí srdeční selhání), AV blokády (nekomunikují spolu síně a komory, u zdravých 70 stahů za minutu, u nemocných i 40 stahů za minutu), bušení srdce, tlaky na hrudi s nemožností dýchat, krátký dech, spontánní velké pocení, angina pectoris, bolest srdce, studené končetiny hlavně nohy, matná pokožka i rty, jazyk s tenkým bílým povlakem, v pokročilém stádiu fialové cyanotické rty, nehty, kůže obličeje, jazyk s tečkami, puls je velmi slabý a pomalý, léčba – doplňovat, moxovat shu srdce BL15, mistr cév LU09, bod ducha, klidu HT07, bod matky HT09, luo bod PC06 (ovládá srdce a hrudník), mu srdce CV14 (bývá citlivý), na prevenci Ušlechtilost lotosového květu.

2. Prázdnota jinu srdcearytmie, bušení srdce, závratě, nespavost, vznětlivost, duševní nestálost a labilita, zasněnost ve dne, divoké sny, noční pocení, pálí dlaně na rukou, celý rudý jazyk nebo jen rudá špička jazyka, hypertyreoza (kromě nedostatku jinu srdce je i prázdnota jinu ledvin, hypotyreoza nemá žádnou souvislost se srdcem, je to prázdnota jangu ledvin), léčba – PC06, HT09, HT07, BL15, KI03 (dodá jin do ledvin a srdce), vše doplnit, ale ne moxovat.

3. Zvedání a vyšlehování srdečního ohně = vzplanutí ohně srdcevyrážky, afty na celém těle, v ústech, nejčastěji na jazyku, náladovost, málo tmavé moči, krev v moči,jazyk oteklý, rudý, pálí až suchý, často nepohyblivý, se žlutým povlakem, vrozené deformity jazyka, velká žízeň (jin je spálený ohněm), rychlý puls ukazuje horkost, léčba – vše vypouštět, luo bod HT05 (klidní ducha i bušení srdce), yuan bod HT07 (čistí dráhu srdce, harmonizuje ducha i tep), mistr cév LU09, shu srdce BL15, yuan SI04 (přetáhne škodlivinu na sebe a odvede ji pryč).

4. Čisté otvory ducha = srdce jsou ucpány hlenem tan – (akutní stav) – vysoká horečka, rudé tváře, změny chování, delirium, koma, agresivita, ale strach, bušení srdce, nespavost, otvory ducha jsou špatně vyživované, epilepsie, předčasná demence, mánie, schizofrenie, jazyk má rudé tělo s mastným žlutobílým povlakem, puls rychlý, strunovitý a kluzký, plná horká nemoc, léčba – vypouštět, kapka krve ze všech ťingů, xi bod HT06, yuan bod HT07 (čistí srdce), BL17 (hlavní bod na nemoci krve), GV14 (čistí dráhy od hlenu, horka, oživuje), ST36, LI04. U epilepsie (ucpání hlenem tan) uvolnit dráhu jater a perikardu, naučit pacienta akupresuru nehtem PC06+LR02 nebo LR03, BL18, PC5, neutrálně BL14, CV17, vypouštět ST40, u horkokrevných pacientů Yunzhi, u zimomřivých pacientů Cordyceps, doplňovat HT07, BL15, ale raději průběžně sledovat stav.

5. Krevní stáza v srdciinfarkt myokardu (fialové žíly zespodu na jazyku značí krevní stázu v srdci), bušení srdce, silná bolest za hrudní kostí jdoucí až do zad, pocení, ledové končetiny (šokový stav), jazyk má temně nachové tělo s tečkami červené nebo fialové barvy, puls je zadrhávající, nepravidelný, léčba – bouchnutí na sternum, plnost vypouštíme, yuan body PC07, HT07 neutrálně (čistí horko v srdci), PC05+BL15 (klidní ducha, zlepšuje cirkulaci čchi), oběh krve zlepší luo bod PC06, BL17, mu bod CV14. Kvašovat prsní kost směrem dolů proti směru CV, pacient musí ležet, může omdlít.

Syndromy meridiánu srdce – vnitřní onemocnění:
1. je tam chlad a vítrbolest ramene a zad, bolest a chlad na vnitřní straně paže v její horní části, léčba – vypouštět BL15, HT07, LU09, PC06, PC07, potom stejné body zamoxujeme kvůli chladu

2. horší když se tam usídlí horkost (oheň) – sucho v nosohltanu, nažloutlé oči, afty tváří a jazyka, jazyk oteklý a nepohyblivý, neobratný s otlaky, v dráze se objeví opar, zánět srdečního svalu, léčba – tlumíme oheň vypouštěním kapky krve z HT03, PC06, SI08, SI04, neutrálně ošetřujeme yuan body HT07, PC07 + Pilulka hořce.