Matuskovairena@seznam.cz: Roztroušená skleróza

Máte někdo zkušenost s akupunkturní léčbou RS?

Doplnění admina: Podle Giovanni Maciocia existují tato stadia patologické progrese roztroušené sklerózy.

1 Vlhkost: pocit necitlivosti a mravenčení
2. Prázdnota žaludku a sleziny: potíže při chůzi
3. Prázdnota jater a ledvin: silné potíže při chůzi a intekontinence moči
4. Vnitřní vítr: spasticita končetin
5. Stáza krve: bolest končetin

Zdroj: Diagnostika v čínské medicíně, Giovanni Maciocia

Odpověď OS: U RS první, co by se mělo nastolit - striktní zákaz sacharidů, jen tuky, bílkoviny a vláknina a to ve správném poměru a množství, paralelně lze nasadit houby a klidně pak i aku, ale jidlo je č. 1.
Tcm-cs.com na Facebooku: Komentář PFR: Je to autoimunni onemocnění a souvisí i se slezinou. Je to nemoc širokého záběru.

Komentář JH: Giovanni Maciocia je velký léčitel a propagátor čínské medicíny. Přesto si dovolím nesouhlasit se zveřejněným. Víme, že RS je autoimunitní nemoc. Tedy  okruh sleziny je tak oslabený, že se "zblázní" a obranyschopnost začne bojovat proti sobě. Proto je jasné, že patogenem bude vlhkost, prázdnota sleziny a žaludku. To je kořen nemoci. Ale progrese je různá u každého ducha jinak. Z mých zkušeností není prázdnota ledvin i jater jen ve stavu: "silné potíže při chůzi a inkontinence moči". Spasticita končetin je vždy vnitřní vítr, ale stupeň hybnosti je určován mírou zasažení, hloubky nemoci. Pro léčbu nepovažuji jídlo a byliny za prvořadé. Když není jang, nemůže se tvořit ani jin. Proto naopak považuji za prvořadé dodat sílu, energii, jang a následně jin je lépe zpracován a využit. Když je prázdnota, vyčerpání žaludku a sleziny, jak kvalitně dokáží zpracovat jídlo? Proto akupunktura a cvičení je dle mého důležitější. Opomenut je i  okruh plic. Ten je také velmi vyčerpaný. (cvičením jsem myslel dechová cvičení. Pranajamajoga. Prana jídlo=kyslík) Dech, energie dodává velmi jang. Pokud se terapií dodá životní energie (ledvinová oblast), celé tělo ožije a tím i srdce, duch. Moji pacienti po terapii ožijí a zase mají sílu a chuť do života i jídla. Mají radost z existence. Nadechnou se, oddechnou si a mají zase sílu bojovat. Toto platí bohužel ale jen u neprogresivní formy RS.

Komentář IP: Mám osobní zkušenost se dvěma klienty, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Oba měli (píšu měli, protože momentálně jsou bez potíží) úplně jiné potíže (u jednoho šlo spíše o poruchy vidění a strašnou únavu), u druhého to bylo mravenčení, tuhnutí svalů a necitlivost některých částí těla. Postupovala jsem v obou případech rozdílně, podle dg. Nedá se podle mě stanovit nějaký "postup na RS". Je pravda, že u jednoho klienta mělo velký význam změnit stravu. U druhého to nemělo žádný vliv. Takže to jsou moje zkušenosti s RS

Další odkazy
Autoimunitní *
Roztroušená *
Orgán cang, slezina
Slezina PI - nedostatečnost čchi sleziny a žaludku

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com