Stanislav Bečka: Moxování - teorie

Moxování nebo-li prohřívání je stará orientální metoda využívající teplo z hořícího pelyňkového vlákna, aplikovaná na akupunkturní body lidského těla.
Moxování je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny - čen ťiou - léčba pomocí napichování- kovem- akupunturní jehly a prohříváním - tedy moxou nebo- li požehováním.

Úkolem léčby pomocí moxováním je teplem doplnit ztracenou či oslabenou bioenergii - čchi, qi.. Moderní vědecké poznatky a klinické výzkumy potvrzují účinnost terapie moxováním při prevenci nemocí, udržování zdraví, stabilizování vegetativního nervového systému, obnova nervové regulace organismu, pozitvní je i vliv na krev a lymfu (změna v tvorbě a využití erytrocyty, trombocyty, leukocyty) (Bangha)

Nahříváním akupunkturních bodů moxou se zrychluje koloběh energie čchi a krve, tělních tekutin, odstraňují se stagnace krve a energie, urychluje se metabolismus a regenerace tkání.

Skrze moxu se dají tělu doplnit chybějící substance, posílit obranou a ochranou energii těla.

Jako nejznámější metoda nahřívání se používá ovlivňování akupunturního bodu moxovacím doutníkem. Další známá metoda je nahřívání pupíku moxovacím kužílkem skrze sůl či zázvor - preventivně působící.
Moxování na noze

Moxování na noze

Moxování na soli - CV8

Moxování na soli - CV8


Mezi nejčastěji ovlivňované body v preventivní medicíně se používají body LI04 che gu, ST36 zu san li...
Hegu | LI04 - che-ku - moxování

Hegu | LI04 - che-ku - moxování

Zusanli | ST36 - cu-san-li

Zusanli | ST36 - cu-san-li


Pomocí nahřívaní se léčí jak nemoci či potíže chronického rázu, tak i akutní potíže jsou moxou ovlivnitelné...

Moxou ovlivnitelné jsou potíže....menstruační, bolestivé stavy, pohybové problémy, úrazy, trávicí potíže, astma, kožní potíže, zácpa a průjem, onemocnění očí a hlavy, obracení plodu, bolesti zad a kloubů, deprese, oslabená imunita, moxa má dokonce velmi dobrý vliv i u rakovin!!

V rukách zkušeného praktika je moxa velmi užitečným nástrojem na obnovu homeostáze organismu a navrácení zdraví, posílení sebeléčebných sil organismu.

Vždy je nutné důkladné vyšetření praktikem či lékařem tradiční čínské medicíny, moxa nenahrazuje dle současné legislativy ošetření lékařem, v rukách zkušeného praktika ale dokáže velmi pomoci.

Další odkazy
Moxování - k čemu se hodí
Moxování na soli

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz
cz
Moxovaní - moxa
Moxovaní - moxa
cz
Moxovaní - moxa
Moxovaní - moxa
cz
Moxování - moxovací doutník
Moxování - moxovací doutník
cz
Moxování - nahřívání pupíku
Moxování - nahřívání pupíku