Miloš Vymazal: Orgán fu, tenké střevo - siao-čchang

Tenké střevo (siao-čchang) je součástí trávícího ústrojenství; nahoře je spojeno tzv. utajenou brankou (jou-men), vrátníkem, se žaludkem, a dole ústí přes tzv. branku (lan-men) do tlustého střeva. Poměrně přesné anatomické popisy tenkého střeva nacházíme již v nejranějších dílech čínské medicíny. V knize Ling-šu například stojí:

"Tenké střevo se vzadu blíží k páteři, stáčí se doleva v opakovaných záhybech a vstupuje do výstupní části (tlustého) střeva; nahoře vystupuje nad pupek a vrací se zpátky v šestnácti záhybech. Jeho obvod je dva a půl palce, průměr má osm celých a jednu malou polovinu" fenu, a dlouhé je tři sáhy" a tři stopy."

V Knize složitých otázek nacházíme takovýto popis:
"Tenké střevo váží dva ťiny a čtrnáct liangů, dlouhé je tři sáhy a dvě stopy, jeho obvod činí dva a půl palce a průměr je osm celých a jedna malá polovina fenu. Kroutí se doleva poskládané v šestnácti záhybech, a může do sebe pojmout dva tou a čtyři šengy (tuhé) stravy, a šest šengů, tři celé a jednu velkou polovinu ke vody."

Xiao chang | Orgán fu, tenké střevo - siao-čchang

Xiao chang | Orgán fu, tenké střevo - siao-čchang


Funkce tenkého střeva
1. Řídí příjem a naplňování se, a řídí přeměňování věcí (ču šou-čcheng chua-wu)
"Tenké střevo je umístěno pod žaludkem; naplňuje se stravou ze žaludku a odděluje čisté od kalného. Tekutiny díky němu prosakují dopředu a kal se díky němu vrací dozadu. Čchi sleziny transformuje a vynáší vzhůru, tenké střevo transformuje a spouští dolů. Proto se tedy říká, že (z tenkého střeva) vychází to, co prošlo přeměnou.“

2. Řídí vylučování, řídí oddělování čistého od kalného (ču mi-pie čching-čuo)
"Spodní otvor tenkého střeva je při okraji močového měchýře; v tomto otvoru se tekutiny rozdělují (jednak) do výstupního (tlustého) střeva, a (jednak) působením čchi jsou vylučovány a prosakují dolů. Všechno jejich vystupování anebo vstupování závisí na transformační činnosti čchi, Jestliže čchi netransformuje vstupující (tekutiny), potom se voda vrací do tlustého střeva a způsobuje průjmy; jestliže čchi netransformuje vystupující (tekutiny), potom je spodní vylučovací otvor zahrazován a dochází k chorobnému zadržování moče."

Chorobné poruchy u tenkého střeva
Tenké střevo je součástí trávicího ústrojí a jeho hlavním úkolem podle čínské medicíny je oddělovat čisté od kalného, čili pokračovat v procesu začatém v žaludku - na jedné straně vstřebávat z potravy "čisté", esenciální látky potřebné pro výživu a regeneraci organismu, a na druhé straně přepravovat dolů "kalné", čili zbytky potravy, které už tělo nemůže zužitkovat. Ve vztahu povrch-nitro je tenké střevo propojeno se srdcem.

Chorobné procesy u tenkého střeva souvisejí samozřejmě především se zmíněnou funkcí, takže se projevují poruchami trávení buď při oddělování čistého od kalného, nebo při posouvání zbytků potravy. Dále je typické, že tyto poruchy nevznikají jenom přímo v orgánu, nýbrž že jsou i následkem přesunutí se chorobné disharmonie ze sleziny a žaludku nebo ze srdce.

1. Přesun poruchy ze sleziny a žaludku
2. Přesun srdečního ohně do tenkého střeva
3. Prázdný chlad v tenkém střevu
4. Stagnace čchi v tenkém střevu

Zdroj textu: Klasická čínská medicína I, Vladimír Ando

Další odkazy:
Orgány fu
 SI dráha tenkého střeva
Tenké

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Orgán fu, tenké střevo - siao-čchang (Xiao chang)
Orgán fu, tenké střevo - siao-čchang (Xiao chang)