Most ke zdraví: Polévka z kapra Koi-koku

Speciální recept pro kojící maminky je polévka z kapra v Japonsku zvaná KOI-KOKU. Zvyšuje a zkvalitňuje tvorbu mléka a zároveň chrání maminku před vyčerpáním rezerv.
Recept:
1 čerstvě zabitý kapr,
4 mrkve,
4 petržele,
1/2 celeru,
kořen lopuchu, (když není tak mrkev)
trocha větviček bancha čaje (k dostání v prodejnách zdravé výživy) zabalených  v plátýnku, sůl, voda.

Kapra vykucháme, mlíčí či jikry, srdce a játra bez žlučníku vrátíme zpět. Celého kapra i s ploutvemi, šupinami a hlavou opláchneme, ostrým nožem na několika místech nařízneme páteř a dáme do tlakového hrnce. Přidáme zeleninu nakrájenou na velké kusy, sůl a bancha čaj v plátýnku. Zalijeme vodou. Tlakový hrnec uzavřeme, přivedeme do varu, ztlumíme plamen a na malém ohni vaříme 3 až 4 hodiny. Pak odstavíme a necháme odtlakovat, otevřeme a vyjmeme bancha čaj. Vše ostatní rozmixujeme ponorným mixérem. Vznikne hustá tekutina, kterou dáme do malých kelímků a zmrazíme v mrazničce. Pak používáme jako základ další zeleninové polévky.

V období kojení (nebo akutního problému s chudokrevností) používáme 2x až 3x týdně. Tato léčebná polévka je vhodná tam, kde potřebujeme intenzivně vyživit organismus a podpořit tvorbu krve. Je velmi prospěšná zvláště na konci těhotenství a v celém období kojení, je významně léčivá při anémii.

Poznámka:
Pstruh může nahradit kapra (vařit 1 až 1-1/4 hodiny)
Mrkev může být použit místo lopuchu.
Je lepší, dát použité větvičky Bancha, protože čerstvé větvičky mají a dávají hořkou chuť do polévky.
cz
Japonský kapr
Japonský kapr