MUDr. Doris Danielová: Léto - tipy a triky TČM pro dobré zdraví

Jak přežít vedra
V létě stoupá energie jang, je to období ohně. Nadbytek ohně může poškodit srdce a celý kardiovaskulární aparát. Pozor na nadměrné vystavování se vedru a slunečnímu žáru by si měli dát všichni bez rozdílu v době, kdy kulminuje činnost orgánů spjatých právě s Ohněm, a to je především Srdce (kterým mezi 11 a 13 hodinou normálního-zimního času -  protéká maximum životodárné energie čchi). Větší zátěž samozřejmě toto období přináší osobám, které už vzhledem k věku mohou inklinovat k častějšímu poškození srdce (tj. nejvýrazněji ohrožená skupina jsou muži kolem 50 let a starší). Ještě více se na pozoru mají mít ti, kteří mají určitou kosmologicky danou (tj. podle čínského horoskopu) limitaci na srdíčku (čili ti, co jsou např. narození v roce ohně). Navíc letošní rok patří právě elementu ohně, neb Kůň je ohnivé znamení, a prvkem tohoto roku je dřevo – neklid, chaos, změny k lepšímu i horšímu – je potřeba být opatrní -  takže následky veder mohou být při neopatrnosti dost nepříjemné – kromě klasických úpalů i „letní chřipky“, úrazy z roztěkanosti a nepozornosti (to je dáno energií VĚTRU ČILI DŘEVA,prvku tohoto roku, který v kombinaci s ohnivostí Koně dává velmi silnou ohnivou, přelétavou energii, která ovšem kromě zvratů k dobrému může u nepozorných a nepřipravených spíše napáchat škody)..

Léto

Léto


Zabránit přehřátí organismu – krom vyhýbání se dlouhému pobytu ve sluneční výhni -  můžeme několika způsoby.

1. Strava – co nejíst ve vedru

Obecně nejsou vhodné potraviny horké a prohřívající. Ty totiž zvedají v těle už beztak dosti exponovaný jang (dynamickou sílu) a jejich konzumace může vyvolat patologické stavy spojené s předrážděním srdce (jako bušení srdce, nepravidelný tep, bolesti na hrudi, nespavost aj., ve vážnějších případech až srdeční infarkt či mozkovou mrtvici.) K „horkým“ potravinám patří samozřejmě kromě horce servírovaných teplých jídel a nápojů i jídla horká svou povahou podle příslušnosti k 5 prvkům tradiční čínské medicíny. Jsou to: zvěřina, červené maso, tvrdý alkohol, těžká červená vína, svařené víno, ostrá pálivá koření (čili, pepř, kari, kardamom, zázvor...). Nevhodná jsou i tradiční jídla české kuchyně, která jsou většinou velmi těžká a jejich konzumace je vhodná spíš v zimě a ne v parném létě (nadívané papriky s knedlíky, vepřo-knedlo-zelo, svíčková apod.) Maso je nejlepší omezit na 2-3x v týdnu. Co se týče přípravy jídla, tak pro opravdu žhavé letní vedro není příliš vhodné oblíbené grilování a také smažení. Oba druhy této tepelné úpravy totiž dodávají do potraviny ještě více „horkého jangu“, který je v parnu vhodné spíš omezit. Dbejte však na to, aby jedno jídlo za den bylo tepelně upravené. Naprostý nedostatek tepelně zpracovaného jídla totiž může energii zase nevhodně oslabit. Uvařte si nějaké lehké jídlo, třeba zeleninu s rýží, poduste rybu, nebo si dejte špagety s dušenými rajčaty a konzumujte spíše vlažnější než horké.

2. Co si ve vedru můžete s radostí dopřát

Léto je jediným ročním obdobím v našem klimatickém pásmu, kdy si můžeme v hojné míře dopřávat i potraviny studené, chladivé a osvěžující. Opět tím není myšlena pouze úprava (např. syrové saláty), ale spíše samotný charakter potraviny: chladnou a osvěžující povahu má zahradní salát, ledový salát, ruccola, okurky, melouny, ale i jiné čerstvé ovoce a zelenina. Vhodné jsou také ovocné a zeleninové šťávy (nejlépe připravené doma v odšťavňovači). Na pití je nejvhodnější obyčejná čistá voda (nemáte-li zrovna doma kvalitní studnu, doporučuji koupit si čističku vody, dnes se dá sehnat i české výroby, kvalitní a pořídíte ji do 4 tisíc Kč.) Dobrý tip je také každý večer si navařit aspoň 2 litry čaje (střídat lze čaje zelené, bílé nebo Roibos, Kukiča - případně nejste-li alergičtí, pak i bylinkové – máta, meduňka, lípa, jahodníkové listí – fantazii se meze nekladou, jen nepijte jeden druh čaje déle než l4 dní po sobě, bylinky je nutné střídat, protože svým způsobem skoro každá působí jako léčivka). Čaj vychlaďte, podle chuti přidejte citrón a chcete-li jej osladit, doporučuji přidat pár hrudek pravého třtinového cukru vzniklého sušením třtinové šťávy (dnes už se dostane přes tzv. Fair Trade) a druhý den studený popíjejte. Pokud máte rádi minerálky, snažte se je nepít denně. Není totiž vhodné organismus zaplavovat přílišným množstvím minerálů a sycení kysličníkem uhličitým také tělu moc neprospívá. Chcete-li si „vylepšit“ jen obyčejnou vodu, pak jí naplňte láhev, vložte do ní pár lístků máty (ta hezky zchlazuje), nechte chvíli v mrazáku a pak studenou popíjejte.

3. Pozor však na přílišné „přechlazení“ organismu

Zmrzlina, zcela ledové nápoje a přemíra výrazně chladných potravin (melouny, rajčata, okurky) může naše tělo naplnit „vnitřním chladem“, což se může projevit únavou, bolestmi břicha, průjmem. Pokud milujete saláty, dopřejte si do nich dostatek bylinkových koření (nejlépe čerstvých), které zlepšují metabolizmus a chladivou povahu potravin „vyrovnávají“: jsou to například rozmarýn, bazalka, tymián, dobromysl, kopr, petržel, celer, libeček, majoránka.

4. Jak se „chladit“ zvnějšku

Ne každý má možnost osvěžení v bazénu, a proto doporučuji aspoň co nejčastěji ochladit ruce a šlapky nohou v lavórku s vlažnou (ne příliš ledovou) vodou. Jelikož, jak asi víte, např. o SU-JOK, na ruce a nohy se „promítá“ celý člověk a tak jejich zchlazením dosáhneme ochlazení celého organismu. V nouze je možné použít mokrou žínku a otírat si ruce, nohy, obličej a zátylek. Užitečné je mít dávkovací sprej, který naplníte vodou a aspoň jednou za hodinu si „postříkáte“ pracovní místnost jemnými krůpějemi.

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
cz
Léto
Léto
MUDr. Doris Danielová: UŽITEČNÉ AKUPRESURNÍ "LETNÍ RADY" JAK SI ZA-CHRÁNIT SRDCE

Nemálo lidí trpí při horku sklonem k mdlobám ať už z nízkého (to není tak vážné) nebo z vysokého krevního tlaku (to by vážné být mohlo - dle tčm tzv. zhong feng čili mrtvice, nebo hypertenzní krize.
Často se objevuje bušení srdce a zrychlený tep (do určité míry to může být normální reakce na horko a oslunění a znamená "okamžitě z horka pryč"). Ovšem pokud se přidá NEPRAVIDELNOST TEPU A NEBO DOKONCE BOLESTI NA HRUDI,musíme myslet na možnost srdečního onemocnění. NEZBYTNÉ JE VYŠETŘENÍ U LÉKAŘE. Co ale dělat, když je lékař teprve na cestě anebo pomoc ani nevoláme, neb víme, že např. starší babička trpí na srdíčko a podobné potíže mívá velmi často?
Pokud už na tom pacient není tak špatně, že nemusíme provádět kardiopulmonální resuscitaci (´=sám dýchá, má na krkavici-tepně na krku-hmatný tep a je při vědomí), můžeme rychle zasáhnout akupresurou.

BOLESTI NA HRUDI A ZÁVRATNÉ STOUPÁNÍ KREVNÍHO TLAKU JSOU DLE TČM NEMOCI POVAHY PLNÉ A PROTO JE TŘEBA VYPOUŠTĚT. Volíme tedy:

KVA-ŠA na prsní kosti, směrem dolů, až do zčervenání kůže (rozpustí krevní stázu a tím odvrátí hrozící infarkt srdce při bolesti na hrudi.) Ovšem pozor - na prsní kosti se nachází velmi citlivý bod CV17, mistr čchi, z něhož může naším zákrokem lehce "vytéci" více čchi, než bychom chtěli. To se projeví zblednutím, poklesem tlaku a mdlobou, při níž je však normální dýchání i puls - tzv. vasovagální synkopa. Nicméně není hezké nechat babičku při našem zákroku spadnout ze židle na zem a proto pacienta obložíme polštáří tak, aby se při změně polohy nemohl zranit.
Tanzhong | CV17 - tchan-čung

Tanzhong | CV17 - tchan-čung


Stoupá-li závratně krevní tlak, obličej brunátní - pak jde o vyšlehování jaterního jangu a ohně, které je třeba "zanořit" tam, kam patří-tj.do jater zpět. Použijeme razantní rytí nehtem v bodech LR02 oboustranně.Jsou to ideální body k vypouštění-body ohně v dráze jater. Tlak často rychle klesne na normu. Můžeme přidat i rychlejší přejíždění nehtem po "zoně hypertenze" na zadní straně ucha v jeho horní části. Mí pacienti se naučili v případech, "že už to na ně zase jde" - odvrátit stoupání krevního tlaku a hrozící mrtvici jemným vpichem sterilní jehly do dvou mimořádných bodů na spodní straně jazyka - asi v polovině délky dvou žil spodní strany jazyka.
Xingjian | LR02 - sing-ťien

Xingjian | LR02 - sing-ťien


BUŠENÍ SRDCE PRAVIDELNÉ - většinou není nebezpečné,ale přesto opět viz výše-lékařská prohlídka je nutná. Pokud však lékař již jednou naznal, že jde spíše o zvýšenou citlivost pacientova organismu, osvědčuje se jemné tření a hnětení PC06 a HT07 až do pocitu příjemného brnění a rozpínání v bodu. Psychicky zklidní i mačkání dolní části ušního lalůčku, kde se prakticky nacházejí skoro samé body psychiky.
Neiguan | PC06 - nej-kuan

Neiguan | PC06 - nej-kuan

Shenmen | HT07 - šen-men, brána ducha

Shenmen | HT07 - šen-men, brána duchaBUŠENÍ SRDCE NEPRAVIDELNÉ - pokud je nově vzniklé a pacient neměl nikdy vyšetřené srdíčko - ihned k lékaři, může to být závažná krevní stáza s náběhem na infarkt srdce nebo plic. Závažné stavy se projeví i dušností, nafialovělým jazykem event. s nachověfialovými tečkami =neklamné známky krevní stázy dle tčm.

Popsali jsme si tedy "největší hrůzy", které mohou zvláště v parném létě pozlobit. Lepší je těmto nemocem předcházet nežli je pak ve zmatku léčit - proto by lidé s anamnézou srdeční nemoci a lidé staršího věku neměli v horkém létě vůbec chodit na přímé slunce a měli by dodržovat odpočinkový relaxační režim ve stínu a s v hodným množstvím tekutin /pitný režim je pro každého individuální - lidé s nemocným srdíčkem obvykle nemají doporučeno vypít více jak 2 litry tekutin denně a přitom by si měli kontrolovat příjem-výdej = kolik toho vypili a kolik vymočili za 24 hodin. Při jakýchkoliv nesrovnalostech vhodné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

STAVY NA OMDLENÍ  U LIDÍ MLADÝCH A ZDRAVÝCH - obvykle jde o pokles krevního tlaku bez dalších zdravotních následků, předchází obvykle pocity slabosti,brnění končetin...trpíte-li na tyto potíže, použijte neutrální kroužení a hnětení v bodech LI04 a ST36 raději preventivně každý den. Mimochodem ve sportu se tato kombinace bodů s oblibou používá jako "nelékový doping" - zlepšuje odolnost organismu, posiluje obrannou vrstvu wei-čchi a pomáhá vyrovnat se s rozdíly teplot i s případnými mikroby.
Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Zusanli | ST36 - cu-san-li

Zusanli | ST36 - cu-san-li


ÚŽEH - klasicky "spálená" kůže od slunce, rudá až s puchýři. Zde dělá zázraky horizontální vpich jemné a krátké akupunkturní jehličky do bodu LU07 proti směru dráhy. Lze užít i akupresurní razantní krátké tahy tímto bodem proti směru dráhy plic.
Lieque | LU07 - lie-čchüe

Lieque | LU07 - lie-čchüeTak dosti už hrůz, nechť se Vám vyhýbají, a užívejte si krásný červen !

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
Miloš Vymazal: Tři měsíce léta

Tři měsíce „léta" jsou nazývány obdobím hojného rozvoje.

Dech Nebes a Vesmíru se vyrovnávají a mísí a jsou prospěchuplné. Všechno kvete a připravuje se přinášet plody.

Po noci lidé by měli v tomto období ráno bystře vstát. Neměli by se během dne cítit unavenými a do svých myslí by neměli nechat vstoupit hněv.

Nejlepším částem [těla i ducha] by měli umožnit rozvoj, měli by dovolit dechu spojovat je s okolním světem, a mohou
činiti cokoli, co je radostně pojí s okolím. Toto vše je v rovnováze a harmonii s atmosférou tohoto období a toto vše slouží k jejich rozvoji.

Ti, kteří neuposlechnou zákonů chování v tomto ročním období, budou postiženi ochořením [resp. útokem patogenních vlivů] srdce. Podzim jim přinese přechodné horečky, budou mít málo sil k jejich překonání během období sklizní, a konečně, kolem zimního slunovratu vše vyvrcholí vážným onemocněním.

Zdroj: KLASICKÁ KNIHA O VNITŘNÍ MEDICÍNĚ OD ŽLUTÉHO CÍSAŘE HUANG TI NEI CHING SU WEN; časopis Československá akupunktura 6/1991, překlad: MUDr. Miroslav Procházka

Další odkazy
Tři měsíce jara
Tři měsíce podzimu
Tři měsíce zimy

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Léto
Léto