MUDr. Petr Hoffmann: Tajemství zlaté skříňky (171)
JIN GUI SHEN QI WAN mod.


Působení dle tradiční čínské medicíny:
Posiluje a zahřívá nedostatečný jang ledvin SHEN YANG XU
Vyživuje nedostatečný jin ledvin SHEN YIN XU
Posiluje nedostatečnou energii čchi ledvin SHEN QI XU
Posiluje nedostatečnou esenci ledvin SHEN JING XU

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř:
Hormonální potíže:
Cukrovka (Diabetes mellitus)
Snížená funkce štítné žlázy (Hypotyreoidismus)
Selhávání podvěsku mozkového (Addisonova choroba)
Selhávání nadledvinek (Primární hyperaldosteronismus)
Potíže v přechodu (Klimaktérický syndrom)

Močové potíže:
Záněty ledvin (Intersticiální nephritis)
Bakteriální záněty ledvin a ledvinných pánviček (Pyelonephritis)
Dlouhodobý zánět ledvinných klubíček (Chron. Glomerulonephritis)
Zánět močového měchýře (Cystitis)
Dlouhodobý zánět močových cest (Chron. Uretritis)
Ledvinné kameny (Nephrolithiasis)
Zvětšená prostata nezhoubně (Benigní hypertrofie prostaty)
Časté močení v noci (Nykturie)
Úbytě ledvin (Tuberculosis renalis)
Ochabnutí močových svěračů (Paralysis musculus detrusorí)
Neudržení moči po operaci (Urinary inkontintio post operatio)
Zadržování moči po porodu (Urinary retentio post partum)
Zadržování moči po zranění páteře a míchy (Urinary regentio post paraplegie)

Oční, ušní a nosní potíže:
Šedý zákal (Katarakta)
Zelený zákal (Glaukom)
Zánět rohovky (Keratitis)
Sklivcové zákalky (Opacities Corporis vitrei)
Dlouhodobá rýma (Chron. Rhinitis)
Dlouhodobý zánět krčních mandlí (Chron. Tonsillitis)
Meniérova choroba
Pískání a hučení v uších (Neurogenní Tinnitus)
Opakované afty a vřídky v ústech (Stomatitis aphtosa recurent)
Nemoci dásní a celé ozubice (Periodontální léze)

Pohlavní potíže:
Poruchy ztopoření penisu (Erektilní dysfunkce)
Předčasná ejakulace (Ejaculatio praecox)
Snížená sexuální apetence (Libido)
Pohlavní neschopnost (Impotence)
Únava po pohlavním styku se závratěmi
Neplodnost mužů a žen (Sterilita)
Bolestivá menstruace (Dysmenorrhoea)

Ostatní potíže:
Vysoký krevní tlak (Hypertenze)
Ateroskleróza
Stavy po mozkovém krvácení či mrtvici
Ústřel (Ischias)
Ekzém
Průduškové astma (Astma bronchiale)
Výhřez konečníku (Prolaps recta)
Břišní vodnatelnost (Ascites)
Otoky končetin (Edémy)


Popis dle tradiční čínské medicíny - Lidé se rodí s různou fyzickou konstitucí, někteří se silnější, druzí zase se slabší konstitucí. Od svých rodičů buď dostali „do vínku“ více životní energie čchi QI a esence JING (ti šťastnější) anebo naopak méně esence a životní síly. Někteří lidé si zase tuto esenci JING vyčerpávají nadměrnou duševní prací, nadměrnou fyzickou aktivitou a sportem, fyzickým přepracováním, nadměrnou sexuální aktivitou a/nebo špatným stravováním. My bychom dnes řekli, že se nedodržují pravidla řádné životosprávy se vším všudy. Prostě lidský věk a jeho životní síla je přirozeně ohraničen. Tato bylinná směs vyživuje jak nedostatečný ledvinný jin SHEN YIN XU, tak i ledvinný jang SHEN YANG XU, z kterého se rekrutuje vitální síla a energii ledvin SHEN QI, stejně tak jako i ledvinná esence SHEN JING. Dle TCM je základ dobrého zdraví uložen v ledvinách SHEN. Ledvinná esence JING pak produkuje dostatečně energii čchi QI, která se zase doplňuje a obnovuje díky zdravé životosprávě, zdravému životnímu stylu a zdravému stravování. Z těchto důvodů se pak nedivme, že tato životní síla a energie slábne a je zapotřebí ji znovu obnovit a doplnit. Nedostatek energie čchi ledvin SHEN QI XU se projevuje příznaky jako jsou bolesti v bedrech, studené končetiny, pocit chladu v bedrech a v dolních partiích těla, zimomřivost, která se zlepší oblečením (naopak při napadení zevním chladným větrem FENG HAN se oblečením nezlepší), časté močení v noci, časté močení přes den s velkou porcí světlé moče, pomočování, inkontinence, obtížné močení, napětí v podbřišku, slabost v kolenou a v dolních končetinách, otoky, chronický průjem, impotence, sterilita. Tato bylinná směs obnovuje ledvinný jak ledvinný jin SHEN YIN, tak i ledvinný jang SHEN YANG, z kterého se rekrutuje vitální síla a ledvinná esence SHEN JING. Všechny tyto tři složky jsou nezbytné pro řádné udržování zdravého těla. Problémy (a potíže a nemoci) nastávají tehdy, když tyto tři složky jsou oslabeny či v nerovnováze. Účinek této směsi je založen na postupné podpoře organizmu, nikoliv na chvilkovém nepřiměřeném "vybičování" energie. V Číně patří již od dob svého vzniku k nejznámějším přípravkům užívaným u projevů předčasného stárnutí.


Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny -  Tato směs je modifikací LIU WEI DI HUANG WAN, která je upravena na dnešní poměry a jenž vyživuje a posiluje nedostatečný jin ledvin SHEN YIN XU, která je obohacena o bylinu Rou gui, jež zahřívá jang ledvin SHEN YANG XU. Touto úpravou vznikla směs, která je schopna pomoci v opětovném nastolení harmonie mezi jinem a jangem YIN/YANG. Je to velmi jemně vyladěná vyživující směs, která není sladká, zahřívá bez produkce suchosti ZAO, vyživuje jin YIN XU a podporuje pohyb energie čchi QI ZHI, posiluje funkci jang YANG v přeměně tekutin a vody SHUI a doplňuje nedostatečný jang YANG XU, aby odstranil potíže a nemoci a znovuobnovil funkční kapacitu ledvin SHEN.
Císařskou bylinou je Shu di huang, jenž vyživuje krev XUE, rozhojňuje jin YIN a posiluje ledviny SHEN. Protože silně doplňuje krev XUE a jin YIN, působí současně preventivně proti jejich zranění a vysušení vnitřku LI. Jeho relativně vyšší dávka oproti ostatním bylinám odráží důležitost doplnění ledvin SHEN a znovuobnovení esence JING jako hlavního působení směsi. První ministr Shan zhu yu doplňuje játra GAN a posilují slezinu PI jako postnatální zdroj krve XUE a esence JING. Obě byliny pak společně vyživují nedostatečný jin YIN XU a zadržují blahodárnou esenci JING.  Druhý ministr Shan yao posiluje slezinu PI QI XU, stabilizuje ledviny SHEN a vyživuje esenci JING XU. Posílení nedostatečné energie čchi ledvin SHEN QI XU je důležité k zajištění dostatečné rezervy jin YIN a jang YANG v těle. K tomuto je nutné, aby byla dostatečně vyživena játra GAN, která čerpají esenci JING z ledvin SHEN. Tím, že se doplní nedostatečný jin jater GAN YIN XU, obnoví se i jejich zprůchodňovací funkce. Další ministr Rou gui uvolňuje svaly a klouby, ohřívá, otevírá a zprůchodňuje dráhy LUO. Rou gui zahřívá a doplňuje nedostatečný jang ledvin SHEN YANG XU. Společně pak podporují nedostatečný jang YANG XU a fyziologický oheň ledvin MIG MEN, aniž by podněcovaly vznik ohně HUO. Rovněž upravují i metabolismus vody. Následují tři asistenti Ze xie, Fu ling a Mu dan pi. Jejich funkcí je regulovat tři jinové orgány: ledviny SHEN, játra GAN a slezinu PI. Ze xie odblokovává a upravuje vodní cesty, Fu ling zpevňuje slezinu PI a odstraňuje vlhkost SHI a Mu dan pi pročišťuje horkost RE a potlačuje oheň jater GAN HUO. Tyto tři byliny pracují synergicky s Shu di huang, Shan zhu yu a Shan yao a zajišťují purgaci spojenou s tonizací jako základní funkcí této směsi. Současně Ze xie a Fu ling uvolňují a regulují vodní cesty, zpevňují slezinu PI a odstraňují vlhkost SHI a tím pomáhají Rou gui, která ohřívá močový měchýř PANG GUANG a podporuje močení. Mu dan pi ochlazuje krev RE XUE, odstraňuje krevní stagnace YU XUE a společně s Rou gui oživuje krev XUE.
cz
Tajemství zlaté skříňky 171 (JIN GUI SHEN QI WAN)
Tajemství zlaté skříňky 171 (JIN GUI SHEN QI WAN)