Miloš Vymazal: Wushi san 五石散 - prášek pěti minerálů

Jednalo se o prášek s psychoaktivním účinkem, jehož užívání bylo hodně rozšířeno během Šesti dynastií a dynastie Tang. Někdy byl nazýván i hanshi san 寒食散 (Prášek chladných potravin), protože po konzumaci zvyšoval teplotu těla, a proto musel člověk konzumovat chladné potraviny a koupat se ve studené vodě, aby se zmírnily nežádoucí účinky prášku. Používali ho především taoisté, byl oblíben mezi aristokracií a učenci.

Skládal se z fluoru, křemene, červeného jílu, síry a stalaktitu (krápníku). Schipper uvádí, že obsahoval realgar (jedovatý) a auripigment (jedovatý). Pak v něm bylo devět druhů rostlin (např. zázvor a ženšen) a jedna živočišná složka.

Měl pověst všeléku (zejména během dynastie Wei 220-265 n. l.), který údajně zvyšoval vitalitu, prodlužoval život, léčil sexuální dysfunkce, navozoval zklidnění apod. Ale jak je uvedeno výše, měl i značné nežádoucí účinky, především jeho dlouhodobé užívání (zánět kloubů, částečná paralýza, snížení intelektuálních schopností apod.). Používal se rozmíchaný ve víně, a měl podobné účinky jako heroin nebo opium. Při nesprávném dávkování mohl způsobit i psychické potíže. Prášek zmiňuje ve své rapsodii i Ji Kang (223-262) – prastrýc slavného taoisty Ge Honga nebo známý lékař Huangfu Mi (215-282). V období dynastie Song byla konzumace prášku odsuzována a byl symbolem nemorálního (nemravného) života.

Anglické názvy: Five Minerals Powder, Cold-Food Powder

Zdroje:
Kristofer Schipper - The Taoist Body, 1993
Fabrizio Pregadio - The Encyclopedia of Taoism, 2008
Wendy Swartz,‎ Robert Ford Campany,‎ Yang Lu,‎ Jessey Choo - Early Medieval China: A Sourcebook, 2014

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Prášek chladných potravin (Hanshi san)
Prášek chladných potravin (Hanshi san)
cz
Prášek pěti minerálů (Wushi san)
Prášek pěti minerálů (Wushi san)