Miloš Vymazal: Karbunkl (nežit)

Karbunkl je zánět vlasového míšku nebo mazové žlázky. Může být důsledkem nedostatečné hygieny, ale může se objevit i u těžké formy akné nebo po přejídání se stravou horkého typu, která "zanese" pleť.

Dle TCM, se jedná o kalný hlen, horkost a  jedy nahromaděné v místě nežitu ve spojitosti s blokem toku čchi a krve.

Body k baňkování
GV14 i krvavě, GV10 silně k povzbuzení čchi a krve, asi 15 minut. Pak se věnujeme ošetřování nežitu: propíchneme sterilní jehlou špičku "boláku" a přiložíme na něj silně sající baňku. Počkáme, dokud z nežitu nevyteče všechen hnis a trocha krve, pak baňku sejmeme a vřed postříkáme či polejeme dezinfekčním prostředkem  (Ajatin, jód aj.). Kolem vředu se vyplatí udělat "kolečko" z vaty smočené v jodové tinktuře.
Dazhui | GV14 - ta-čuej

Dazhui | GV14 - ta-čuej

Lingtai, | GV10 - ling-tchaj

Lingtai, | GV10 - ling-tchaj

Zdroj textu: Prezentace a přednášky MUDr. Doris Danielová

Další odkazy
Baňkování
Krvavé baňkování
Potraviny elementu Oheň

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
Jiří Randis: S vlastní zkušenosti místo jehli jsem používaj jednorázovej skalpel,po rozříznutí lépe vytekl,Ale asi v méně přístupných místech je jehla vhodnější. Postupně jsem se dopracoval s kombinací baňkování, které krásně hnis vysálo. Te´d dlouhou dobu jsem nic neřezal.

Lopuch větší

Lopuch větší

Objevil jsem lopuch. Nejprve na podzim jsem zkoušel čerství drcený list a mazal jsem. Rychle se ztrácel, zmenšil nebo rychleji dozrál. Některé mám na obličeji a tam sem uznal že řezat už nebudu, čekal jsem jak uzraje pak propichl a vymačkal. S lopuchem  se některé zmenšily, některé vymizely. Abych měl zásobu listu. tak jsem nasušil  rozdrtil na prach a uzavřel  do nádobky od léku. Ted si namíchám menší množství abych měl po ruce. Jako základ lze použít sádlo, ja jsem začal používat krém na ruce s přídavkem včelích produktů, krásně voní (něco jako indulona). Tenhle zpúsob se pro mně zdá velmi vhodný. Někdo komu se to tvoří hodně nemůže stále lítat na chíru na říznutí. Snad někomu také pomůže. Ještě dodám kdo nezná lopuch jsou to takové ty barevné kuličky co se nalepí na oblečení roste hojně v přírodě. viz :  Lopuch větší -  Arctium lappa a nebo zde : Niu bang zi - Arctium lappa, Fructus