Euromedia Group: Cvičení: Jak být v klidu a naslouchat zvukům přírody

Naladit se na zvuky přírody může být těžké. Už jsme si na hluk příliš zvykli. Přestože nemluvíme, pořád nám v hlavě hlučí myšlenky. Tento vnitřní hluk začíná právě v okamžiku, kdy jsme v klidu a potichu. Naše myšlenky nám víří v hlavě a není snadné je utišit.

1 . Začněte tím, že zpomalíte. Musíte si dát načas: Opustit myšlenky a uslyšet ticho přírody chvíli trvá. Najděte si místo a posaďte se.

2 . Soustřeďte se na dech. Jestliže se vám do hlavy vplíží nechtěné myšlenky, zaměřte se na hluboké dýchání. Při výdechu nechte rozptylující myšlenky odletět pryč.

3 . Po chvilce hluk v hlavě ztichne a vy začnete slyšet zvuky přírody. Poslouchejte, co k vám přichází ze všech směrů. Všímejte si toho, co slyšíte. Ťuká nějaký pták zobákem do stromu? Volá jiný pták dvěma tóny? Zkuste poslouchat dál. Zavřené oči vám pomohou slyšet intenzivněji.

4 . Když zůstanete v klidu a potichu a budete zvukům přírody věnovat pozornost, otevře vám to uši. Musíte jen zůstat v klidu a naslouchat. Budete-li poslouchat dostatečně pozorně, možná uslyšíte hlasy stromů, jak si spolu povídají svým fytoncidním jazykem.

Ukázka textu z knížky: Šinrin-joku, japonské umění lesní terapie, Dr. Li Qing

Ukázka z knihy vydané Euromedia Group. a.s.
Knihu můžete zakoupit na www.bux.cz
cz
Naslouchání zvukům přírody
Naslouchání zvukům přírody