MUDr. Petr Hoffmann: Deprese je charakterizována dle západní medicíny 2 hlavními příznaky: ztrátou zájmu o každodenní činnosti a pokleslou náladou s pocitem smutku, beznaděje, bezmoci a pláčem bez zjevné příčiny. K depresi patří i některé z dalších menších příznaků jako nespavost, nekoncentrovanost, změny hmotnosti (jak minus, tak plus), neklid, pocit viny, menší zájem o sex, malá sebeúcta, únava, vyčerpání či časté myšlenky na smrt. Takový člověk je pak jak píchlá duše (řečeno cyklistickým termínem vypustil duši) a je třeba poškozenou duši opravit, tzn. krom užívání bylin i promluvit mu do duše a pohladit a pofoukat duši(čku) - nejlépe zkušeným psychoterapeutem. Rovněž dle TCM  „emoce jsou matkou nemocí a špatná strava jejich otcem“, proto i člověk, jež sice nejí předpisově, ale má pozitivní emoce, je na tom podstatně lépe než člověk, který sice dbá na svoji stravu, ale zanedbává svoji duši a zatěžuje ji negativními emocemi.

Jednou z nejčastějších příčin deprese a podobným psychickým rozladěním je dle TCM právě stagnace energie Qi. Obecně si ji můžeme představit jako vodu v řece, jejíž průtok je u zdravého člověka tzv. hladký, avšak při její stagnaci se děje pravý opak - voda nehybně spočívá ve slepém rameni, čímž se tak dostává do slepé uličky. Stojatá voda zde těžce sedí (asi jako kámen na srdci), tlí, bobtná, kvasí,…prostě nežije. Zato zde žije a bobtná cosi nekalého (ba kalného), co zatemňuje nejen mysl a duši.

Stagnace Qi plic
Stagnace Qi srdce
Stagnace Qi jater
Stagnace Qi sleziny a žaludku

BAN XIA HOU PO WAN | Spadnutí kamene ze srdce 081

BAN XIA HOU PO WAN | Spadnutí kamene ze srdce 081

Bylinná směs Spadnutí kamene ze srdce (081) je ideální pro všechny případy (a že jich dnes je!), které se objevují v důsledku emoční nerovnováhy, způsobené stagnací Qi, měnící se na vnitřní horko RE a spolu shlenem TAN pak blokují horní i střední ohniště. Na rozdíl od původní klasické směsi, která neochlazovala, je zde přidána bylina Dan zhu ye, jež snižuje vnitřní horko RE a odstraňuje podrážděnost a neklid ducha. Jak napovídá příznačný název Spadnutí kamene ze srdce na rozdíl od všemožných  pseudostimulancií (alkohol, drogy a rocknroll) působí tak, že se postupně navrací harmonie do duše i do těla - jako když „TO“ z vás spadne…
cz
Deprese
Deprese
Miloš Vymazal: Nezvládnutelný smutek, deprese, melancholie

Kombinace akupunkturních bodů: LU01 + LU07 + GV17


Zhongfu | LU01 - čung-fu

Zhongfu | LU01 - čung-fu

Lieque | LU07 - lie-čchüe

Lieque | LU07 - lie-čchüe

Naohu | GV17 - nao-chu

Naohu | GV17 - nao-chu


Zdroj: Kapesní učebnice akupunktury, Ulrich HeckerJörg KastenerKay LiebchenElmar T. Peuker, Angelika Steveling

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com