Miloš Vymazal: Angína čili tonzilitida je akutní zánět krčních mandlí. Jedná se o onemocnění bakteriálního, virového, nebo výjimečně mykotického původu. Šíří se formou kapénkové infekce. Angína je běžné onemocnění a v případě bakteriálního původu je dobře léčitelná antibiotiky. Její inkubační doba je 1-3 dny.


Příznaky
Mezi příznaky patří bolesti v krku a s tím související obtížné polykání, chrapot, kašel, otok mandlí, bolest hlavy, bolest v uších, zimnice a horečka, dávení a zvracení, ucpání nosu, nosní výtok a zvětšené mízní uzliny.
Když se angína zkomplikuje, může vzácně způsobit i absces a dušení, případně až bakteriální postižení ledvin, srdce a kloubů.
Může probíhat také nejprve zvýšením teploty, zvětšené uzliny v oblasti krku, bolest šíje a následně hlavy a nepříjemného pocitu mrazení při otáčení hlavy. Po odeznění příznaků přichází po pár dnech kromě zvětšených uzlin bolest v krku při polykání a téměř nemožnost polknout tuhou stravu. Objevuje se hnis na mandlích.
Citace z Wikipedie

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
MUDr. Doris Danielová: Ukázka z připravované knihy Diagnostika a léčba častých nemocí podle TČM - STRUČNĚ A JASNĚ, Doris Danielová

KAPITOLA ANGÍNY
Podle západní, vědecké medicíny (lépe:Evidence Based Medicine, EBM= medicína založená na důkazech), jsou angíny (lépe: tonsillitidy; tonsilla = mandle = tkáň prostoupená bílými krvinkami a schopností likvidovat mikroby) léčeny bohužel skoro vždy antibiotiky. Od velmi dobré ORL lékařky, věnující se též tčm, vím, že v praxi se však nachází jako příčina angíny nikoliv BAKTERIE – NEJČASTĚJI obávaný STREPTOCOCCUS PYOGENES neboli BETA-HEMOLYTICUS – ale viry, na něž antibiotika nepůsobí a naopak jim „vybitím“ všech možných bakterií z těla pacienta umožní v takto čistém terénu pořádně se vyřádit. Pokud je kromě bolesti v krku, až s neschopností polykat přítomen i nález šarlatově rudých zvětšených krčních mandlí, v nichž se náhle objeví bílé tečky až povláčky, jde jednoznačně o hnisavou angínu a antibiotikum je tedy na místě. Bohužel lékaři „pro jistotu“ podávají antibiotika i v případech angín chronických (kdy příčinou je špatná imunita pacienta a ne mikrob sám), a též v případech pouze zvětšených červených mandlí – což bývá spíše vyvoláno VIRY – A ZDE JE ANTIBIOTIKUM KONTRAINDIKOVÁNO, měl by se vzít stěr z mandlí a zjistit protilátky proti různým mikrobům či nalézt mikroba samotného – divili bychom se, že se často najde virus, na který pochopitelně antibiotikum vůbec nezabírá. Naopak dojde k tzv.rezistenci na antibiotika (prostě přestanou účinkovat, dávají-li se zbytečně, a pak, až pacient antibiotika opravdu potřebuje na jasnou bakteriální infekci, „nezabírají mu“. Antibiotikum není antipyretikum – říkali nám moudří staří lékaři (antipyretikum = lék snižující horečku). V dnešní době si lidé tyto pojmy často pletou a při prvních příznacích zvýšené teploty často i sami antibiotika žádají. Stejně tak lékaři „pro jistotu“ je ne vzácně poměrně bez rozmyslu nasazují. Horečka sama není vůbec ukazatelem tíže nemoci, ale spíš schopnosti pacienta reagovat na „útok mikrobů“ (a to mohou být nejen bakterie, ale i viry, plísně,parazité). Osobně doporučuji zpravidla 3 dny se zkusit léčit tčm nebo homeopatií a pokud se stav nelepší ba zhoršuje, pak teprve jít k lékaři.

Otázka vysokého ASLO : toto je bráno jako známka přítomnosti skutečně nebezpečné bakterie zmíněné výše – Streptococcus pyogenes. Může totiž v chronicky zanícených mandlích přežívat a způsobit po angíně vážné komplikace (revmatická horečka, glomerulonefritida čili postupné selhávání ledvin v důsledku zánětu ledvinových klubíček aj.) Proto mnozí lékaři při vyšším ASLO než 250 navrhují tonzilektomii (vyříznutí krčních mandlí). Zde bych také doporučila více rozvahy. Žádná laboratorní vyšetření nejsou tak důležitá, jako je KLINICKÝ STAV PACIENTA. Často se mi usilovnou prací na zlepšení imunity dotyčného podařilo dosáhnout snížení ASLO a výrazného zlepšení celkového stavu, konkrétně metodou SIAB.

Angíny v tčm + léčba na meridiánech - část první - ANGÍNY AKUTNÍ S NAPADENÍM MERIDIÁNŮ ČILI DRAH

1.    Mnoho lidí nazývá „angínou“ jen pouhý virový katar sliznic v hrdle s případnou horečkou,případně opět viry způsobenou chřipku či podobné stavy. Toto není angína, ale dle tčm napadení zevní škodlivinou větru buď horkého nebo chladného a nazývá se „gan mao“ čili „nachlazení“. Nemoc přichází u lidí, kteří mají oslabenou wei čchi (obrannou čchi), tím se usnadní cesta „větru“ (mohli bychom říci mikrobu) do plic,ucpe se nos nebo je rýma, může být celková zchvácenost, kašel, a samozřejmě bolesti v hrdle. Jak víme, vítr je škodlivina působící v každém ročním období a proto se tento typ kataru horních dýchacích cest může vyskytnout kdykoli během roku. Vítr se spojuje s různými faktory (horkostí čili ohněm, s chladem a s letním vedrem neboli horkem). Podle toho také vypadají projevy i léčba nemoci. Naším cílem je v první řadě vypustit zevní škodlivosti z těla pacienta a pak hned pracovat na imunitě (často bývá prázdnota čchi sleziny, někdy k ní i čchi plic nebo jiná dysharmonie) – čili zároveň léčíme i kořen nemoci.

a)    Chladný vítr (= větrný chlad, feng han gan mao) – feng=vítr, han=chlad
Zimnice, horečka, pacient se NEPOTÍ (protože chlad svírá i potní póry), ucpaný nos, pálení v hrdle, kašel, vykašlává řídké hleny, jsou bolesti končetin, “rozlámanost“. Jazyk má tenký bílý povlak, puls je plovoucí a plný. Častěji se tyto „chřipky“ opakují u lidí, kteří nezdravě a nepravidelně jí, přepracovávají se, nedostatečně se oblékají a nijak nekultivují svou čchi. Léčbou je vyhnat větrný chlad a uvolnit povrch. Body: LU07 liequeobnovuje narušenou dispersní funkci plic, zastavuje kašel (=protichůdný směr čchi, která místo klesání stoupá a projevuje se dušností a kašlem), je to bod luo,velmi silně působící na celý obličej i hrdlo. Pícháme obvykle vypouštěcím způsobem,proti směru dráhy. BL12fengmen („brána větru“) je přímo stvořený pro vypuštění větru,ale i chladu z těla. Navíc je to bod tajjangové vrstvy těla (té nejpovrchovější, kde se zevní škodlivina uhnízdí nejdříve – silné baňkování zakončené moxou je proto vynikajícím včasným zásahem na tomto bodu, z něhož vyžene chlad a prohřeje jej.) GB20 fengchi je bod spojení dráhy žlučníku s mimořádnou dráhou yangwei [mai/ps] (jangwej-maj , dráha jangová pojivová , léčící mj.i horečnatá onemocnění) silně vypouští chladný vítr.LI04 hegu je bod jangmingové, druhé nejpovrchovější vrstvy těla, silný bod yuan-původu, „čistící“ celou horní půli těla. Přidává se vynikající bod BL13, šu bod plic. Dobrý je i jiný vypouštěcí způsob v oblasti plic na zádech-pohyblivé baňkování silnějšího typu, kvaša.
Na uchu – zpravidla u všech typů chřipkovitých viróz – často pícháme bod alergie, plexus bronchopulmonalis, KW55, KW51, body sinusů – lze kombinovat s tělovou akupunkturou.
Lieque | LU07 - lie-čchüe

Lieque | LU07 - lie-čchüe

Fengmen | BL12 - feng-men

Fengmen | BL12 - feng-men

Fengchi | GB20 - feng-čch

Fengchi | GB20 - feng-čch

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Feishu | BL13 - fej-šu

Feishu | BL13 - fej-šu

Shen-men | KW55 - šen-men

Shen-men | KW55 - šen-men


b)    Větrná horkost (zevní oheň + vítr)feng re gan mao (re=horkost)
Příznaky podobné, ale je POCENÍ, častěji i bolí hlava,člověk je doruda rozpálený, má sucho v krku a puse. Vykašlává nažloutlý hlen vazký-hustý,i rýma může mít žlutou barvu či dozelena,žízeň je velká.Jazyk se žlutým povlakem, puls plovoucí silný a rychlý. Vidíme,jak horkost (spíše už oheň) spaluje jinové tekutiny (sucho v krku) a „předvádí se“ žlutou barvou. Plíce se zachovají stejně jako v případě a), opět v nich začne čchi chaoticky stoupat – vzniká kašel,rýma. Principem léčby je rozptýlit vítr, pročistit horkost,zlepšit plicní funkce – tedy zajistit správný tok plicní čchi dolů a nikoli nahoru.

Body: GV14 dazhui(shromáždění všech jangových drah) skvěle pročistí horkost (možno i kapka krve). LI11 quchi je HE bodem (bod Moře) jangmingové dráhy LI a vypouštění z něj uleví i spřízněnému orgánu v rámci cang-fu a to jsou Plíce. Podobnou funkci má i LI04 hegu, silný bod yuan - původu. Oba body výrazně pročišťují plíce a navíc snižují horkost (tj. i horečku).Na vyhnání horkosti z plicního okruhu a snížení horečky je vynikající bod mělčiny LU10 yuji. TE05, waiguan, luo bod dráhy trojitého zářiče, je bod spojení s mimořádnou dráhou yangwei (jangová pojivová dráha, léčící mj. i horečnaté nemoci)-zde využijeme vypuštění škodlivin ze zářičů i zmíněné pojivové dráhy. LU05 chize je bod dítěte plic čili bod vody, HE bod – sám je předurčen k vypouštění a velmi dobře léčí kašel a dušnost, neboť vypouštěním tohoto bodu otočíme chaotický směr toku plicní čchi zpět tak, aby se jemně rozptylovala směrem dolů a na hrudi spojovala s čchi vyprodukovanou slezinou.
Quchi | LI11 - čchü-čch

Quchi | LI11 - čchü-čch

Yuji | LU10 - jü-ti, okraj ryby

Yuji | LU10 - jü-ti, okraj ryby

Waiguan | TE05 - waj-kuan

Waiguan | TE05 - waj-kuan

Chize | LU05 - čch-ce

Chize | LU05 - čch-ce


c)    Vlhkost sletním horkem (vedrem) (lidově „letní angína“)
Letní vedro čili horko je škodlivina působící pouze v létě. Většinou si ji představujeme jako úpal, úžeh. V tomto případě se spojila s vlhkostí, prostoupila vrstvou obranné čchi a kromě horkých příznaků pozorujeme i příznaky vlhké (= nateklé nebo aspoň velmi těžké končetiny, pocit celkové tíhy, „zaujatá“ hlava,napadnutí všech čistých otvorů hlavy,plnost v celém břiše, obtížné trávení,nafouklé břicho,pocit tíže a plnosti i na hrudi aj. Spolupůsobením horka a vlhka dojde k zablokování středního zářiče (žaludek,slezina)- to je příznak spíše z vlhka, a horko má „na svědomí“ spalování jinových tekutin vevnitř těla,žízeň, malé množství tmavé moči. Jazyk s mastným žlutým povlakem, hladký rychlý puls dokreslují obraz nemoci. Princip léčby: pročistit horko, odstranit vlhko, uvolnit povrch.

Body: LI04 hegu bod jangmingové vrstvy silně tuto vrstvu čistí,uvolní povrch. BL12 fengmen, BL13 feishu jako body tchajjangové vrstvy čistí tuto povrchovou vrstvu a umožňují škodlivinám „odejít“ z těla. CV12 zhongfu a ST36 zusanli jsou body ovlivňující silně žaludek, velmi posilují a doplňují řádnou čchi do žaludku i sleziny, uvolní zablokovaný střední zářič a umožní vyloučení vlhkosti. Vylučování vlhkosti z trojitého zářiče velmi podpoří bod TE06 zhigou,bod ohně v ohnivé dráze – silně vypouštět. Body CV12 a ST36 doplníme, ostatní vypustíme.
Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Fengmen | BL12 - feng-men

Fengmen | BL12 - feng-men

Feishu | BL13 - fej-šu

Feishu | BL13 - fej-šu

Zhongwan | CV12 - čung-wan

Zhongwan | CV12 - čung-wan

Zusanli | ST36 - cu-san-li

Zusanli | ST36 - cu-san-li

Zhigou | TE06 - č-kou

Zhigou | TE06 - č-kou


Jak bylo zmíněno, je vhodné (zvláště při častých „gan mao“) pátrat po kořeni nemoci. Nejčastěji to bývá nedostatek celkové řádné čchi a nepevnost wei čchi (obranné čchi). Pak je vhodné doplnit slezinu a jang ledvin, a to správnou stravou a moxováním či moxou na jehle na bodech CV06 qihai, CV04 guanyuan
Qihai | CV06 - čchi-chaj

Qihai | CV06 - čchi-chaj

Guanyuan | CV04 - kuan-jüan

Guanyuan | CV04 - kuan-jüan


Angíny – diagnostika a léčba podle TČM- POPIS KONKRÉTNÍCH TYPŮ ANGÍN DLE NAPADENÉ DRÁHY

V TČM slovo angína ani tonsillitis (zánět krčních mandlí) nenajdeme – když, tak jedině v moderních knihách doplněných o „vědecké“ diagnózy. Obvykle se tato obtíž, je-li akutní, skrývá pod napadením některé dráhy či orgánu horkým toxinem (ohněm) zpravidla neseným větrem = horký vítr,větrná horkost. Tento stav se označuje jako „bolest,pálení v hrdle“. Přidávám podrobný přehled různých možností vzniku bolestí hrdla – napřed tedy akutních, náhlých – a k nim i doporučené dráhové body pro ošetření. Neméně důležité je ale současné podávání léku, vyhánějícího horkost (oheň), nebo horký vítr či případně jinou škodlivinu, která stav způsobila. Pozor – na napadení horkem (ohněm) jsou „přichystáni“ jedinci, kterým chybí hodně jinu (zpravidla v postiženém orgánu anebo ve více orgánech či už celkově) a na napadení jakoukoli zevní klimatickou škodlivinou jsou náchylní  ti, kteří mají „špatnou imunitu“ – což je dle tčm zpravidla dlouhodobá prázdnota čchi sleziny PI QI XU. Pak jsou případy „zamotané“, nevíme,co dřív léčit – držte se toho, že nejprve je třeba vyhojit výhonek nemoci (čili tu akutní  angínu) a pak hned začít léčit kořen (např. u nedostatku jinu budeme velmi brzy po nasazení horkého větru vypuzujícího léčiva přidávat i lék „jinující“ příslušnou dráhu či orgán. Je-li kořenem prázdnota slezinné čchi a jangu, brzy začneme moxovat její dráhu (po odeznění vysokých horeček). Pozor – u napadení ohněm a vysoké horečky se nesmí používat moxa (ale tím je míněno „na postižené dráze“, čili začít opatrně po pár dnech např. doplňovat jang do sleziny moxováním bodů dráhy sleziny či BL20 je dovoleno). Na ohněm postižené dráze nemoxujeme vůbec !
Udělali jsme si přehled akutních angín (možná lépe řečeno „bolestí v krku“ v rámci syndromu gan mao s důrazem na ŠKODLIVINU, která angínu vyvolala. Na všechny nemoci, angíny nevyjímaje, lze však pohlédnout i z dalších úhlů: jedním z nich je UPŘESNĚNÍ DRÁHY, KTEROU ŠKODLIVINA (z 99% jde o horký vítr) NAPADLA. Další skupina akutních angín je tedy způsobena napadením určité dráhy (nikoliv orgánu,ani cang, ani fu !!!). Některé dráhy by nás možná jako sídlo škodliviny ani nenapadly a proto je užitečné se o nich zmínit.
Zde je přehled takovýchto akutních napadení drah horkým větrem, který může vyvolat bolesti v krku charakteru akutní angíny:

1. Napadení dráhy plic horkostí (lépe: ohněm)
Bolesti hrdla, tečení krve z nosu = epistaxe (z ohně,který chaoticky rozbouří krev), hrdlo i mandle jsou oteklé a rudé, bolí. Pacient cítí horké dlaně.
Léčba: shaoshang LU11, shangyang LI01, erjian LI02, LU05 chize– vše je vhodné píchnout lancetou nebo trojhrannou jehlou a vypustit kapku krve. Přidá se hegu LI04, vypouštěcí metoda.  Tato kombinace bodů je často při bolestech hrdla užívána, protože dobře vypouští škodlivinu z postižených drah a má i protibolestivé a harmonizační účinky na oblast krku (LI04 jako celkový bod na hlavu a krk a LU11 s LI01). LU05 a LI02 snižují dobře horečku a rudý otok hrdla.
Shaoshang | LU11 - šao-šang

Shaoshang | LU11 - šao-šang

Shangyang | LI01 - šang-jang

Shangyang | LI01 - šang-jang

Erjian | LI02 - ž-tian

Erjian | LI02 - ž-tian

Chize | LU05 - čch-ce

Chize | LU05 - čch-ce

Hegu | LI04 - che-ku

Hegu | LI04 - che-ku


2. Napadení dráhy tlustého střeva horkostí (lépe : Ohněm)
Zde se přidávají příznaky zubní – bolesti dásní a zubů, otok tkání v krku, ucpaný nos s vodnatým výtokem, zrudnutí mandlí. Bývají i ikterické (žluté) bělma očí, dále suchost v hrdle, jazyk je povleklý žlutě a jeho tělo je rudé. Puls je rychlý (to je společné pro všechny „ohně“) a puls je hladký (neboli klouzavý a slizký-víme, že zpravidla ukazuje na „zahlenění“, ale může být přítomen i u prostého nadbytku ohně,je-li hodně rychlý a jazyk tomu odpovídá).
Léčba: erjianLI02 je bod ying=mělčiny na dráze tlustého střeva. Body mělčiny – víme, že snižují horečku. Podobně i LU10 yuji. Z obou můžeme pro vypuštění škodliviny ohně vypustit kapku krve. Přidáme pro celkový účinek hegu LI04 – spíše vypouštěcím způsobem. Celá tato sestava bodů pročišťuje jangmingovou vrstvu od ohnivé škodliviny.
Erjian | LI02 - ž-tian

Erjian | LI02 - ž-tian

Yuji | LU10 - jü-ti, okraj ryby

Yuji | LU10 - jü-ti, okraj ryby


3. Napadení dráhy žaludku ohněm
Jakožto příčina angíny je vzácnější, bývá provázeno výraznými záněty dásní až paradentózou, zápachem z úst (dásně jsou výhonkem žaludku), jsou oteklé tváře, bolí nejen mandle, ale spíš více sliznice dásní a tváří. Jazyk má žlutý povlak a puls je plný a rychlý.
Léčba: tongli HT05, shangqiu SP05, hegu LI04, quchi LI11 a neiting ST44 – vše vyhání z těla – a speciálně z dráhy žaludku - horkost čili ohňovou škodlivinu.
Tongli | HT05 - tchung-li

Tongli | HT05 - tchung-li

Shangqiu | SP05 - šang-čchiou

Shangqiu | SP05 - šang-čchiou

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Quchi | LI11 - čchü-čch

Quchi | LI11 - čchü-čch

ST44 - protibolestivý bod pro oblast zubů

ST44 - protibolestivý bod pro oblast zubů


4. Napadení dráhy tenkého střeva ohnivou škodlivinou
Kromě bolestí v krku se u tohoto syndromu vyskytují zároveň i potíže s ušima (zánět středouší, tinnitus čili hučení v hlavě-uších, zhoršení sluchu).
Léčba:  wangu SI04 bod yuan-původu je silně účinný, houxi SI03 je třetí bod v rámci pomyslného „toku“ energie, je to bod shu-unášení a snižuje horečky. Houxi je též jedním z osmi propojovacích bodů a navazuje na dráhu řídící GV neboli Du Mai. SI19 tinggong má příznivý vliv na oblast středního a vnitřního ucha. HT07 shenmen je bodem původu-yuan na dráze srdce. Shaoze SI01 je bodem studánky (jing) na dráze tenkého střeva: k vypuštění horkého toxinu z dráhy a krve se používá vpich lancetou s vypuštěním kapky krve.
Wangu | SI04 - wan-ku

Wangu | SI04 - wan-ku

Houxi | SI03 - chou-si

Houxi | SI03 - chou-si

Tinggong | SI19 - tching-kung

Tinggong | SI19 - tching-kung

Shenmen | HT07 - šen-men, brána ducha

Shenmen | HT07 - šen-men, brána ducha

Shaoze | SI01 - šao-ce

Shaoze | SI01 - šao-ce


MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
MUDr. Doris Danielová: Ukázka je jen informativní, kapitola není dokončená !!!!a i tak možná se zdá zdlouhavá,ale zrovna téma angín je v současnosti stále "žhavé" a hlavně když se pořád vracejí a dětem nebo mladým lidem "vyhrožují" vytržením mandlí, takže věřím,že mnohým přinese užitek.
Připomínkujte, kritizujte, doplňujte co byste tam chtěli číst - všechny podněty jsou vítány. Znovu zdůrazňuji,že kapitola NENÍ DOKONČENÁ - budou přidány ještě jiné důvody vzniku angín a jejich meridiánová léčba a u všech typů angín doporučím i vhodnou fytoterapii z wanů dr.Hoffmanna.

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
cz
Čínský symbol štěstí,zdraví a prosperity
Čínský symbol štěstí,zdraví a prosperity
MUDr. Doris Danielová: Angíny – fytoterapie  (zdroj: www.patentnimedicina.cz s laskavým svolením MUDr. Petra Hoffmanna)

WU WEI XIAO DU WAN | Patero uhašení sopky 011

WU WEI XIAO DU WAN | Patero uhašení sopky 011

PATERO UHAŠENÍ SOPKY – podáváme u nepříliš dramatických stavů napadení horkem,kdy se k angíně přidávají nějaké vřídky nebo abscesy na kůži.
WU WEI XIAO DU WAN mod.
Působení dle tradiční čínské medicíny:
Vylučuje toxickou horkost RE DU z organismu a odstraňuje horký toxin z podkoží a kůže,sliznic
Ochlazuje horko v krvi RE XUE
Ochlazuje celkové horko z nadbytku RE
Zmenšuje otoky, kožní vředy a zauzleniny v kůži a sliznicích
Dávkování - 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety (v Číně používají v případě potřeby a intenzity potíží dávku 2 - 3x vyšší)


HUANG LIAN JIE DU WAN | Stín brokátového závoje - 012

HUANG LIAN JIE DU WAN | Stín brokátového závoje - 012

STÍN BROKÁTOVÉHO ZÁVOJE  – VHODNÝ U TĚŽŠÍCH AKUTNÍCH PŘÍPADŮ NAPADENÍ OHNĚM.
HUANG LIAN JIE DU WAN mod.

Působení dle tradiční čínské medicíny:
Vylučuje oheň HUO  ze tří ohnišť
Pročišťuje horko RE a vylučuje horký toxin RE DU ze tří ohnišť
Vysušuje vlhko SHI ze tří ohnišť
Dávkování - 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety


CHUAN XIN LIAN WAN | Vystydnutí horké plotny 013

CHUAN XIN LIAN WAN | Vystydnutí horké plotny 013

VYSTYDNUTÍ HORKÉ PLOTNY CHUAN XIN LIAN WAN mod. VHODNÝ U NEJTĚŽŠÍCH STAVŮ NAPADENÍ HORKEM AŽ OHNĚM, ČILI U NEJTĚŽŠÍCH AKUTNÍCH ANGÍN NEBO VZPLANUTÍ ANGÍNY CHRONICKÉ S VÝRAZNÝMI PŘÍZNAKY HORKA-OHNĚ (PLNÉHO)YI YI REN CHA | Nápoj čínských MUDrců 900

YI YI REN CHA | Nápoj čínských MUDrců 900

Nápoj čínských mudrců YI YI REN CHA
Působení dle tradiční čínské medicíny:
posiluje slezinu PI QI XU a vylučuje vlhkost SHI
vylučuje hlen TAN a odstraňuje blokády YU
ochlazuje horkost RE a vylučuje horké toxiny RE DU
posiluje energii Qi ledvin a plic
upravuje energii QI a harmonizuje střední ohniště
ZDROJ: MUDr. Petr Hoffmann  www.patentnimedicina.cz

TUTO SMĚS – VLASTNĚ NÁPOJ – DOPORUČUJI VŠEM PACIENTŮM, KTEŘÍ MAJÍ OSLABENOU IMUNITU (=VĚTŠINOU PRÁZDNOTA ČCHI SLEZINY A NĚKDY I JANGU LEDVIN), CHRONICKOU ANGÍNU NEBO CHRONICKÝ ZÁNĚT VEDLEJŠÍCH NOSNÍCH DUTIN. NÁPOJ PODÁVÁME PACIENTŮM DLOUHODOBĚ, TJ. V MEZIDOBÍCH MEZI AKUTNÍM VZPLANUTÍM JAKÉKOLI INFEKCE (ZDE ANGÍNY) A KDYŽ DOJDE K AKUTNÍMU ZHORŠENÍ STAVU VE SMYSLU AKUTNÍ ANGÍNY, NÁPOJ NA 14 DNÍ VYSADÍME A NAHRADÍME MNOHEM SILNĚJŠÍ SMĚSÍ NA VYHÁNĚNÍ HORKA, NEJLÉPE „HORKÁ PLOTNA“ (VELMI TĚŽKÉ PŘÍPADY S VYSOKOU HOREČKOU A HODNĚ RUDÝM JAZYKEM)NEBO „STÍN BROKÁTOVÉHO ZÁVOJE“(NE TAK TĚŽKÉ PŘÍPADY, JAZYK JE ČERVENÝ, ALE NE TAK VÝRAZNĚ JAKO VIZ VÝŠE A HOREČKA NEPŘESAHUJE 38 ST.) TATO PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKA DOPORUČUJI PODÁVAT NEJMÉNĚ 14 DNÍ, A POKUD PACIENT STÁLE MÁ PŘÍZNAKY HORKA, MŮŽEME BEZ OBAV PODÁVAT I MĚSÍC AŽ 8 TÝDNŮ. PŘI DELŠÍM PODÁVÁNÍ NEŽ 14 DNÍ DOPORUČUJI UŽ ZNOVU PŘIDAT NÁPOJ ČÍNSKÝCH MUDRCŮ, ABY SE ZAČALA POSILOVAT SLEZINA I LEDVINY.

ZE VŠECH SMĚSÍ,KTERÉ DOPORUČUJI NA ANGÍNU, JE NEJSILNĚJŠÍ VYSTYDNUTÍ HORKÉ PLOTNY, DOSLOVA ZABÍJÍ VIRY I BAKTERIE, UŽÍVAT DOPORUČUJI V OPRAVDU VÁŽNÝCH  STAVECH, DÁLE KDYŽ SE ANGÍNY STÁLE VRACÍ (TO JE TEN „JEDOVATÝ HORKÝ TOXIN“ SCHOVANÝ NĚKDE V TĚLE), A KDYŽ JSOU ČEPY V MANDLÍCH NEBO DOKONCE SKLON K ABSCESŮM (= SILNÉ HORKÉ VLHKO) A KOMPLIKOVANÝM ANGÍNÁM PROVÁZENÝM NAPŘ. ZÁNĚTY STŘEDNÍHO UCHA, DUTIN, PLIC. VĚTŠINOU SE DÁVÁ V AKUTNÍM STAVU, ALE JE MOŽNO HO VYZKOUŠET I U CHRONICKÉ ANGÍNY S ČEPY A VYSOKÝM ASLO-JE NADĚJE, ŽE STREPTOKOKA TATO SMĚS „ZABIJE“ – ZDE VŠAK NEZAPOMEŇTE HNED DOPLNIT  I ČCHI SLEZINY NAPŘ.  MOXOU SP02, SP03, BL20, JÍDLEM NEUTRÁLNÍM NA SLEZINU=OBILÍ A POLÉVKY A KAŠE PLUS DUŠENÁ ZELENINA. V KAŽDÉM PŘÍPADĚ DBEJTE U PODÁVÁNÍ VŠECH SMĚSÍ VYHÁNĚJÍCÍCH HORKO A OHEŇ, ABY MĚL PACIENT DOSTATEK JINOVÝCH TEKUTIN V TĚLE – OHEŇ JE TOTIŽ SPALUJE. POZOR TAKÉ , ABYSTE „VYHÁNĚNÍ HORKA“ NEPŘEHNALI – JAKMILE BY PACIENT ZAČAL BÝT ZIMOMŘIVÝ NEBO MĚL STUDENÉ NOHY-JE TO ZNÁMKA, ŽE LÉK SE MUSÍ VYSADIT, PROTOŽE UŽ NIČÍ SAMOTNÝ JANG ORGANISMU.
Dadu | SP02 - ta-tu

Dadu | SP02 - ta-tu

Taibai | SP03 - tchaj-paj

Taibai | SP03 - tchaj-paj

Pishu | BL20 - pchi-šu

Pishu | BL20 - pchi-šu


MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
MUDr. Doris Danielová: POKRAČOVÁNÍ UKÁZKY Z PŘIPRAVOVANÉ KNIHY DIAGNOSTIKA A LÉČBA ČASTÝCH NEMOCÍ TRADIČNÍ ČÍNSKOU MEDICÍNOU, KAPITOLA ANGÍNY. III ANGÍNY – ČÁST třetí :  NAPADENÍ CANGŮ (= PLNÝCH ORGÁNŮ ZANG)  NEBO FU (= DUTÝCH ORGÁNŮ ) – je horší než pouhé útočení škodliviny na dráhu-meridián-viz výše.

Opět existuje několik příčin a napadeny mohou být různé orgány.
1.    Horký vítr napadá plíce
Příznaky: bolest a otok krčních sliznic a mandlí,akutní stav. Horečka, obava z chladu, pokašlávání.
Vysvětlení: horký vítr se snaží proniknout do plic,přitom se ale „zastaví“ v krku a tam způsobí akutní angínu (vidíme, že krční mandle tedy vlastně ochraňují plíce před napadením škodlivinou – protože ji zastaví ! to je důvod, proč lékaři TČM nedoporučují vytrhnutí krčních mandlí – tzv. tonsilektomie.) Jakmile začne pacient pokašlávat, je to známka, že se škodlivina blíží více do plic a způsobuje tam obrácený tok čchi – místo co by čchi klesala, tak stoupá a vyvolává kašel, v horších případech i dušnost – jako je tomu u astmatického záchvatu. Pacient má třesavky, velkou žízeň (protože horkost vysušila tělesné tekutiny).Při špatné imunitě pacienta,který nedostane správnou léčbu, hrozí pak zápal  průdušek nebo i plic- bronchitida, pneumonie.
JAZYK:  rudé tělo jazyka, povlak žlutý.
PULS: rychlý, silný a plovoucí (fu mai)
LÉČBA: vyhnat vítr a pročistit tělo od horkosti.
BODY:  LU11 shaoshang kapka krve, LI04  hegu jsou hlavní body k léčbě akutního stavu – LU11 vypustí horkost a LI04 funguje jako mistr celé hlavy a krku.
Přidává se GV14 dazhui (je to shromaždiště všech jangů těla, vypuštěním bodu nebo kapkou krve či krvavým baňkováním lze zásahem na tomto bodu silně snížit horečku a vypudit jangovou horkost z těla). Dále GB20 fengchi – speciální bod pro vyhánění větru (feng=vítr) chladného nebo horkého, jakéhokoliv. LI11 quchi pročišťuje výrazně horkost.
Všechny body vypouštět.
Shaoshang | LU11 - šao-šang

Shaoshang | LU11 - šao-šang

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Dazhui | GV14 - ta-čuej

Dazhui | GV14 - ta-čuej

Fengchi | GB20 - feng-čch

Fengchi | GB20 - feng-čch


2.    Nadměrné horko v organismu = plná horkostVNITŘNÍ OHEŇ hlavně v oblasti ŽALUDKU A TENKÉHO STŘEVA. Pacient nemůže bolestí v krku ani polykat tuhou potravu. Od předešle popsaného napadení plic se syndrom liší tím, že je přítomno i množství příznaků ukazujících na žaludek a tenké střevo, v nichž došlo k velkému spálení jinových tekutin: suchá stolice a zácpa, tmavěžlutá moč často s krví, (víme, že tenké střevo se podílí na metabolismu tekutin a proto má úzký vztah k močovému měchýři – odtud tedy tento zdánlivě nesouvisející příznak). Rudý je i obličej a oči, horečka je vysoká, pacient neklidný, vznětlivý, touží po velmi chladných nápojích.
JAZYK: rudé tělo s žlutým povlakem je i značně vysušené.
PULS: velmi rychlý a klouzavý.
VYSVĚTLENÍ: přebytek horka neboli plnost SHI z horka vznikl nikoli útokem zvenčí,ale vzedmutím ohně vnitřního. To se může přihodit, pokud je v těle nějaká horká číhající skrytá škodlivina (my bychom řekli spíše ložisko infekce- v zubu, mandli krční nebo nosní,nosohltanu, močovém měchýři aj., toto ložisko „spí“, a když se organismus oslabí, nastane pro tuto skrytou škodlivinu skvělá možnost, jak se probudit a zasáhnout tak celé tělo pacienta. ) Víme podle zákonů jin-jangových proměn, že když je něčeho moc , obrátí se to v přesný opak, např. zde při dlouhotrvající oslabující nemoci, kdy pacientovi chybí jang, se najednou objeví stav převrácený, kdy je náhle „přejangování“ vnitřním ohněm vzniklým právě proměnou jinu a vyčerpanosti jangu  v jangové horko,čili plnost jangu. Toto je tedy kromě číhající škodliviny druhý mechanismus, jak vznikne vnitřní oheň=plné horko. Oproti syndromu 1. Jde zde navíc i o veliké vysušení a ztrátu jinových tekutin, stav je tedy závažnější a po odeznění akutní angíny vždy hledáme kořen nemoci.
BODY: LU11 a LI04 stejně jako v případě 1., a navíc LU05 chize (bod vody v dráze plic – zavlaží organismus, „zaleje“ horkost). ST44 neiting (bod vody a bod mělčiny- víme,že všechnybody mělčiny z pěti prvků přítomných na koncích rukou a nohou, snižují horečku)-zde vypustit kapku krve, stejně jako z TE01 guanchong (bod studánky a první pomoci). Pozor – kromě vypouštění horkosti neboli ohně se musíme soustředit i na velké doplňování  jinu čili tekutin. Mohou to být i chladné nápoje a tekutá strava (tuhá strava už nemá tolik jinový charakter a navíc – pacient pro bolest v krku nemůže polknout tuhá sousta). Z wanů si vybíráme ten nejsilněji vyhánějící  horkost- viz dále „fytoterapie u angín“.
Chize | LU05 - čch-ce

Chize | LU05 - čch-ce

Neiting | ST44 - nej-tching

Neiting | ST44 - nej-tching

Guanchong | TE01 - kuan-čchung

Guanchong | TE01 - kuan-čchung


3.    Nepravé – falešné – horko v těle v důsledku dlouhodobého chybění jinových tekutin. Název je též Horkost z prázdnoty nebo Prázdná horkost.
Příznaky jsou kromě bolesti v krku ještě suchost v krku a na jazyku, suchost v nose, lehce zvýšená teplota, pocit „vnitřního horka“ s teplými dlaněmi,ploskami nohou a hrudi nebo obličeje (tzv. Horečka pěti srdcí). Pacient cítí „slabost v kolenou“- dělá mu potíže stát, při delším trvání potíží se může přidružit i tinnitus (hučení v uších).

VYSVĚTLENÍ: Pozor – tento stav je zcela jiný než dva předešlé. Horko je sice v pacientovi také, ale nikoliv tak silné, nepřichází zvenku ani z nějakých skrytých škodlivin. Důvodem bývá nejčastěji dlouhodobé vyčerpávání jinových složek LEDVIN, (náruživý a hektický život s vyčerpáváním prenatální jinové čchi uložené v ledvinách). To se projeví v celém těle podobně jako „přejangování ohněm“, ale pozor-příčinou není jangová škodlivina ohně-horka v PLNOSTI, ALE ZDE JE HORKOST Z PRÁZDNOTY JINU ZAČÍNAJÍCÍ V LEDVINÁCH. Sama dráha ledvin vysílá do krku svou větev. Vysušení jinu ledvin se na této větvi v krku projeví suchostí hrdla, nosohltanu, jazyka. Tinnitus vzniká proto, že uši jsou výhonkem ledvin. Pokud nedostatečnost jinových tekutin zasáhne celé tělo a trvá dlouho, pak se může převrátit dokonce i v syndrom popsaný ve 2., ale o ten se zpočátku určitě nejedná.
JAZYK: rudý, ale méně než v případech plného horka (případy 1 a 2), povlak zde není nijak zvláštní, ale při dlouhém trvání vysychání jinu bude jazyk potom suchý a povlak bude chybět !
PULS: rychlý, ale nikoli hmatný na povrchu jako fu mai, ale spíše jemný,slabý a hmatný hlouběji, zanořený až prázdný wei mai nebo xu mai.Toto je puls typický pro stavy prázdnoty, a že prázdný je právě jin poznáme podle toho,že je i rychlý.
LÉČBA: principem je doplnit jin ledvin a zároveň zabránit rozvinutí stavu vzplanutí vnitřního ohně (viz angína č. 2 z plné horkosti),který by mohl nastat při špatné léčbě a dlouhém trvání nedostatku jinu ledvin.
BODY: na pročištění horka se používají i zde LI04 a LU11, nevypouštějí se však tak drasticky jako v případech plného horka (1,2). Na posílení jinu ledvin jsou vhodné body KI07 fuliu (bod matky ledvin čili bod kovu na dráze ledvin – výrazně doplňujeme, ovšem NE moxou). Další bod, který doplníme, je KI06 zhaohai (bod mimořádné dráhy jinové patní). Nejdůležitější je plynulý přísun tekutin a jinové stravy, ovšem zde nesmí být tak chladná, jak si můžeme dovolit v případě 2 – podáváme ovocné a zeleninové vlažné šťávy doma vymačkané, kaše, polévky opět vlažné, zelenou lupenovitou zeleninu, kořenovou zeleninu (pokud je klima zimní, zeleninu podusíme a necháme vychladnout), vlažnou vodu s citronem. Jin ledvin dobře posilují plody moře, ryby, luštěniny např. soja, zde může být i ve formě sojového mléka,které nepodáváme u mužů dlouhodobě, protože obsahuje malé množství ženských pohlavních hormonů. Fermentovaná soja je naopak skvělá pro muže i ženy (například vlažná polévka miso, přidání sojové omáčky do jídel, tofu „sýr“  apod.)
Fuliu | KI07 - fu-liou

Fuliu | KI07 - fu-liou

Zhaohai | KI06 - čao-chaj

Zhaohai | KI06 - čao-chaj


AURIKULOTERAPIE U VŠECH DRUHŮ ANGÍN:
Shen-men | KW55 - šen-men

Shen-men | KW55 - šen-men

Vybíráme pouze body citlivé. Často to jsou:
Hrdlo a nosohltan (těsně na horním vyústění zevního zvukovodu
Alergie a imunita
V oblasti hypothalamu body horečky
Často bývají citlivé nosní dutiny
KW55 nebo KW51, nos podle starých čínských map ucha dole na lalůčku
A rovněž často najdeme „stresové,psychické body“, ty neuškodí přidávat do léčby čehokoliv, tedy ACTH, epifýza-šišinka, Jeromeho protidepresivní bod, Bourdiolův psychosomatický bod,prefrontální kortex = zona úzkosti
Pokud se jedná o stav,kdy angína je jen vzplanutím nějaké dlouhodobé kořenové nemoci, pak se připravte na to, že ucho může být ve druhé nebo třetí fázi a proto najdete pozitivní = velmi citlivé body na místech, kde byste je vůbec neočekávali – nebojte se, napíchněte je, pro jistotu si dobu ponechání jehly v bodu ověřte zkouškou černobílým pátradlem či kladívkem (zvedne-li se pulsová vlna několikrát po přiložení černé, pak jen píchneme s nádechem, s výdechem zatočíme jehlou mírně doprava a vytáhneme ji. Pokud taková reakce na pulsu vznikne po přiložení např. hrotu bílého pátradla, pak bod potřebuje spíše utlumit a jehlu v něm necháme i půl hodiny, nebo použijeme trvalou jehlu na měsíc, případně nalepíme semínka na delší dobu).

FYTOTERAPIE U ZÁVAŽNĚJŠÍCH ANGÍN (= NIKOLI U ZAČÁTKU SYNDROMU „PROCHLAZENÍ“ GAN MAO) POJEDNÁNA V JINÉM PŘÍSPĚVKU - VIZ VÝŠE.

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com