Hanka Antošová, Dis.: Je možné aby se chlad a vítr v organismu projevil na stolici průjmem, ale až za 2 dny od prochladnutí?

Paní byla o víkendu na nějaké akci kde byly venku a bylo jí zima, a teď má už druhý den průjem, ale není to ve smyslu že by musela chodit pořád na záchod, ale je to že když už jde, třeba 2x za den tak je to prostě na průjem.

Myslím si, že její obraná vrstva s větrem bojovala, vyhrála, a toto je důsledek. Ale nejsem si jistá...

Paní je zdravá, nic si s toho neodnesla, ani rýmu ani kašel, ani žádné zatuhnutí.


Průjem (diarea, diarrhoea) je porucha zažívání, která se projevuje častým vyprazdňováním řídké stolice. Obvykle se za průjem považuje stav, kdy se člověk zbavuje řídké stolice více než třikrát denně.

Příčiny průjmu
Průjem je příznakem mnoha infekčních onemocnění trávicí soustavy (např. tyfus, salmonelóza, cholera, úplavice, giardióza, kryptosporidióza atd.), některých otrav (např. otrava arsenem), případně poruch organismu (např. hormonálníchAddisonova choroba a další). V případě otrav či nemocí jde většinou o sebeléčení organismu, který se snaží jedy a patogeny naředit a odstranit z těla.

Následky průjmu
Příliš dlouhotrvající či silný průjem však může mít velice těžké následky na celý organismus. Jednak při něm organismus ztrácí značné množství vody a minerálů, což může rozvrátit homeostázu a vést až ke smrti, jednak omezuje přijímání živin, a trvá-li příliš dlouho, pacient je ohrožen podvýživou. V nevyhovujících hygienických podmínkách navíc u infekčních chorob silně zvyšuje nebezpečí jejich rozšíření.

Léčení
Průjem není onemocnění, ale příznak chorobného stavu a vlastně i sebeléčivá (očistná) reakce organismu. Primárním úkolem je zákrok proti jeho příčině – léčba chorobného stavu, který ho způsobuje. Je třeba i doplňovat tekutiny, zejména je-li průjem dlouhodobý či příliš silný. U silných průjmů nestačí voda a je třeba použít rehydratační roztok podávaný ústně, v těžkých případech i nitrožilně. Rehydratační roztok kromě vody doplňuje i potřebné ionty a energii (zejména díky obsahu glukózy). Při průjmu je dále třeba přizpůsobit stravu stavu pacienta – vhodná je např. „suchá“ vařená rýže a mrkev, naprosto nevhodné jsou naopak tučné pokrmy.
U krátkodobých nepříliš intenzívních průjmů způsobených dietní chybou nebo slabou střevní infekcí, se obvykle postačí domácí samoléčba pomocí kloroxinu a živočišného uhlí (je potřeba podávat odděleně od ostatních léků, neboť může rušit jejich účinek). V případě silného či chronického průjmu je třeba urychleně vyhledat lékaře.
Léky používané proti průjmu souhrnně nazýváme antidiarhoika.
Dotaz byl doplněn citací z Wikipedie
Karolína Hauerová: Áno, určite to je možné, je to preniknutie chladnej škodliviny do sleziny, dokonca slezina vníma aj to vlhko počasia takže hnačky sa môžu objaviť. Ale mali by tam byť tie príznaky chladu ako studené ruky, nohy, povezme aj chlad v krížoch, alebo chladná bolesť brucha.
Buď treba podporiť Yang ladvin a sleziny, alebo len vyhnať chlad, ale oboje najlpšie naraz
Vlasta Šuchová: Souhlasim s Kayia,pridala bych okamzite posileni KI + Mocoveho systemu - - brusinky, moxa , cajiky zahrivaci..........
Tcm-cs.com na Facebooku: Průjem u dítěte
Dotaz SS: Dobrý den, co doporučujete na průjem u dítěte? Má dietu a dostal Nux.


Odpověď OS: Moxovat SP04, najdete ji na medialni strane nohy,1palec od 1metatarzu na rozhrani kuzi

Gongsun | SP04 - kung-sun

Gongsun | SP04 - kung-sun


Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Vlasta Šuchová: Dobry den, u malych deti velice rychle zabira moxa  - moxovat bříško velmi zlehka a jen max 8 minutek, opakovat i 3x denne pri akutnich problemech . (vlhko vysušit a zateplit bříško)
Nejlepe by bylo moxovat na plátku zázvoru ,ale nemam informaci o veku ditete......jinak platek zazvoru (3-4 cm) na pupek, dat moxu tak aby se neprevrhla - udelat do zazvoru takovy dolicek a nechat hrat ......vyborna vec.
Pravdepodobne se v tuto rocni dobu jedna o chlad , proto nahrat napr. solný polštářek v troube (80 C po 20 minut)  a davat na nožičky, bříško a ledviny....dite si i samo rekne, ze to teplo mu dela dobre a bude to vyzadovat.....
Dale je vyborna tzv. umeošvestička ,ktera se da koupit ve zdravickach , ale obavam se , ze pokud neni zvykly na kysele, tak Vam to nesni......jedna se o velmi velmi kyselé švestičky , ale maji uzasny vysledek v oblasti briska..... průjmy, křeče....
Jinak pit, zustat v teple.........drz te se.
Tcm-cs.com na Facebooku: Odpověď EM:  U akutního průjmu moxovat pupek přes plátek česneku, u chronickeho přes plátek zázvoru. Navíc upravit stravu, přidat slzovku, u prujmu z chronické nedostatečnosti qi sleziny WCM3,9. U střevní chřipky s příznaky chladu MHX1,9...

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Katarína Škubalová: Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. Mamina 75 ročná po operácii srdca dostala viac druhov liekov (Warfarin, Furon, betablokátor ... niečo na prekyslenie) Pred tým žiadne lieky neužívala. Od vtedy začala riedka stolica aź vodnatá. Trvá to už skoro pol roka. Gastro vyšetrenie v poriadku, opakovane. Doporučené doplniť probiotiká a dať do poriadku psychiku. Probiotiká uživa pol roka a dva druhy/ Daflorn a Probiofix aj iné ) Uživala aj Hylak asi tri balenia. Na hnačku opakovane skúšala živočíšne uhlie ale bez zmeny. Stravu už má skoro dietnu. Ryža, zemiaky, dusená zelenina,tofu ,kuracie maso a pečienka. Toto jej nerobí až taký problém. Ale po polievkach vodnatá stolica, dokonca aj po vypiti viacej vody. Stolica je svetlá.Schudla za pár mesiacov zo 65kg na 55kg. Je slabá, unavená, bez energie. Tlak ráno nízky okolo 100/70 a tep 67. Toči sa jej hlava a má závrate.  Jazyk tmavo červený aj pery. Prosím neviete mi poradiť ako je pomôcť. Krvné vyšetrenie v poriadku. Ďakujem za každú radu. S pozdravom Katarína.
Tcm-cs.com na Facebooku: Odpověď VĎ: Čierny čaj s hroznovým cukrom a štipkou soli (inak ako jedlo - pohánka uvarená vo vode ) tam by bolo dobré tiež vedieť aká je strava.

Odpověď OS:  V první řadě zajít za terapeutem, pro momentální úlevu pořídit směs Prohřátí říše středu 022P jinak než přijde pít čaj ze zázvoru, omezit syrové ovoce a zeleninu. Vše jíst tepelně upravené a do všeho přidávat kousek zázvoru.

Černý čaj

Černý čaj

XIANG FU LI ZHONG PIAN | Prohřátí říše středu 022P

XIANG FU LI ZHONG PIAN | Prohřátí říše středu 022P

Zázvor

Zázvor


Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com