Tcm-cs.com na Facebooku: Koktavost, zadrhávání
Dotaz ZH: Dobrý večer, potřebuji poradit se zadrháváním - začínajícím koktáním u dítěte ve věku 2roky a 9 měsíců. Nevím jestli příčinou muže být úlek a nebo něco jiného. Je pravda, že asi před 14ti dny,když doma skákala na trampolíně a nevšimla si tatínka, že vedle trampolíny stojí a dívá se na ni,tak se tak nehorázným způsobem lekla,že si sedla na zadeček a hrozně vykřikla úlekem jako nikdy. A to samé se opakovalo asi za tři dny. Jela na koloběžce z pokojíku do obývacího pokoje,nečekala že je tam táta a zase se tak moc lekla a opět škaredě vykřikla úlekem.Od té doby se začala zadrhávat v mluvení.  Né vždy,ale když chce něco rychle říct a nebo když třeba má říct " budeš si se mnou hrát ? " , tak řekne " budeš si s s s semnou hrát t t ? " A jde vidět na očičkách že ji to dělá problém, zavírá je. Může mi někdo co nejdříve poradit ? Trápí mě to a je mi ji líto.Je to moc šiková holčička a teď najednou, co se víc, rozpovídala, začala mít takový problém

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Karolína Hauerová: Hi, náhoda, práve včera som to preberala s kolegom smile Ide sa toho zbaviť pomocou TČM, ide o to odhlieniť otvori srdca a eventuálne ak sa jej to zhorší pri strese tak aj skludnovať játra smile Takže bylinky.
Hanka Antošová, Dis.: Ano ano, pamatuju si i to, že to můžou přímo dělat játra. tak jak všechny různé tiky, chvění oka, mrkání atd... vzplane vnitřní vítr jater (feng lr smile ) - nevím jak se to píše přesně big_smile

Ale tady to byl asi opravdu ten úlek jako hlavní příčina a je to určitě dobrý nápad co píše kayia.
Uklidní se i emoce

Takže jaké bylinky? U mudr Hoffmanna by to asi bylo spadnutí kamene ze srdce, zklidnění zčeřené hladiny .. to by bylo spíš na uklidnění těch jater.
A nějaké jiné?
Karolína Hauerová: U detí by som šla určite cestou odstránenia Tanu z otvorv srdca, ale  zmes by som prespísala, až po diagnostike, nevieme ako sa dieťa stravuje, akú ma slezinu, či má iné príznaky zatanenia či nedostatečnosti jater a sleziny nebo taky i ledvin, keďže tie šok a strach zraňuje nejvíc.

Tiky a tak sa diagnóza volá Gan feng nei dong Zheng a základná bylinná zmes na odstránenie tanu z otvorov srdca je Di Tan Tang
Editoval Kayia (13.02. 2014 23:30)
Oldřich Šiška: S úctou k předešlým přispívajícím. Nenechte si radit takto přes internet a dojděte si k odborníkovi na diagnostiku. V TCM je to tak se vším, nejde poradit na jednu obtíž správný recept. Může se za tím skrývat vždy vícero patologií a je vždy důležité vědět, jak je na tom zbytek těla a duše. Já v tom vidím víc problém toho leknutí a otázka je co tomu všemu předcházelo.  Bezvadně na malé děti funguje akupunktura. Držím Vám palce.
Tcm-cs.com na Facebooku: Doplnění ZH 12.2. 2014: Dobrý večer, děkuji za radu. Už jsem byla minulý čtvrtek u MVDr. na TČM v Brně a problém máme na 85% vyřízený. Lucinka se už skoro vůbec nezadrhává a je zase šťastná. Akupunkturu bych ale u tak malého dítěte asi ještě nechala stranou. Nevím jestli by ji to nemohlo ublížit? Já jdu na akupunkturu poprvé příští měsíc a tak nemůžu ještě soudit .Ze strachu ji odkládám už 2roky, ale teď jsem našla skvělého terapeuta na TČM a věřím mu, skoro mi uzdravil dcerku, tak strach už trochu opadl.

Doplnění ZH 20.5.2014: Jen dodatek k problému koktavosti u dcerky.
Od léčby uplynulo 3 měsíce a koktavost byla 100% vyléčena. Úspěch byl znát už do 1 týdne po návštěvě TČM v Brně u MUDr. Byliny nám krásně vyživily mozeček a dcera se krásně rozmluvila a hlavně učení jde samo. Na to že má tři roky , tak je moc šikovná a učení ji baví....Teď se s panem doktorem zaměřujeme u malé na bolest nožiček ( v růstovém období u dětí ). Už máme nasazené bylinky , tak vás budu postupně informovat jak se nám daří  A já už mám za sebou 4. akupunkturu a jsem vděčná že jsem na ni šla.

Doporučila bych ji každé ženě po porodu  Suprově navrací psychickou rozladěnost hormonů a ženy se navrací k trpělivosti a duševní pohodě jako před otěhotněním a porodem
Nedoporučila bych ji , ale měla by být povinná pro každou ženu po porodu.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Zuzana Novotná: Dobrý den,
ráda bych se zeptala možnosti léčby koktavosti pomocí TCM u mého šestiletého syna. Pravidelně navštěvujeme logopeda už od tří let. Syn cvičí techniku mluvy, bohužel v běžné mluvě nedokáže použít. Obracím se tedy na tento portál a prosím o tip na nějakého odborníka na TCM pro děti s tímto problémem.

Děkuji předem za reakce.

Z. Novotná
Miloš Vymazal: Dobrý den, paní Novotná, bohužel neznám žádného terapeuta, který by se specializoval na léčbu koktavosti. Zkuste se obrátit na nějakého praktika TČM ve vašem okolí. Přehled některých najdete zde.

Pro doplnění příspěvku uvádím některé akupunkturní body, které jsou doporučovány při léčbě koktavosti. Můžete je zkusit masírovat.
Lokální body: CV23 lianquan, CV24 chengjiang
Vzdálené body: GB43 xiaxi, GB41  zulinqi, KI03 taixi, LI04 hegu[2]
Chengjiang | CV24 - čcheng-ťiang

Chengjiang | CV24 - čcheng-ťiang

Xiaxi | GB43 - sia-si

Xiaxi | GB43 - sia-si

Zulinqi | GB41 - cu-lin-čchi

Zulinqi | GB41 - cu-lin-čchi

Taixi | KI03 - tchaj-si

Taixi | KI03 - tchaj-si

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Několik doporučovaných bodů z jiného zdroje
CV15 jiuwei, CV19 houding, HT05 tongli, ST36 zusanli, TE21 ermen[1]
Jiuwei | CV15 - ťiou-wej

Jiuwei | CV15 - ťiou-wej

Houding | GV19 - chou-ting

Houding | GV19 - chou-ting

Tongli | HT05 - tchung-li

Tongli | HT05 - tchung-li

Zusanli | ST36 - cu-san-li

Zusanli | ST36 - cu-san-li

Ermen | TE21 - er-men

Ermen | TE21 - er-men

Zdroje: [1]Praktická akupunktúra, MUDr. Jozef Šmírala a koletív, [2] Akupunktúra v pediatrii doc. MUDr. Jozef Šmirala, PhD., TAOAKU CENTRUM, Bratislava MUDr. Alena Ondrejkovičová, Centrum akupunktúry a TČM, Bratislava, Acupunctura Bohemo Slovaca, 2006/3

Další odkazy
Koktání

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com