Miloš Vymazal: Šest léčivých zvuků
Zasvěcení o šesti slovech - čínské dechové cvičení
Je to  cvičební sestava, známá už velmi dlouho. Jedná se o vydávání určitých zvuků, jejichž vibrace má pozitivní účinky na určité orgány, které se tímto léčí. Zformovat ústa a vyslovovat příslušné zvuky není těžké. Při nádechu se břicho vydouvá (užívá se tedy břišní dýchání) a při výdechu zase klesá zpátky. Různým nastavením rtů, jazyka, zubů a hrdla se vytvářejí v hrudi odlišné podněty, které ovlivňují příslušné orgány. Cílem je tedy na základě šesti různých způsobů dýchání dosáhnout zprůchodnění drah čchi (tj. akupunkturních drah) a zharmonizovat organismus, čchi, krev, jin i jang.

Léčení nemocí jater
Játra z pěti prvků náleží ke dřevu, z ročních období k jaru, dětství, ránu, jejich vývodem jsou oči. Na jaře bývají náchylná k nemocem. Svědčí jim chuť kyselá.  Nemoci jater lze léčit vydechováním slabiky "".

Léčení nemocí srdce
Srdce patří k prvku oheň, létu, mládí, poledni, horku, jeho vývodem je jazyk.Svědčí mu chuť hořká. V létě má srdce tendenci onemocnět (bušení srdce, nervozita, afty na jazyku). Srdce lze léčit vydechováním zvuku "kche".

Léčení sleziny
Slezina a žaludek patří k prvku země, pozdnímu létu, zralosti života, vývodem jsou rty. V pozdním létě mají tendenci onemocnět (říhání, průjmy aj.). Svědčí jí chuť sladká (obilí). Léčí se vydechováním zvuku "chu".

Léčení plic
Plíce patří k prvku kov, podzimu, nemají rády sucho, jsou dobou stárnutí, uzavírání se do sebe, jejich vývodem je nos a kůže. Na podzim trpívají záněty. Svědčí jim chuť pálivá.  Léčí se vydechováním dechu "s".

Léčení ledvin
Ledviny jsou prvkem vody, dobou stáří, zrání, moudrosti, chladu, černé barvy, patří k nim uši, konečník, močová trubice. Svědčí jim chuť slaná (ne však přehnaně). V zimě jsou náchylné k prostydnutí. Léčí se vydechováním zvuku "čchuej".

Léčení trojitého zářiče
Trojitý zářič je řídícím prvkem jangového ohně, řídí pohyb čchi v celém těle. Do západní medicíny se dá těžko zařadit, někteří jej spojují s psychikou, jiní s hormonálními funkcemi, spíše se ale jedná o regulaci hladkého toku životodárné energie v hrudi, nadbřišku a podbřišku. Léčí se pomocí dechu "si".

Základní postoj při cvičení
Stoj, uvolněný a přirozený, klidný, nohy rozkročené na šíři ramen, kolena mírně ohnutá, hledíme před sebe, plynule dýcháme a pak začneme cvičit. Při nádechu nasáváme čistou energii, při výdechu se vydechuje nečistá. Začíná se výdechem.  Při výdechu se kromě vydávání příslušného zvuku vtahuje konečník a břicho. Zpočátku se zvuky pro osvojení vydávají hlasitě, pak jemně "jako vánek". Při různých zvucích pak následuje různá pozice rukou - např. při ošetření plic se spojí ruce na podbřišku a pak zvednou apod.

Zdroj textu Prezentace a přednášky, MUDr. Doris Danielová


Šest léčivých zvuků, Mantak Chia
Více informací najdete např. v knize Moudrost emocí - Taoistické metodytransformace hněvu, deprese a strachu, Mantak Chia, Dena Saxer

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
Tcm-cs.com na Facebooku: Doplnění JH: Léčivé zvuky se mi velmi osvědčují. Používám je několik let a je mi jasné, že jejich plný efekt je spojený se současnou vizualizací zářivých barev (plíce - bílá, ledviny hluboká modráčerná, srdce červená, játra zelená a slezina žlutá) a snahou o vnímání odcházející příslušné negativní emoce a v klidové fázi vstupující příslušné emoce kladné.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Miloš Vymazal: Gátha šesti zvuků
Trochu jiný systém léčivých zvuků než uvádí Mantak Chia

ŠU zklidňuje játra
HO otvírá srdce
FU chladí slezinu
SI roztáhne plíce
ČU uvolní ledviny
HE probudí trojitý ohřívač

ŠU, HO, FU SI, ČU, HE
ŠU, HO, FU SI, ČU, HE
ŠU, HO, FU SI, ČU, HE

Zdroj Taoistický čchi-kung pro zdraví a vitalitu, Sat Chuen Hon

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
Jiří Randis: Videa  k systému Sat Hona (viz víše Gátha 6 zvuků)Ještě dodám název knihy Taoistický čchi-kung pro zdraví a vitalitu (autor Sat Chuen Hon).
Taoistický čchi-kung pro zdraví a vitalitu

Taoistický čchi-kung pro zdraví a vitalitu


Pomocné zvuky(výdechy) při běžném životě:
V chladném počasí vydechovat S (hluboké dýchání) a končetiny u těla.
zvuk CHEJ pro zvýšení pracovní síly.
zvuk CHA pro snížení horkosti,horečky (obdobně pes těžce vydechuje při horkém počasí)
Stimulace přílivu čchi: výdech ČU a nádech CHEJ.
Zvuk HO při otevřenýchh ústech:při pocitu že v těle hoří ohen (dokud se žár nezmírní).
Zvuk ACH: při příliš vysoké horečce,horkosti.

Citace s knihy Taoistický čchi-kung pro zdraví a vitalitu, Sat Chuen Hon