Tcm-cs.com na Facebooku: Bolestivá menstruace
Dotaz PZ: Chtěla bych se zeptat, zda neexistuje něco na bolestivou menstruaci. Prášky typu ibalgin, algifen, panadol jíst nechci a když už jsem tak zoufalá, že si něco dám, tak to stejně nezabere. Sice je fajn si poležet v posteli, ale ne pravidelně dva dny v měsíci v důsledku bolestivých křečí. Budu moc vděčná za jakoukoli radu.

Odpověď KH: TČMdisponuje širokým arzenálom ako poraziť menštruačné bolesti a ine gynekologické potíže. Môžete si moxovať pravidelne bruško , užívať bylinky ktoré buď funguju rovnako účinne ako brufen a počas mesiaca liečiť inou bylinnou zmesou koreň/podstatu problému prečo vznikli bolesti. Vynikajúca je aj prividelna akupunktúra.
Pred návštevou certifikovaného teraputa TČM si skúste vypozorovať farbu menštruačnej krvy, veľkosť zrazenín a presne si uvedomiť ako prebieha cyklus - koľko dni špinenie, koľko vložiek pri silnom krvácaní, počet dní cyklu a tak.

Doplnění PZ: Děkuji za názory, už jsem u praktika byla, ale řešili jsme asi závažnější věci a na bolest mi doporučila promačkávání na noze mezi palcem a ukazovákem (přesněji to popsat neumím)

Odpověď SR: Já používám bylinné formule Jemnost nebeské víly (052)

Přehled směsí na bolestivou menstruaci je možné najít v příspěvku Směsi užívané v gynekologii

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Oldřich Šiška: Není praktik jako praktik. Nevím co jste řešili, ale vždy se bere v potaz celkový stav klienta. Pro praktika není problém Vám napsat vhodnou směs na období bolestí nebo si Vás pozvat na akupunkturu a v mezidobí řešit příčinu problému. Akupresura při velkých menstruačních bolestech nezabere.
Tcm-cs.com na Facebooku: Odpověd JH:  Rychlé a účinné je při bolestech shia tsu. Masér pozvedne pánev za kolena a rozkýve. Dále na zádech uvolňující "kroužky" na bedrech a kříži. (hara a 3. čakra) V reflexce je děloha zrcadlena na bodu KI06 u kotníku. Zde použít tlumící techniku přítlaku. Velmi rychlá je aurikuloterapie. Z bylinek si můžete vybrat nejvhodnější směs na www.sanbao.cz, nebo kontryhel. Sama si můžete pomoci také. Teplé obklady uvolňují. (ale pokud je horkost budou příjemnější chladné), jemně si hladit a masírovat podbřišek. Sám si ale může člověk pomoci tak jen na 30%.(nepůsobí tok energie jin jangu) Lepší je nechat se opečovávat...
Editoval fb-tcm-cs (25.03. 2014 10:11)

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Tcm-cs.com na Facebooku: Baňkování při bolestivé menstruaci
Dotaz EA: Dají se používat baňky při bolestivé menzes, pokud ano kde? Píší, že na břichu ne, kvůli krvácení. V době menzes vůbec nedělat a akupunkturista i zase říkal že  tuším 3 palce od pupíku dolů se to muže. Tak nevim.
Editoval fb-tcm-cs (14.04. 2015 13:16)

Hanka Antošová, Dis.: Asi bych se nebála použít baňky v průběhu bolestivé menstruace. je mi jasné, že si chcete pomoci sama a akupunkturu si nenapícháte sama.

Já sama když něco jako bolest v podbřišku cítím, tak si nakrémuju nebo naoleju podbřišek a udělám si pohyblivé baňkování pod pupíkem a nechám to potom klidně i na bolestivých místech a úleva dochází v řádech sekund (u mě).

Dají se použít i nějaké bylinné směsi. jak se uvádí výše.
tcm má spousty bylinek na ženské problémy. dá se použít ta Jemnost nebeské víly 052 ta je jemnější a je spíš na podkladu prázdnoty krve v játrech a rozproudění qi jater. také směs Zklidnění zčeřené hladiny 062, ta je taková razantnější.

TAO HONG SI WU WAN | Jemnost nebeské víly 052

TAO HONG SI WU WAN | Jemnost nebeské víly 052

JIA WEI XIAO YAO WAN | Zklidnění zčeřené hladiny 062

Taky by to chtělo víc info, jak píšou výše - jakou má barvu krev, jestli jsou tam cucky, co pms bývá? , nateklé prsa, nafouklé břicho, pocity rozpínání pod žebra, nějaké emoční nálady...

Tak uvidíte, určitě bych se baňek nebála. ale je pravda, že sme Vás nevyděli ani si na Vás nesáhly smile tak to musíte brát jako teoretické informace a zkusit to probrat klidně i s tím terapeutem.

budu se opět opakovat, ale jak už se tu psalo, pro terapeuta by neměl být problém řešit akutní problémy a mimo ně potom kořen problému.
Tcm-cs.com na Facebooku: Doplnění EA k tomuto tématu a k  příspěvku Bolesti dolní části zad:

Já právě baňky jednou použila v době menzes a strašně se mi ulevilo, ale problém je ze Číňani píší, že baňkování by se nemělo dělat na břichu v době menzes, protože to pak nějak ovlivní krvácení a dokonce snad může nastat vážná ujma. Píšou to s velkým upozorněním, tak bych nerada něco pokazila. Jinak bolest si myslím je spojená právě s tou nenalezenou endometriózou, PMS je, ano, mívám premenstruační bolesti asi týden před ms a to bolesti zad i břicha jak bývá při menzes a až je aktualní menzes tak bolest šílená. Pomáhaji mi očisty, ale příčina se neřeši je to jen dočasná pomoc. prostě pokud nejedu očisty každý měsíc, tak se to vraci. jinak krev na začatku ms ano byvaji tam tmavši sraženiny, což mohou byt cysty hadam. Prsa bolí a jsou mírně nateklé a svědí, ale nic hrozného. Klidně mně můžete dát body na jehly nebo pepřove kuličky, mám doma. chodívám jednou měsíčně k akupunkturistovi, ale pořád nenašel v čem by mohla byt příčina. Jsem si jistá, že problém je třeba v jednom organu, který me způsobuje jak gynekologicke problémy, tak záda i pagetovu nemoc prsou. Můj akupunkturista říkal, že vlastně toto všechno řídí štítná žláza (mam hypotyreozu) a štítnou žlázu zase slinivka a nadledvinky už si to pořadí nepamatuju. Tak či tak, chodím na akupunkturu už dva roky a výsledky stále žádné. Proto bych ráda kdyby víc lidí řeklo názor v čem by to mohlo být. Díky.

cz
Jazyk k určení - 028
Jazyk k určení - 028
cz
Jazyk k určení - 028
Jazyk k určení - 028
MUDr. Petra Uríková: Podle příznaků, které píšete, se jedná o nerovnováhu mezi Játry a Slezinou, která bude dlouhodobá. Fotka jazyka mi v tomto případě bohužel moc nepomůže, to, co se z těchto fotek dá vyčíst, jsou jen praskliny v oblasti Středu a Plic a výraznější bělavý povlak. To může ukazovat na oslabení Sleziny, možná lehký chlad v těle, více ve Středu a v okruhu Ledvin, ale nejsou to výrazné změny. Víc by mohla napovědět pulzová diagnostika. Někdy je to tak, že jazyk vypadá poměrně zdravě a na pulzu se objevují výrazné změny. Také by jazyk asi vypadal jinak před menstruací a v době menstruace.
Každopádně příznaky, které píšete, se většinou objevují právě při nerovnováze mezi Slezinou a Játry. Obvykle je energie Jater moc silná, utlačuje Slezinu a působí Vámi zmiňované příznaky. Problém bude dlouhodobější, když je tam i Pagetova nemoc.
Tyto problémy se ale dají dobře řešit akupunkturou a bylinnými směsmi. Účinek bývá většinou rychlý,  minimálně zmírnění obtíží by mělo nastat vždy.
Neviděla jsem Vás, ani Vašeho akupunkturistu, tak nemohu soudit, ale mohu říct, že aby se za 2 roky neobjevila žádná změna, to je velmi neobvyklé. A také akupunkturista, který dělá akupunkturu podle principů tradiční čínské medicíny nebude vysvětlovat tyto příznaky působením hormonů štítné žlázy, slinivky a nadledvinek.

MUDr. Petra Uríková - mudr-urikova.com
MUDr. Petra Uríková: Vzhledem k jazyku a kombinaci Pagetovy nemoci a endometriózy bych začala doplněním ledvin. Pokud jste zimomřivá, byla by lepší Slast uprostřed noci 172, pokud ne, doporučuji Tajemství zlaté skříňky 171. Už tyto preparáty by mohly pomoct na endometriózu i bolestivou menstruaci.

YOU GUI WAN | Slast uprostřed noci 172

YOU GUI WAN | Slast uprostřed noci 172

JIN GUI SHEN QI WAN | Tajemství zlaté skříňky 171

JIN GUI SHEN QI WAN | Tajemství zlaté skříňky 171

Pro endometriózu je také vhodné přidat preparát Zeď devíti draků 054. Kdyby preparáty na bolest nestačily, je vhodné přidat Zklidnění zčeřené hladiny 062 nebo Volnost svobodného poutníka 061, někomu stačí jen 5 dní před menses. To volím většinou podle pulzu nebo jazyka před menstruací, tato fotka tomu úplně neodpovídá.
Podle stavu třeba po měsíci užívání bylin se dala kombinace upravit.
S léčbou Pagetovy nemoci zatím zkušenosti nemám, endometrióza se určitě zlepšit dá a nemusí znamenat neplodnost.
GUI ZHI FU LING WAN | Zeď devíti draků 054

GUI ZHI FU LING WAN | Zeď devíti draků 054

XIAO YAO WAN | Volnost svobodného poutníka 061

XIAO YAO WAN | Volnost svobodného poutníka 061

Body, které budou vhodné - obecně doplňovat Ledviny KI01, KI07, BL23, doplňovat SP06 ("gynekologický bod"), BL20; případně před menstruací vypouštět LR08, LR03; doplňovat šu bod kostí BL11. Pokud je zimomřivost nebo chladné končetiny, byla by na doplňování vhodná i moxa.

Yongquan | KI01 - jung-čchüan

Yongquan | KI01 - jung-čchüan

Fuliu | KI07 - fu-liou

Fuliu | KI07 - fu-liou

Shenshu | BL23 - šen-šu

Shenshu | BL23 - šen-šu

Sanyinjiao | SP06 - san-jin-ťiao

Sanyinjiao | SP06 - san-jin-ťiao

Pishu | BL20 - pchi-šu

Pishu | BL20 - pchi-šu

Ququan | LR08 - čchü-čchüan

Ququan | LR08 - čchü-čchüan

Taichong | LR03 - tchaj-čchung

Taichong | LR03 - tchaj-čchung

Dazhu | BL11 - ta-ču

Dazhu | BL11 - ta-ču

MUDr. Petra Uríková - mudr-urikova.com
MUDr. Petr Hoffmann: Bolestivá menstruace

Doporučené produkty
Vytažení zakleslých stavidel 040 (YU XUE WAN)
Zpevnění podemletého břehu 041 (XUE FU ZHU YU WAN)
Probuzení šípkové princezny 050 (SUI HUA MU JING WAN)

YU XUE WAN | Vytažení zakleslých stavidel 040

YU XUE WAN | Vytažení zakleslých stavidel 040

XUE FU ZHU YU WAN | Zpevnění podemletého břehu 041

XUE FU ZHU YU WAN | Zpevnění podemletého břehu 041

SUI HUA MU JING WAN | Probuzení šípkové princezny 050

SUI HUA MU JING WAN | Probuzení šípkové princezny 050

Téma: Byliny dle potíží