Stanislav Bečka: Tři jarní měsíce jsou časem vzniku a rozvíjení života. Nebe a Země plodí rozličné věci a bytosti, aby mohly rozkvést. (Vnitřní Kánon Žlutého Císaře)

Jaro je podle tradiční čínské medicíny velmi důležitým obdobím pro celý nadcházející rok. - proto je velmi důležité řádně vyživit tělo. V odbodí jara začíná převládat prvek jang a předchozí vláda ledvin a jinu pomalu ustupuje a klesá dovnitř těla. Je tedy nesmírně důležité nadále udržovat tělo v teple a zbytečně ho neoslabovat. Důležité je pravidelné lehké cvičení na čerstvém vzduchu - qi qong, tai chi, procházky a sbírání bylinek na louce či v lese. Důležité je i se řádně stravovat pomocí lehkých a vyživujících jídel - potraviny bohaté na vitamíny, minerální látky a bílkoviny, lze zařadit i více sladkého - naklíčené semínka.

Na jaře není vhodné se příliž oslabovat drastickou dietou či detoxem - jinak si poškodíme rostoucí energii jater a onemocníme v nadcházejícím období.
Je vhodné se zharmoniziovat s energií země a nebe - tedy procházky v přírodě a dýchání čerstvého vzduchu a vystavovat se slunečním paprskům.

Podívejte se do přírody - vše se rodí,obnovuje, roste a raduje se z nového. Dělejte to samé...
Taichong | LR03 - tchaj-čchung

Taichong | LR03 - tchaj-čchung

Podporujte játra správnou stravou, lehkým cvičením, reflexním působením na játra, akupresurou bodů jater (J3) LR03 a veselou myslí.


Zajděte si na masáž, do sauny či na akupunkturu - zrelaxujte tělo a mysl a vyživte přirozenou imunitu těla - tímto způsobem se dají odstranit i dlouhodobé potíže s jarní únavou, alergií či astmatem.

Obrázky:  Pixabay, ALESSA_ABRAMOFF, Oldiefan
Editoval cinske-masaze-trinec (31.03. 2016 16:25)

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz
cz
Jaro
Jaro
cz
Jaro
Jaro
Miloš Vymazal: Tři měsíce jara

Tři měsícejara" jsou nazývány obdobím počátku a vývoje [života]. Dech Nebes a Vesmíru je připraven býti počátkem zrodu, tudíž vše se nachází v obdobě rozvoje a vzkvétání.

Po noci vyplněné spánkem lidé by měli časně a rychle vstát, rychlým tempem by měli ujít vzdálenost jedné míle, jejich vlas by měl být rozpuštěn a pohyby by měly být rozvážné, tímto je stanoveno, kterak naplnit přání po zdravé životosprávě. Během tohoto období tělo by mělo být podněcováno k životu a nikoli umrtvováno, je třeba se k tělu chovat volně a netrestat je.

Toto vše je v harmonii s dechem „jara" a toto vše jsou metody k upevnění zdraví.

Ti, kteří neuposlechnou těchto příkazů chování v tomto ročním období budou postiženi ochořením jater. Jim následující období léta přinese nežádoucí změny a útok energie „chladu", pro rozvoj typický v tomto období nebude podkladů [nebude zdrojů].

Zdroj: KLASICKÁ KNIHA O VNITŘNÍ MEDICÍNĚ OD ŽLUTÉHO CÍSAŘE HUANG TI NEI CHING SU WEN; časopis Československá akupunktura 6/1991, překlad: MUDr. Miroslav Procházka

Další odkazy
Tři měsíce léta
Tři měsíce podzimu
Tři měsíce zimy

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Jaro
Jaro
Petr Novák: Čínské jaro a české rčení: březen - za kamna vlezeme, duben - ještě tam budeme...

Začalo čínské jaro (4. 2. 2019) a element Dřevo. Element Dřevo končí v dubnu a na přelomu dubna a května je ještě k jaru přiřazený element Země. Z toho vyplývá, že jaro je vlastně většinou chladné období a jak říká přísloví, ještě budeme za kamny. V jarním období jsou síly přírody a lidské tělo ve velice intenzivním vztahu. Je proto potřeba dávat obzvlášť pozor na správnou výživu a péči o zdraví, může nám klesat imunita. Být pozorní ke změnám počasí, především chodit teple oblečeni, protože jarní chlad je jiný než podzimní chlad. Na jaře stoupá čchi nahoru a i do stran. Je třeba chovat se s tím v souladu, například nejíst hned syrovou zeleninu, chladné věcia neprochladnout. Pokud to člověk nedodrží, energie nevystoupá kam má a je jí pak nedostatek v celém zbývajícím roce. Projevuje se to pak onemocněním příslušných orgánů. Vlastně se negativně může sečíst nerespektování zimního šetření z čchi (jarní únava) a urychlování jara nevhodným stravováním a chováním vůbec.

Petr Novák - centrum Aeditus, Praha
http://www.tradicni-cinska-medicina-praha.cz
cz
Jaro
Jaro