Stanislav Bečka: Bolesti kostrče

Na kostrč se tak trochu zapomíná při vyšetřování bolestí v křížo-kyčelní oblasti, bolesti třísel i podbřišku při menstruaci. Není vždy nutné mechanické poškození pádem, často pozoruji funkční změny vazivového aparátu kostrče způsobené pouhým nevhodným a dlouhodobým sezením.

"I když kostrč není s křížovou kostí spojena kloubem, ale pouze vazy, existují drobné pohyby kostrče vůči křížové kosti.  Tyto drobné pohyby mohou být někdy omezeny a pak vzniká i reakce okolních pánevních svalů a vazů. Jsou obtíže, u kterých je bolest kostrče pravidlem. Je to zejména známé u žen, které mají bolestivou menstruaci nebo potíže s otěhotněním.

Bolesti v oblasti kostrče jsou známé hlavně po pádu na zadek. Kostrč však také bývá utajenou příčinou bolestí v kříži.
Podle našich zkušeností mohou existovat bolesti v kříži, nicméně nemocný vůbec nemusí pociťovat bolest v oblasti kostrče. Teprve po dotazu si nemocný vzpomene, že k pádu na zadek došlo v minulosti, často i před mnoha lety. Kostrč je při vyšetření bolestivá a nemocný a nemocný vůbec nemusí běžně nic pociťovat.  Odstraněním blokády kostrče manipulací mizí i spasmus svalů pánevního dna, který není vždy přítomen, a i bolesti v kříži se odstraní.

Doporučujeme při těchto obtížích cvičení svalů pánevního dna a hlubokého stabilizačního systému páteře"

Citováno z: Tajemství zdravé páteře autor, doc.MUDr. Eva Rychlíková, CSc; Vydalo nakladatelství TRITON, 2016

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz
cz
Bolesti kostrče
Bolesti kostrče