Miloš Vymazal: Ústřední dráha Chong mai, čchung-maj
Ústřední kanál je mořem pěti cangů a šesti fu resp. "mořem krve" ("moře dvanácti drah řádných") jelikož obě esence mají vztah k tvorbě krve. Pramení v oblasti genitálií a souvisi s pohlavními funkcemi.

Čchung-maj prochází tělem podél jeho centrální osy, a jelikož je propojena se všemi drahami čchi, bývá nazývána "mořem dvanácti drah čchi". Vychází ze spodní části břicha, stejně jako žen-maj a tu-maj. Odtud se rozvětvuje na několik směrů:

1. První úsek vychází z podbřišku do slabin k bodu čchi-kung ST30) a potom spojený s dráhou ledvin až k hrudníku, kde se rozptyluje do hrudi.

2. Pokračuje k hrudi nahoru přes hrdlo a z něho do nosohltanu; podle některých pramenů má zde ještě odbočku ke rtům a nahoru k oku.

3. Úsek začíná v oblasti pod ledvinami, v bodě čchi-čchung, vychází  na povrch a potom sestupuje po vnitřní straně stehna, přes jamku za kolenem, po vnitřní straně lýtka a za kotníkem k chodidlu.

4. Zde se čtvrtý úsek rozvětvuje, když jedna jeho část postupuje nártem k palci nohy, zatímco druhá klesá na spodní stranu chodidla.

5. Pátý úsek dráhy postupuje z podbřišku dolů a dozadu přes perineum do páteře a v ní spolu s řídícím kanálem stoupá vzhůru.

Zdroj textu Klasická čínská medicína II, Vladimír Ando

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Ústřední dráha - čchung-maj (Chong mai)
Ústřední dráha - čchung-maj (Chong mai)
cz
Ústřední dráha - čchung-maj (Chong mai)
Ústřední dráha - čchung-maj (Chong mai)