Iva Matyášová: Feng Shui v praxi
Podle základní myšlenky Feng Shui protéká naším prostředím životní energie, známá jako čchi, která má významný vliv na naše myšlení a pocity. Její tok ovlivňuje uspořádání prostředí, ve kterém žijeme, proto se v určitých místech a prostorách cítíme lépe než v jiných. Feng Shui si klade za cíl pomocí určitých prospěšných změn domácího či pracovního prostředí tok energie čchi usměrňovat a dodávat tak lidem více klidu, svěžesti a životního elánu.

Co je Feng Shui?
V literárním překladu do češtiny je FengVÍTR a ShuiVODA. Dva živly, kterým se lidé učili čelit od pradávna. Hledali vhodná místa k bydlení, která byla bezpečná, podpůrná, harmonická a chránila obyvatele před rozvodněnou řekou a silným větrem. Feng Shui sdílí svou historii s čínskou astrologií a věštěním. U zdroje celé praxe je teorie JIN a JANG. Pojem těchto základních sil existoval v čínské kultuře od nepaměti, časově předcházel všem písemným dílům přírodních věd i teorii medicíny, je starší než 7000 let.

V čem nám může Feng Shui pomoci?
Feng Shui je tradiční čínské umění, které slouží ke zlepšování všech stránek života kultivací našeho prostředí dle principů harmonie a proudění energie. Na západě získalo širokou popularitu, stále více lidí ho praktikuje a těší se z jeho pozitivních účinků. Stále více z nás vytváří harmonii a štěstí ve svých vztazích, zvyšuje prosperitu a rozpouští chronické vzorce selhání, obtíží a stresu novým uspořádáním svého životního a pracovního prostředí.

I v České republice si lidé čím dál více uvědomují, že Feng Shui není pověrečná magie, ani pomíjivý módní trend. Uvědomují si, že fyzické okolí ovlivňuje každou složku našeho vnitřního i vnějšího bytí.

Můžeme Feng Shui uplatnit už při stavbě domu?
Návrhy a realizace architektonických krajinných celků, interiérů a nábytku chápeme jako významné projevy lidského jednání, jako příležitost ke změnám, vývoji a novému růstu nejen na fyzické úrovni. Při aktivní a vědomé práci propůjčíme novou rovnováhu místům a těm, kteří ho obývají, nebo navštěvují. V rámci civilizačních změn a soudobých přístupů ve stavebnictví je vhodné používat materiály, které jsou zdravé jak pro člověka, tak pro Zemi. Cílem je poskytnout člověku zázemí a podněty pro jeho vlastní rozvoj a růst.

Jde podle Feng Shui vybavit každá místnost?
Vizuální styl pomáhá esteticky kultivovat prostředí a ovlivňuje morální a sociální vztahy. Pohled na hezké, stylově sladěné prostředí pomáhá duši spokojeně prožívat prostředí. Sladěný vizuální styl je podporou rozvoje osobnosti i firmy. Proto je vhodné vybavit podle Feng Shui každou obytnou místnost. Suterény podporujeme pouze v případě, pokud nám slouží k podnikání. Stejně tak půdy. Slouží-li k obytným či komerčním účelům, vybavíme je a nasměrujeme podle principů Feng Shui. Zde je však nutný pořádek, čistota a přehled. Suterén ovlivňuje naše podvědomí a půda nadvědomí. Proto musí být všechny prostory udržovány v čistotě a pořádku. Hlavně na půdě, kde by neměly být věci, které už nebudeme nikdy potřebovat. Pokud žijeme ve velkém domě, kde nejsou využívány všechny místnosti, může dojít v některé z životních oblastí, jako jsou např. vztahy nebo finance ke stagnaci. Snažíme se proto využít a pojmenovat každou místnost. Obytný prostor je živý a je třeba k němu takto přistupovat. Pokud není aktivován, tak se oslabuje stejně jako svaly na našem těle, jestliže se nehýbeme.

Další důležitou složkou je očista prostoru, která nabízí snadný a neuvěřitelný způsob, jak ze svého domova udělat bezpečné útočiště. Očista prostoru nám pomáhá obnovovat rovnováhu a smysluplnost našeho života nebo pracoviště a účinně transformuje a nesmírně prohlubuje výsledky Feng Shui. Provádí se při stagnaci, rekonstrukci, po úmrtí, nemoci, před narozením dítěte, opakovaných potížích, nežádoucí návštěvě, napětí apod.

Feng Shui nám rovněž pomáhá chránit majetek, dobře prodat či koupit nemovitost, podpořit dítě ve studiu a sebedůvěře, vyřešit zdravotní potíže či finanční situaci, podpořit vztahy apod.

Příklady z praxe:
Díky jednoduché úpravě půdorysu domu – vyřešeny finanční potíže
Správným nasměrováním a uvolněním energie – uskutečnil se prodej domu, který předtím čekal velmi dlouho na nového majitele
Přesunutím nábytku, výmalbou a doplňky, se žákyně ZŠ s radostí vracela do svého pokoje, do kterého se zamilovala, s nadšením se připravovala do školy a v klidu usínala – dříve se v pokoji odmítala učit a spát
Po úpravě dekorací v dětském pokoji se dítě přestalo chovat nepřátelsky ke svému sourozenci a vrstevníkům v MŠ
Harmonizací v prostorách firmy se výrazně vylepšily vztahy na pracovišti a firma začala prosperovat
Úpravou sklepních prostor se všem obyvatelům domu zpevnily základy ve všech životních oblastech (stačila jednoduchá dekorační malba)
Odstraněním nevhodného předmětu z půdy přestala ženu po několika letech bolet hlava
Po harmonizaci bytu a osobní konzultaci se ženě dostalo úcty a většího ohodnocení na pracovišti. Stejnou odměnou byla i pozitivní proměna životního partnera
Mnohdy stačí jen nepatrná změna a život se nám mění před očima – stačí jen chtít. Feng Shui není jen metoda, ale způsob existence. Proto stojí za to jej uplatňovat a žít podle něj.
Editoval imatyasova (30.07. 2014 11:20)

Iva Matyášová - www.fengshuiplus.cz
cz
Feng Shui - octagon
Feng Shui - octagon