MUDr. Doris Danielová: Tipy na preventivní akupresuru čili masáž bodů dráhy plic a tlustého střeva: první dva body plicní dráhy LU01 - zhongfu, čung-fu, LU02 - yunmen, jün-men se často ošetřují středně silným baňkováním. Můžete ale tato místa i preventivně vytírat ručníkem či u dětí intenzivně "hladit". Dobré na odkašlání a proti zahlenění. Na dráze tlustého střeva leží nejznámější bod čínské akupunktury LI04 - hegu, che-ku. Harmonizuje plíce,tlusté střevo a obličej, má silné protibolestivé účinky.

Zhongfu | LU01 - čung-fu

Zhongfu | LU01 - čung-fu

Yunmen | LU02 - jün-men

Yunmen | LU02 - jün-men

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí


MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
cz
Zahlenění a odkašlání - body LU01, LU02, LI04
Zahlenění a odkašlání - body LU01, LU02, LI04
Helena: Dobrý den, chtěla bych poprosit paní doktorku Danielovou nebo někoho tady kdo by poradil, viz. odkaz od

MUDr. Danielové - Tipy na preventivní akupresuru čili masáž bodů dráhy plic a tlustého střeva: první dva body plicní dráhy LU01 - zhongfu, čung-fu, LU02 - yunmen, jün-men se často ošetřují středně silným baňkováním. Můžete ale tato místa i preventivně vytírat ručníkem či u dětí intenzivně "hladit". Dobré na odkašlání a proti zahlenění. Na dráze tlustého střeva leží nejznámější bod čínské akupunktury LI04 - hegu, che-ku. Harmonizuje plíce,tlusté střevo a obličej, má silné protibolestivé účinky.


Máme nemocného vnoučka právě s tímto problémem (pořád zahleněný), ale nevíme si s dcerou nějak rady s tím - intenzivně "hladit" nebo vytírat ručníkem. Stačí nějaký odkaz kde bychom našly. Srdečně děkuji a zůstávám v úctě. Helena

Tcm-cs.com na Facebooku: Heleno, pokud se týká toho "hlazení" jedná se vlastně o jemnou masáž. Děti mají jemnější kůži než dospělí, takže se jedná o masáž bodů akupunkturních bodů s jemným tlakem rukou nebo ručníkem. Takovou masáží nemůžete opravdu nic pokazit. Masáž v průběhu dráhy může uvolnit případné bloky. Kde najdete přesně jednotlivé body to uvidíte po kliknutí na černý podtržený text nebo na obrázku výše výše.


Odpověď OS: V první řadě bych se zamyslela nad vyřazením mléčného a sladkého, u malých dětí často to je dostačujicí

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz PKL: Dobrý den, mám syna - 10 let s diagnózou Dětská mozková obrna. Nechodí, nemluví, ale je to velmi šťastné dítě. Neustále usměvavý. Takové sluníčko. je vychovávaný tak, jako by mu nic nebylo, protože věřím tomu, že pokud ke komukoliv budeme v životě přistupovat jako k nemocnému, pak nemocný bude ...
Ale co nás - spíše tedy mě - trápí. Syn od cca 1,5 roku věku nepije ani nejí žádné mléčné výrobky a stejně tak je vychovávaný i jeho mladší tříletý bráška. Ten starší neměl od té doby - ted 8,5 roku žádná antibiotika a v podstatě nebyl ani nijak nachlazený, rýmu nemívá vůbec. Jediné co kdy měl byly opakující se afty - z těch už ale asi "vyrostl". (mladší syn nebyl nemocný nikdy ).

Proč ale píšu... potřebovala bych nějak pořešit u toho staršího vozíčkáře následující: je poměrně velmi zahleněný (dle západní medicíny - žádný nález) a mám si na to prý zvyknout., užívá léky na reflux jícnu, protože to by mohlo to zahlenění způsobit )

Dalo by se tomu pomoci nějakými bylinkami ?
a při té příležitosti, kdo se vyzná - nějaké bylinky na uvolnění těla, případně něco proti zácpě..., i když to je z mého pohledu to, co nás trápí méně, ale chápu, že problém může být i tam....


Odpověď JB: Zahlenění bude nejspíše souviset se slabým středem, tedy asi čchi sleziny, i když chlapec nekonzumuje mléko ,ale prakticky porad asi sedí nebo leží a sezení oslabuje slezinu. Potom by to ještě chtělo překontrolovat ostatní stravu. Jinak určitě co se ztuhlosti týče zkusit akupunkturu nebo tuina masáže.

Navštivte nějakého specialistu na TCM, on vám doporučí i vhodné bylinné směsi na posílení středu,na qi ni/obrácený směr žaludku/-reflux a úpravu zácpy.Ta může byt různého důvodu - málo pohybu, horkost atd atd. Zkrátka chce to komplexní vyšetření. Tak snad vam to alespon trochu pomohlo.

Další odkazy
Orgán cang, slezina

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com