MUDr. Doris Danielová: Angíny – diagnostika a léčba dle západní-vědecké – a východní (tčm) medicíny, srovnání

Podle západní, vědecké medicíny (lépe: Evidence Based Medicine, EBM= medicína založená na důkazech), jsou angíny (lépe: tonsillitidy; tonsilla = mandle = tkáň prostoupená bílými krvinkami a schopností likvidovat mikroby) léčeny bohužel skoro vždy antibiotiky. Od velmi dobré ORL lékařky, věnující se též tčm, vím, že v praxi se však nachází jako příčina angíny nikoliv BAKTERIE – NEJČASTĚJI obávaný STREPTOCOCCUS PYOGENES neboli BETA-HEMOLYTICUS – ale viry, na něž antibiotika nepůsobí a naopak jim „vybitím“ všech možných bakterií z těla pacienta umožní v takto čistém terénu pořádně se vyřádit. Pokud je kromě bolesti v krku, až s neschopností polykat přítomen i nález šarlatově rudých zvětšených krčních mandlí, v nichž se náhle objeví bílé tečky až povláčky, jde jednoznačně o hnisavou angínu a antibiotikum je tedy na místě. Bohužel lékaři „pro jistotu“ podávají antibiotika i v případech angín chronických (kdy příčinou je špatná imunita pacienta a ne mikrob sám), a též v případech pouze zvětšených červených mandlí – což bývá spíše vyvoláno VIRY – A ZDE JE ANTIBIOTIKUM KONTRAINDIKOVÁNO, měl by se vzít stěr z mandlí a zjistit protilátky proti různým mikrobům či nalézt mikroba samotného – divili bychom se, že se často najde virus, na který pochopitelně antibiotikum vůbec nezabírá. Naopak dojde k tzv.rezistenci na antibiotika (prostě přestanou účinkovat, dávají-li se zbytečně, a pak, až pacient antibiotika opravdu potřebuje na jasnou bakteriální infekci, „nezabírají mu“. Antibiotikum není antipyretikum – říkali nám moudří staří lékaři (antipyretikum = lék snižující horečku). V dnešní době si lidé tyto pojmy často pletou a při prvních příznacích zvýšené teploty často i sami antibiotika žádají. Stejně tak lékaři „pro jistotu“ je ne vzácně poměrně bez rozmyslu nasazují. Horečka sama není vůbec ukazatelem tíže nemoci, ale spíš schopnosti pacienta reagovat na „útok mikrobů“ (a to mohou být nejen bakterie, ale i viry, plísně,parazité). Osobně doporučuji zpravidla 3 dny se zkusit léčit tčm nebo homeopatií a pokud se stav nelepší ba zhoršuje, pak teprve jít k lékaři.

Otázka vysokého ASLO : toto je bráno jako známka přítomnosti skutečně nebezpečné bakterie zmíněné výše – Streptococcus pyogenes. Může totiž v chronicky zanícených mandlích přežívat a způsobit po angíně vážné komplikace (revmatická horečka, glomerulonefritida čili postupné selhávání ledvin v důsledku zánětu ledvinových klubíček aj.) Proto mnozí lékaři při vyšším ASLO než 250 navrhují tonzilektomii (vyříznutí krčních mandlí). Zde bych také doporučila více rozvahy. Žádná laboratorní vyšetření nejsou tak důležitá, jako je KLINICKÝ STAV PACIENTA. Často se mi usilovnou prací na zlepšení imunity dotyčného podařilo dosáhnout snížení ASLO a výrazného zlepšení celkového stavu, konkrétně metodou SIAB.

Angíny v tčm + léčba na meridiánech - část první - ANGÍNY AKUTNÍ

1.    Mnoho lidí nazývá „angínou“ jen pouhý virový katar sliznic v hrdle s případnou horečkou,případně opět viry způsobenou chřipku či podobné stavy. Toto není angína, ale dle tčm napadení zevní škodlivinou větru buď horkého nebo chladného a nazývá se „gan mao“ čili „nachlazení“. Nemoc přichází u lidí, kteří mají oslabenou wei čchi (obrannou čchi), tím se usnadní cesta „větru“ (mohli bychom říci mikrobu) do plic,ucpe se nos nebo je rýma, může být celková zchvácenost, kašel, a samozřejmě bolesti v hrdle. Jak víme, vítr je škodlivina působící v každém ročním období a proto se tento typ kataru horních dýchacích cest může vyskytnout kdykoli během roku. Vítr se spojuje s různými faktory (horkostí čili ohněm, s chladem a s letním vedrem neboli horkem). Podle toho také vypadají projevy i léčba nemoci. Naším cílem je v první řadě vypustit zevní škodlivosti z těla pacienta a pak hned pracovat na imunitě (často bývá prázdnota čchi sleziny, někdy k ní i čchi plic nebo jiná dysharmonie) – čili zároveň léčíme i kořen nemoci.

a)    Chladný vítr (= větrný chlad, feng han gan mao) – feng=vítr, han=chlad
Zimnice, horečka, pacient se NEPOTÍ (protože chlad svírá i potní póry), ucpaný nos, pálení v hrdle, kašel, vykašlává řídké hleny, jsou bolesti končetin, “rozlámanost“. Jazyk má tenký bílý povlak, puls je plovoucí a plný. Častěji se tyto „chřipky“ opakují u lidí, kteří nezdravě a nepravidelně jí, přepracovávají se, nedostatečně se oblékají a nijak nekultivují svou čchi. Léčbou je vyhnat větrný chlad a uvolnit povrch.

Lieque | LU07 - lie-čchüe

Lieque | LU07 - lie-čchüe

Body: LU07 lieque obnovuje narušenou dispersní funkci plic, zastavuje kašel (=protichůdný směr čchi, která místo klesání stoupá a projevuje se dušností a kašlem), je to bod luo,velmi silně působící na celý obličej i hrdlo. Pícháme obvykle vypouštěcím způsobem,proti směru dráhy. BL12 fengmen („brána větru“) je přímo stvořený pro vypuštění větru,ale i chladu z těla. Navíc je to bod tajjangové vrstvy těla (té nejpovrchovější, kde se zevní škodlivina uhnízdí nejdříve – silné baňkování zakončené moxou je proto vynikajícím včasným zásahem na tomto bodu, z něhož vyžene chlad a prohřeje jej.) GB20 fengchi je bod spojení dráhy žlučníku s mimořádnou dráhou yangwei mai (jangwej-maj, dráha jangová pojivová, léčící mj.i horečnatá onemocnění) silně vypouští chladný vítr. LI04 hegu je bod jangmingové, druhé nejpovrchovější vrstvy těla, silný bod yuan-původu, „čistící“ celou horní půli těla. Přidává se vynikající bod BL13, šu bod plic. Dobrý je i jiný vypouštěcí způsob v oblasti plic na zádech-pohyblivé baňkování silnějšího typu, kvaša.
Fengmen | BL12 - feng-men

Fengmen | BL12 - feng-men

Fengchi | GB20 - feng-čch

Fengchi | GB20 - feng-čch

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Feishu | BL13 - fej-šu

Feishu | BL13 - fej-šu

Na uchu – zpravidla u všech typů chřipkovitých viróz – často pícháme bod alergie, plexus bronchopulmonalis, KW55, KW51, body sinusů – lze kombinovat s tělovou akupunkturou.
Shen-men | KW55 - šen-men

Shen-men | KW55 - šen-men


b)    Větrná horkost (zevní oheň + vítr) feng re gan mao (re=horkost)
Příznaky podobné, ale je POCENÍ, častěji i bolí hlava,člověk je doruda rozpálený, má sucho v krku a puse. Vykašlává nažloutlý hlen vazký-hustý,i rýma může mít žlutou barvu či dozelena,žízeň je velká.Jazyk se žlutým povlakem, puls plovoucí silný a rychlý. Vidíme,jak horkost (spíše už oheň) spaluje jinové tekutiny (sucho v krku) a „předvádí se“ žlutou barvou. Plíce se zachovají stejně jako v případě a), opět v nich začne čchi chaoticky stoupat – vzniká kašel,rýma. Principem léčby je rozptýlit vítr, pročistit horkost,zlepšit plicní funkce – tedy zajistit správný tok plicní čchi dolů a nikoli nahoru.

Body: GV14 dazhui (shromáždění všech jangových drah) skvěle pročistí horkost (možno i kapka krve). LI11 quchi je HE bodem (bod Moře) jangmingové dráhy LI a vypouštění z něj uleví i spřízněnému orgánu v rámci cang-fu a to jsou Plíce. Podobnou funkci má i LI04 hegu, silný bod yuan - původu. Oba body výrazně pročišťují plíce a navíc snižují horkost (tj. i horečku).Na vyhnání horkosti z plicního okruhu a snížení horečky je vynikající bod mělčiny LU10 yuji. TE05, waiguan, luo bod dráhy trojitého zářiče, je bod spojení s mimořádnou dráhou yangwei (jangová pojivová dráha, léčící mj. i horečnaté nemoci)-zde využijeme vypuštění škodlivin ze zářičů i zmíněné pojivové dráhy. LU05 chize je bod dítěte plic čili bod vody, HE bod – sám je předurčen k vypouštění a velmi dobře léčí kašel a dušnost, neboť vypouštěním tohoto bodu otočíme chaotický směr toku plicní čchi zpět tak, aby se jemně rozptylovala směrem dolů a na hrudi spojovala s čchi vyprodukovanou slezinou.
Dazhui | GV14 - ta-čuej

Dazhui | GV14 - ta-čuej

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Yuji | LU10 - jü-ti, okraj ryby

Yuji | LU10 - jü-ti, okraj ryby

Waiguan | TE05 - waj-kuan

Waiguan | TE05 - waj-kuan

Chize | LU05 - čch-ce

Chize | LU05 - čch-ce


c)    Vlhkost s letním horkem (vedrem) (lidově „letní angína“)
Letní vedro čili horko je škodlivina působící pouze v létě. Většinou si ji představujeme jako úpal, úžeh. V tomto případě se spojila s vlhkostí, prostoupila vrstvou obranné čchi a kromě horkých příznaků pozorujeme i příznaky vlhké (= nateklé nebo aspoň velmi těžké končetiny, pocit celkové tíhy, „zaujatá“ hlava,napadnutí všech čistých otvorů hlavy,plnost v celém břiše, obtížné trávení,nafouklé břicho,pocit tíže a plnosti i na hrudi aj. Spolupůsobením horka a vlhka dojde k zablokování středního zářiče (žaludek,slezina)- to je příznak spíše z vlhka, a horko má „na svědomí“ spalování jinových tekutin vevnitř těla,žízeň, malé množství tmavé moči. Jazyk s mastným žlutým povlakem, hladký rychlý puls dokreslují obraz nemoci. Princip léčby: pročistit horko, odstranit vlhko, uvolnit povrch.

Body: LI04 hegu bod jangmingové vrstvy silně tuto vrstvu čistí,uvolní povrch. BL12 fengmen, BL13 feishu jako body tchajjangové vrstvy čistí tuto povrchovou vrstvu a umožňují škodlivinám „odejít“ z těla. CV12 zhongfu a ST36 zusanli jsou body ovlivňující silně žaludek, velmi posilují a doplňují řádnou čchi do žaludku i sleziny, uvolní zablokovaný střední zářič a umožní vyloučení vlhkosti. Vylučování vlhkosti z trojitého zářiče velmi podpoří bod TE06 zhigou,bod ohně v ohnivé dráze – silně vypouštět. Body CV12 a ST36 doplníme, ostatní vypustíme.
Hegu | LI04 - che-ku

Hegu | LI04 - che-ku

Fengmen | BL12 - feng-men

Fengmen | BL12 - feng-men

Feishu | BL13 - fej-šu

Feishu | BL13 - fej-šu

Zhongwan | CV12 - čung-wan

Zhongwan | CV12 - čung-wan

Zusanli | ST36 - cu-san-li

Zusanli | ST36 - cu-san-li

Zhigou | TE06 - č-kou

Zhigou | TE06 - č-kou


Jak bylo zmíněno, je vhodné (zvláště při častých „gan mao“) pátrat po kořeni nemoci. Nejčastěji to bývá nedostatek celkové řádné čchi a nepevnost wei čchi (obranné čchi). Pak je vhodné doplnit slezinu a jang ledvin, a to správnou stravou a moxováním či moxou na jehle na bodech CV06 qihai, CV04 guanyuan a ST36 zusanli. U tohoto typu pacientů (stále „nemocné dítě“ apod.) určitě na uchu přidáváme i body psychické (Jerome, epifýza, basální stres), hormonální ACTH a celkově „mistrovsky“ působící body typu Bourdiol, omega, omega 1, omega 2 apod.

Pokračování bude brzy následovat:)

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
cz
Hladký - kluzký puls,hua mai, svědčí pro přítomnost hlenů a vlhkosti
Hladký - kluzký puls,hua mai, svědčí pro přítomnost hlenů a vlhkosti
cz
Plný puls, shi mai, svědčí o velké síle škodliviny a tudíž stav shi, plnosti
Plný puls, shi mai, svědčí o velké síle škodliviny a tudíž stav shi, plnosti
cz
Plovoucí puls , fu mai, obvykle značí napadení zevní škodlivinou
Plovoucí puls , fu mai, obvykle značí napadení zevní škodlivinou