Miloš Vymazal: Syndrom suchého oka je v současnosti jeden z nejčastějších příznaků oftalmologické klinické praxe a jeho výskyt v současné době stoupá. Postihuje častěji ženy v období počátku menopauzy. Příčinou je porucha slzného filmu, jež má vliv na poškození očního povrchu a vede k výraznému subjektivnímu pocitu diskomfortu.

Syndrom se projevuje řezáním a pálením očí, pocitem cizího tělesa, tlaku, přítomností lepkavého hlenu ve spojivkovém vaku i pocitem unavených očí, světloplachostí, bolestí při aplikaci kapek, pocitem přilnutí víčka k povrchu oka a potíže s pohybem víček, zhoršeným viděním, bolestí hlavy, zhoršením v přítomnosti nepříznivých faktorů (viz níže), pocitem sucha pro nedostatek slzení i paradoxním zvýšením slzení (zvýšeno dráždění), přetékání slz přes okraj. Vetšinou bývají subjektivní potíže mnohem výraznější než objektivní nález.

Objektivně vidíme zarudnutí z překrvení spojivek s lokalizovaným prosáknutím, absence či zmenšení menisků, přítomnost spojivkových řas v důsledku tření i jemná vlákénka na povrchu spojivky a rohovky, možná je i přítomnost lepkavé sekrece. Postupně dochází k objektivnímu poškození povrchu očí začínajícímu drobnými oděrkami, které ale mohou postupně přejít do chronického zánětu rohovky a spojivky. V nejhorším případě ztrácí rohovka postupně průhlednost, zhoršuje se vidění, a pokud se tento stav nijak neřeší, může dojít až k oslepnutí.

Zdroj textu WikiskriptaDalší odkazy
Oko - syndrom suchého oka

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Syndrom suchého oka
Syndrom suchého oka