cz
Plná horkost - doporučené potraviny (Re shi)
Plná horkost - doporučené potraviny (Re shi)
MUDr. Petr Hoffmann: Horko RE z nadbytku
je v praxi velice často spojené se stagnací vlhka SHI, takže pak se většinou mluví o stagnaci vlhka a horka SHI/RE:

Vlhko a horko SHI/RE z nadbytku odpovídá přehřátému motoru, který dostává nekvalitní benzín. Přehřátý motor je buď důsledkem agresivní jízdy brzda – plyn (nesprávná životospráva – strava a způsob života) nebo důsledkem jízdy na plný plyn (nadměrný stres). Nekvalitní benzín v našem případě představuje špatné stravování se vším všudy (nadměrné, nepravidelné, jednostranné apod.). To vše vede k obrazu „horkých trubek, ve kterých teče kalná voda“. Horko odpařuje vodní část a tak ještě více zahušťuje kal, který se usazuje na stěnách trubek, ucpává je, koroduje..

Kupř. horko a vlhko v dráze jater a žlučníku se projevuje vysokým krevním tlakem (kal se usazuje na stěnách trubek a zmenšuje jejich průměr), zvýšenými tuky a cholesterolem v krvi (zahuštěný kal), dnou a revmatoidní artritidou (ucpávání trubek), žlučníkovými či ledvinnými kameny (horko zahustí vlhko, vytvoří se bláto, jež se nalepí na sebe a vnikne písek či kameny), zánětem žlučníku a žlučových cest, bolestmi v podžebří, hořkou chutí v ústech (horko), lepkavou chutí v ústech (vlhko), pocitem horka a tíže v těle, zarudlou a mastnou pletí, zácpou (horko) či naopak řídkou stolicí.

Vlhko a horko SHI/RE je charakterizováno těmito stavy:
sezónní charakter (v létě a v pozdním létě se objevují trávicí potíže,močové apod.)
dlouhotrvající rozvoj nemoci (horko RE postupně a pozvolna kondenzuje tělesné tekutiny JIN YE na vlhko SHI)
často se přeměňuje na hlen TAN, většinou na horký hlen TAN RE (horko RE kondenzuje tělesné tekutiny JIN YE)
různorodé příznaky - kupř. někdy průjem (z vlhka SHI) a někdy zácpa (z horka RE), pocit vnitřního horka (RE) se studenými končetinami apod.
vlhko/horko SHI/RE zraňuje jin YIN - kupř. při dominaci horka RE nad vlhkem SHI se objevují typické příznaky vlhka a horka SHI/RE, ale jazyk je bez povlaku (nedostatek jin YIN XU)
vlhko/horko SHI/RE se často mění na horký toxin RE DU – typické je horko, otok, bolest a hnis (kupř. na kůži bakteriální infekce s hnisavým výtokem)
vlhko/horko SHI/RE zraňuje slezinu PI a žaludek WEI a to více, než samotné vlhko SHI – vlhko SHI zraňuje čchi sleziny PI QI XU a horko RE zraňuje jin žaludku WEI YIN XU a energii čchi žaludku WEI QI XU


Typické příznaky vlhka a horka SHI/RE jsou mnohočetné, jako je mastná kůže, únava, bolesti svalů, noční pocení, pocit horka, sálání horka na kůži, nechutenství, tlak kolem pupíku, pocit tíže těla a hlavy, nevolnost, zvracení, napětí a tlak v břiše, lepkavý pocit v ústech, žízeň bez chuti pít, zkalená moč, malé množství tmavé moče, obtížné močení, měkká a páchnoucí stolice. Patří sem různé kožní nemoci, jako jsou ekzémy, akné, herpes apod.

U převahy horka RE nad vlhkem SHI se objevují tyto příznaky: výrazná horečka či výrazný pocit horka, červený obličej, ale kůže není mastná, zarudlé oči, závratě, bolesti hlavy, sucho a hořko v ústech, žízeň, podrážděnost, neklid, hyperaktivita, úzkosti, nespavost, hlad bez chuti k jídlu, zácpa, malé množství tmavé moče, červený jazyk nebo okraje, lepkavý suchý žlutý povlak.

U převahy vlhka SHI nad horkem RE se objevují tyto příznaky: horečka či pocit horka, nažloutlý obličej, mastná kůže, pocit tíže v hlavě a v očích, sladko a lepkavý pocit v ústech, bez žízně, chuť na vlažné, únava, polehávání, pocit tlaku na hrudi, vyhledává klid, není podrážděný, nechutenství, hlenová či vodnatá stolice, zkalená moč, jazyk s bílým lekavým či žlutým lepkavým povlakem.
Editoval patentnimedicina (22.03. 2015 11:17)