Miloš Vymazal: Pozorování pokožky

U pacienta pozorujeme barvu pokožky, a to především na obličeji. Říká se, že člověk se zdravým duchem má i zdravou barvu tváře, tedy že barva pokožky ukazuje stav ducha.Zdravá pokožka je pružná, mírně vlhká (nepřesušená), narůžovělá, svěží, nepovadlá, má „jiskru“. Říká se, že obličej je zabarven podle toho orgánu, který má na celkový stav pacienta největší vliv. Takto u chorob z plnosti jater bývá obličej modrozelený, u srdce červený, u sleziny žlutý, u plic bílý, u ledvinnádech dočerna. Diagnostika z barvy obličeje není však zdaleka tak jednoduchá. Vzpomeňme si, že podle 5 prvků náleží vzhled očí k játrům, uší k ledvinám, rtů ke slezině, nosu k plicím, jazyka k srdci. Kromě toho existují různé „mikrosystémy“, které se promítají na obličej.


Barvy podle pěti cangů

1. Modrá barva (event. modrozelená)
Je to barva dřeva, jater. Jsou s ní spojeny syndromy chladu, větru, bolestí (= stagnace chladu nebo čchi), šoku a krevní stáze. Když se změní modrá barva obličeje v bílou,znamená to, že v těle výrazně narostl chlad. Modrofialofý obličej svědčí o krevní stáze a bloku čchi jater. Zrudlé oči v namodralém obličeji svědčí o chybění jinu v játrech, v nichž se „rozhořel oheň“. Modrožlutá pokožka se závratěmi a zvracením svědčí pro syndrom bolestí hlavy ze stagnace hlenů tchan.

2. Červená barva
Je to barva prvku ohně a srdce, spjatá se syndromy horkosti. Temná červeň = horkost z plnosti. Světlá červeň = horkost z prázdnoty.

3. Žlutá barva
Souvisí se zemí a slezinou, objevuje se hlavně u stavů vlhkosti a prázdnoty čchi sleziny. Zvadlá suchá žlutá barva pleti svědčí o prázdnotě čchi i krve. Odulý žlutý obličej  ukazuje na prázdnotu čchi sleziny a následné zadržování vlhkosti. Žlutá pleť může být i u žloutenky.

4. Bílá barva
Je barvou prvku kov a je spojená se syndromy prázdnoty, chladu, ztráty krve a čchi. Extrémně bílá pokožka je příznakem prázdnoty jangu. Náhlé zblednutí u chronické nemoci, provázené velkými kapkami potu, znamená náhlé odlučování se jangové čchi a může být velmi závažným příznakem. Bledá tvář, bolesti břicha a zimnice jsou příznaky zahuštění jinového chladu v břiše.

5. Černá barva
Váže se k vodě a ledvinám, je spjata s jejich nemocemi, dále s krevní stází. Nejčastěji při prázdnotě ledvin vidíme černé kruhy kolem očí.

Platí pravidlo, že prognosa je určitě lepší, když barva obličeje odpovídá příslušnému cangu a jeho onemocnění. Pokud tomu tak není, může to znamenat komplikovanou těžkou nemoc, která má špatnou prognózu.

Text: přednášky a prezentace MUDr. Doris Danielová

Další odkazy
Diagnostika - vztahy orgánů k obličeji podle Ling-šu
Diagnostika - pozorování hlavy

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Diagnostika - pozorování pokožky
Diagnostika - pozorování pokožky