Miloš Vymazal: Čínský název: Gou Qi Zi, Zhou Qi, Gan Qi Zi, Gou Ji Zi, Qi Zi, Xian Ren Zhang (Mand); GeiJi (Cant)
Botanický název: Lycium chinense, Lycium barbarum
Český název: kustovnice čínská
Latinský název užívané části: Lycii fructus
Český název užívané části: plod kustovnice čínské

Lycium Chinense je trnitý keř z čeledi Solanaceae s převislými větvemi a střídavými listy, který kvete drobnými fialovými kvítky a nálevkovitě srostlými korunními plátky. Na dlouhých stopkách se po odkvětu vytvářejí červené bobule.

Zdroj textu a obrázku Kustovnice čínská - Lycium Chinense, Zahrada-cs.com

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Kustovnice čínská - keř
Kustovnice čínská - keř
cz
Kustovnice čínská - plody (Gou Qi Zi)
Kustovnice čínská - plody (Gou Qi Zi)
MUDr. Doris Danielová: Kustovnice čínská – „plody dlouhověkosti“.
Jedná se o plody keřovité rostliny Lycium barbarum, která se vyskytuje v Číně a v Japonsku. Plody mají červenou barvu a podávají se jako sušené (takto je lze přímo jíst, např. jako rozinky). Obsahují betakoroteny, vitamin B1, B2, C, vápník, železo a fosfor. Mají příznivé účinky na činnost jater a ledvin, zlepšují zrak (neocenitelné zdravé „mlsání“ při dlouhém koukání do počítače!) a celkově posilují organismus. Účinně překonávají slabost a únavu. Chutnají velmi příjemně sladkokysele a můžeme jich „smlsat“ místo bonbonů podle chuti, nejvíce ale 10 gramů za den. Plody kustovnice se dají také použít při vaření (velmi chutný recept na „Čínu“ ve Wok  pánvi např. ve směsi s kuřecím masem,  houbičkami Jidášovo ucho, se zázvorem, medem a olejem), lze si z nich přidáním ořechů a ovoce připravit chutnou obilnou kaši ke snídani či pít jako vývar.

Zdroj obrázku Wikipedie

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
cz
Kustovnice čínská - plody
Kustovnice čínská - plody
Most ke zdraví: Ningxia gouqizi wang - císař mezi kustovnicí z provincie Ningxia

Tato kustovnice čínská pochází z provincie Ningxia, přímo z pouštní oblasti Zhongning, proslulé nejkvalitnější kustovnicí na světě. Kustovnice z Zhongning má kvůli specifickému podloží, které za stovky milionů let vytvořila místní říčka, a jejíž meandry svádějí neustálý boj s rozpínavou pouští, specifické léčebné vlastnosti, které vyzdvihuje i věhlasný mistr Li Shizhen.

Bohužel plocha vhodná pro pěstování je zde omezená a zájem obrovský. Proto dochází k velmi prekérní situaci, kdy pěstitelé z provincií Qinghaia Gansu vozí své plody na trh do městečka Zhongning, kde se na velkoobchodních tržištích prodávají pod značkou Zhonning gouqizi. Trh je tak zaplaven byť poměrně vzhlednými a chutnými, ale z hlediska léčebných vlastností mnohem méně účinnými podvrhy. V obtížně přístupné lokalitě Zhongning máme velmi dobré přátele mezi místními pěstiteli a tak vám můžeme nabídnout v Evropě naprosto ojedinělou pravou kustovnici z Zhongning. Sběr i většina zpracovatelského procesu probíhá ručně a každému plodu se věnuje náležitá péče. Plody jsou pečlivě sušeny na slunci, ne v sušičkách. Poté jsou podle našich požadavků baleny do kvalitních nepropustných obalů, aby se neznehodnotily vzdušnou vlhkostí. U nás tak kupujete dobře vysušené plody a ne velmi předraženou vodu. Díky přátelům z řad pěstitelů jsme se naučili důkladně střeženému umění, jak lze pravost místní kustovnice ověřit. Pro zajímavost jsme následně zkontrolovali přes 30 nejvěrohodnějších prodejců kustovnice v Guangzhou. Pravou jsme nenašli ani u jednoho. A to byla ta nejlepší kustovnice určená na vývoz. Situace na místním čínském trhu je ještě mnohem horší.
cz
Gou Qi Zi (Lycium Chinense, Fructus)
Gou Qi Zi (Lycium Chinense, Fructus)