Petr Novák: 小寒 Xiao han - Malá zima
23. jieqi, 5.1. - 20.1.

Malá zima má tzv. „Tři čekání" je to vlastně čekám na projevy jangu. Jak se tedy jang projevuje,
1. čekání - husy (dayan) začínají táhnout na sever,
2. čekání - straky (xique) začínají stavět hnízda
3. čekání - bažanti (yeji) začínají křičet

Říká se, že je to nejchladnější větrné období. Proto se jí většinou potraviny, které prohřívají například  kachna s klobásou a rýží. Vlastně tu i podle znamení Buvola začíná element Země a tak i proto je  prohřívání namístě. Našel by se ještě jeden důvod - své základy tu dává jang. Uprostřed období  „Malá zima" je svátek Laba (letos 13.1. je svátek Laba), kdy se jí Laba kaše nebo také Buddhova kaše (v tomto období se vydal Buddha na cestu) nebo se jí říká Císařská kaše a také Kaše osmi pokladů  („Tato kaše navyšuje životní sílu, produkuje sliny, vyživuje slezinu a žaludek a potlačuje pocení způsobené slabým tělem nebo podlomeným zdravím."). Laba vlastně znamená osmý den dvanáctého lunárního měsíce - „La" je název měsíce a „Ba" je osm..

Existuje přes sto různých receptů, ale přesto vycházejí ze stejného základu. Tím jsou různé varianty rýže (bílá, žlutá, lepkavá), fazole, fazolky, oříšky, jujuba, longan, tofu a maso (v Císařské kaši je skopové).  Pro zjemnění a vylepšení chuti se pak přidávají melounová.

Další odkazy
Solární kalendář - dvojtýdny
Solárně lunární kalendář
Xiao*, Zim*

Petr Novák - centrum Aeditus, Praha
http://www.tradicni-cinska-medicina-praha.cz
cz
Xiao han - Malá zima (Xiao han)
Xiao han - Malá zima (Xiao han)
Petr Novák: Element Země - zima / jaro
Podle znamení je od začátku Buvola tedy od 6.1 element Země a podle Huandi nei jing je to vždy období 18 dní, takže od 16.1. 2019. element je závěr sezóny

Mnoho lidí dává v tomto období články o elementu Voda (Zima), ale ten už skončil a je období Země, která vyrovnává čchi. Tím se mění trochu jídelníček a všechny další přístupy. V elementu Země se chráníme před chladem a vlhkem a to se hezky shoduje i s obdobím zimy. Jen už to není  Močový měchýř a  KI dráha ledvin. Teď pečujeme hlavně o  Slezinu a  Žaludek. Slezina je transformace a to je to, co se teď děje. Bod, který Zemi v tomto období pomáhá - LR03, je dobré ho moxovat.

Další odkazy
Slezina, Žaludek
Moxování Wu shu xue, body Země

Petr Novák - centrum Aeditus, Praha
http://www.tradicni-cinska-medicina-praha.cz
cz
Období Země - Malá zima, Velká zima (Xiao han, Da han)
Období Země - Malá zima, Velká zima (Xiao han, Da han)