Z hlediska moderní medicíny odpovídá kupř. Parkinsonově chorobě. NADMĚRNÉ HORKO – RE SHI umožňuje vznik vnitřního větru Nei Feng. Tuto situaci si lze představit, jako když hoří stoh slámy obrovským žárem, nad kterým dochází ke vzniku víru, tedy v našem případě vnitřního větru Nei Feng. Je třeba tedy nejen utlumit vítr, ale hlavně uhasit oheň. Tak se přirozeně zamezí další tvorbě vnitřního větru, který v tomto případě vznikl na základě nadbytku horka – RE SHI. Tento vnitřní vítr se může projevit příznaky, jako je vysoká horečka, křeče, ztuhlost šíje, třes končetin, někdy až bezvědomí.
Testování bylinné směsi Uvolnění napjaté tětivy (kód 112) v kardiologické a interní ambulanci 2004–2005 (primář MUDr. Pavel Havránek, České Budějovice). Hypertenzní choroba je v současné době onemocněním s prevalencí 35 % v dospělé populaci ve věku 25–64 let. Hypertoniků je v České republice kolem dvou milionů. V kardiologické ordinaci ošetřujeme polymorbidní nemocné, složitější případy hypertenze. Tito pacienti byli již většinou léčeni několika preparáty, měli nějaké vedlejší účinky terapie, anebo představují stále medicínský problém i při moderní kombinační léčbě. Při konstrukci studie šlo tedy o pomoc symptomaticky nemocným, u kterých byla standardní léčba pro danou indikaci vyčerpána, kteří měli přetrvávající potíže.
Výsledky: Subjektivní zlepšení udávalo 16 nemocných (67 %), 6 pacientů neudalo výraznou změnu stavu. V popisech zlepšení dominovalo zmenšení bolestí hlavy, ve třech případech došlo ke zlepšení tinitu či hučení v uších, 8 nemocných udávalo zmenšení nervozity a lepší spánek. Při zachované standardní medikaci došlo ve třetím měsíci k poklesu tlaku o více než 10/5 u 11 pacientů, tedy u 46 % léčených hypertoniků. U dvou z nich jsme mohli dokonce vysadit jeden lék ze čtyřkombinace.
Diskuse: Ne všechny symptomy se u nemocných v kardiologické a interní ordinaci daří beze zbytku ovlivnit moderní medikamentózní terapií, změnou pohybové aktivity a dietou. U řady pacientů i přes komplexní přístup a využití všech léčebných metod některé symptomy přetrvávají. Zajímavou možností pro tyto pacienty potom je kombinace klasických léčebných prostředků s využitím alternativních možností, jakou je třeba fytoterapie. Herbální medicína se rozšiřuje po celém světě, využívají se různé zdroje. Máme tedy k dispozici i pomocnou terapii rostlinnými přípravky dováženými z Číny, které jsou považovány za dietní doplňky. Ve své původní vlasti je využití léčebného účinku bylin součástí tradičního systému terapie, která se zdokonalovala během staletí, je úzce svázána se specifickým diagnostickým přístupem a filozofií léčby. Účinek bylin je klasifikován podle jejich vlivu na energetické funkce a kvality, je popisován jako „ohřátí, ochlazení, vyčištění, tonizace“. Analytické metody v USA i v Evropě dokázaly v těchto bylinách objevit oleje, minerály, vitamíny a řadu jednotlivých léčiv, mnohdy velmi komplexních. Čínská medicína byliny často kombinuje, využívá jejich synergického účinku, rozpoznaného během staletí. Takové směsi představují i bylinné tablety, které se snadno užívají, jsou odolné vůči plísním, jejich složky jsou dobře definovány. Sjednotit diagnostické postřehy kardiologa a čínský léčebný návod je obtížné. Přesto jsme se snažili vytipovat skupiny nemocných, u kterých jsme téměř vyčerpali možnosti klasické západní medicíny a kteří zůstávali symptomatičtí, měli navíc právě ty symptomy, které čínský lékař využívá při indikaci příslušné bylinné směsi. Předkládaná malá studie je otevřená, se všemi nectnostmi takového přístupu. Jsme přesvědčeni, že placebový efekt je u nemocných nastavených na kombinační klasickou farmakoterapii již omezen, vyčerpali jsme před nasazením této pokusné terapie i naše možnosti psychoterapie. Subjektivní zlepšení 67 % u hypertoniků pokládáme za velmi pravděpodobný doklad pozitivního účinku na subjektivní symptomy, u 46 % hypertoniků byl zaznamenán i signifikantní pokles krevního tlaku. Za hlavní smysl studie považujeme průkaz minimálního výskytu vedlejších účinků. Přídavek uvedené bylinné směsi se jevil jako bezpečný i u nemocných hypertoniků s vícečetnou kombinací klasických léků.
Závěr: Otevřená studie na 46 nemocných s těžší formou hypertenze prokázala možnost použití bylinné směsi Uvolnění napjaté tětivy (kód 112) k symptomatickému zlepšení obtíží nemocných. Signifikantně se zlepšily i některé objektivní ukazatele, hodnoty krevního tlaku a spotřeba tablet. Nezastihli jsme žádné závažné vedlejší účinky, nezjistili jsme žádná rizika lékových interakcí.