Stanislav Bečka: Moxování pomocí „horké jehly“ v čínské akupunktuře.

Tato metoda kombinuje akupunkturu a moxování – použití moxy.

Akupunkturní jehla přenáší teplo z moxy do hlubších vrstev podkoží a svalu. Při této metodě léčený často nepociťuje teplo, neboť se teplo neaplikuje plošně a nedráždí se početné receptory na povrchu kůže.

technika „horké rukojeti“ - moxovací vlákno se namotá na rukojeť jehly a zapálí. Pod jehlu se položí papírová podložka či jiný izolační materiál tak, aby se případný popel z moxy nedostal do kontaktu s kůží a nepopálil léčeného. Dají se použít i klasické moxovací doutníčky, které se seříznou na požadovanou velikost a napíchnou se na rukojeť akupunkturní jehly.

metoda ohnivého kloboučku – používá se speciální držák pelyňkové vaty – tzv. "klobouček", na který se namotá pelyňkové vlákno či moxovací konus a ten se zapálí. Nevýhodou této metody je nutná častá výměna kloboučku či pelyňkové vaty z důvodu rychlého vyhoření moxy.

• dalším způsobem akupunkturního moxování je použití různých moxovacích podstavců, su-jok minimox se středovým otvorem a podstavcem, nalepovacích moxovacích kuželů a dalších moderních moxovacích prostředků – výhodou je snadná manipulace, neodpadávání horkého popílku (lisovaný a kompaktní moxovací materiál) a podstavec, bránící popálení kůže...

Moxování horkou jehlou se používá u onemocnění z prázdného chladu (xu) a při syndromech pi (bi) způsobených větrnou vlhkostíbolesti kloubů, artrózy a revmatické artritidy, ischias atd....

Moxa na jehle

Moxa na jehle

Moxa na jehle

Moxa na jehle


Další odkazy:
Moxa na jehle

Stanislav Bečka, Čínské masáže Třinec
http://cinskemasazetrinec5.webnode.cz
cz
Horká jehla - moxa na jehle
Horká jehla - moxa na jehle