Miloš Vymazal: Konstituční typy

Základní konstituční typy jsou:
Korpulentní jang
Korpulentní jin
Štíhlý jang
Štíhlý jin
Nestabilní jang
Nestabilní jin

Čínská medicína uvádí i konstituční typ, u nějž je jin a jang vyvážený. Takový člověk by neměl mít žádné zdravotní potíže. Vzhledem k tomu, že na nás působí různé faktory jako je životní styl, naše stravovací návyky a emoce, jsme většinou kombinací dvou konstitučních typů a typ vyváženého jinu a jangu mezi ně nepatří. Jednoduchý způsob, jak aplikovat orientální dietetiku je jíst více potravin, které nás zharmonizují. Lidé, co jsou příliš jinoví zvýší přísun potravy, která buduje sílu a odolnost. Tzv. jangové osoby budou jíst více expanzivní stravy. Je ovšem nutné naslouchat vlastnímu tělu a pozorovat, jak na potravu reaguje. Obezřetnost je namístě. Nechceme se přiklonit k druhému extrému, ale najít rovnováhu. Kupříkladu člověk, který má nevyvážený životní styl, jí spoustu tučných jídel, toxinů a cukrů, a navíc si stěžuje na neustálý nedostatek času, a tak jí ve spěchu a ve stresu, by měl zvolit pročišťující dietu syrovou stravou. Nicméně po nějakém čase je potřeba najít vyváženější alternativu, protože jeho tělo by po čase začalo být opět oslabeno (Chia, 2012).

Během života může dojít i ke změně konstitučního typu. Lidé s nedostatečným jinem jsou obvykle lidé středního věku. Prázdnota jinu může být vrozená, nebo získaná procesem stárnutí. V obou případech by měl tento člověk jíst lehká jídla, která vyživují jin právě tím, že jsou velmi snadno stravitelná, a tak jsou lehce transformovaná v čchi a krev. Mezi taková jídla patří ovoce, zelenina, vejce a produkty z bobů jako je kupříkladu tofu. Naopak ti, u nichž diagnostikujeme prázdnotu jangu, by měli jíst více pálivých a zahřívajících jídel, jako jsou ryby, jehněčí, zázvor a pepř. Naopak by se měli vyvarovat studeným, syrovým a nedovařeným potravinám. Může se jednat o vrozený konstituční typ nebo získaný. V druhém případě se jedná o velmi staré lidi, u kterých dochází ke zpomalení metabolismu a snížení tělesné teploty (Flaws, 2011).

Zdroj: Čínská dietetika a její vliv na kvalitu života, Lucie Mrkvicová a Čínská medicína pod pokličkou, Jana Arcimovičová

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Konstituční typy
Konstituční typy