MUDr. Petr Hoffmann: Horko z nadbytkuRE SHI
se může projevit podobnými příznaky jako nadbytek jangu – viz YANG SHI, kupř. červený obličej, zarudlé oči, sucho v ústech, duševní neklid, zvýšená teplota, závratě, bolesti hlavy, podrážděnost, suché rty a ústa.

Jazyk je červený se žlutým povlakem.

V západní medicíně mohou odpovídat tomuto stavu kupř. různé akutní a chronické záněty a zápaly, zácpa, nespavost, maniodeprese, duševní nemoci, ekzém, akné, lupénka, pálení žáhy.

Postihuje hlavně žaludek, střeva, plíce, ledviny, močový měchýř a krev.

Bylinné směsi:
Stín brokátového závoje (kód 012)
Obnova spálené země (kód 015)
Půvab jasmínové pleti(kód 010)
Trůn císařské milosti (kód 017)
Projasnění temné tůňky (kód 102)
Ozvěny himálajského hromu (kód 032)

HUANG LIAN JIE DU WAN | Stín brokátového závoje - 012

HUANG LIAN JIE DU WAN | Stín brokátového závoje - 012

ZUO JIN WAN | Obnova spálené země 015

ZUO JIN WAN | Obnova spálené země 015

JIA WEI XIAO YAO JIA JIAN WAN | Půvab jasmínové pleti 010

JIA WEI XIAO YAO JIA JIAN WAN | Půvab jasmínové pleti 010

BAI TOU WEN WAN | Trůn císařské milosti 017

BAI TOU WEN WAN | Trůn císařské milosti 017

BA ZHENG WAN | Projasnění temné tůňky 102

BA ZHENG WAN | Projasnění temné tůňky 102

DING CHUAN WAN | Ozvěny himálájského hromu 032

DING CHUAN WAN | Ozvěny himálájského hromu 032


Dopručované potraviny:
Obiloviny a luštěniny: jáhly, pšeničné klíčky (i jiné obilné – suché), sójové boby, fazole mungo
Zelenina a houby: celer řapíkatý, celer, cuketa, čekanka, hlávkový salát, dýně, kapusta, klíčky adzuki (malé červené fazole), lilek (baklažán), okurka, oliva, tykev, zelí čínské, zelí hlávkové
Ryby a dary moře: kapr
Ovoce, ořechy a semena: banány, meloun cukrový
Koření a byliny: celer nať, kůra z grapefruitu, šalvěj
Nápoje a ostatní: sójový olej
cz
Horko z nadbytku RE SHI
Horko z nadbytku RE SHI
MUDr. Petr Hoffmann: Horko RE z nadbytku
je v praxi velice často spojené se stagnací vlhka SHI, takže pak se většinou mluví o stagnaci vlhka a horka SHI/RE:

Vlhko a horko SHI/RE z nadbytku odpovídá přehřátému motoru, který dostává nekvalitní benzín. Přehřátý motor je buď důsledkem agresivní jízdy brzda – plyn (nesprávná životospráva – strava a způsob života) nebo důsledkem jízdy na plný plyn (nadměrný stres). Nekvalitní benzín v našem případě představuje špatné stravování se vším všudy (nadměrné, nepravidelné, jednostranné apod.). To vše vede k obrazu „horkých trubek, ve kterých teče kalná voda“. Horko odpařuje vodní část a tak ještě více zahušťuje kal, který se usazuje na stěnách trubek, ucpává je, koroduje..

Kupř. horko a vlhko v dráze jater a žlučníku se projevuje vysokým krevním tlakem (kal se usazuje na stěnách trubek a zmenšuje jejich průměr), zvýšenými tuky a cholesterolem v krvi (zahuštěný kal), dnou a revmatoidní artritidou (ucpávání trubek), žlučníkovými či ledvinnými kameny (horko zahustí vlhko, vytvoří se bláto, jež se nalepí na sebe a vnikne písek či kameny), zánětem žlučníku a žlučových cest, bolestmi v podžebří, hořkou chutí v ústech (horko), lepkavou chutí v ústech (vlhko), pocitem horka a tíže v těle, zarudlou a mastnou pletí, zácpou (horko) či naopak řídkou stolicí.

Vlhko a horko SHI/RE je charakterizováno těmito stavy:
sezónní charakter (v létě a v pozdním létě se objevují trávicí potíže,močové apod.)
dlouhotrvající rozvoj nemoci (horko RE postupně a pozvolna kondenzuje tělesné tekutiny JIN YE na vlhko SHI)
často se přeměňuje na hlen TAN, většinou na horký hlen TAN RE (horko RE kondenzuje tělesné tekutiny JIN YE)
různorodé příznaky - kupř. někdy průjem (z vlhka SHI) a někdy zácpa (z horka RE), pocit vnitřního horka (RE) se studenými končetinami apod.
vlhko/horko SHI/RE zraňuje jin YIN - kupř. při dominaci horka RE nad vlhkem SHI se objevují typické příznaky vlhka a horka SHI/RE, ale jazyk je bez povlaku (nedostatek jin YIN XU)
vlhko/horko SHI/RE se často mění na horký toxin RE DU – typické je horko, otok, bolest a hnis (kupř. na kůži bakteriální infekce s hnisavým výtokem)
vlhko/horko SHI/RE zraňuje slezinu PI a žaludek WEI a to více, než samotné vlhko SHI – vlhko SHI zraňuje čchi sleziny PI QI XU a horko RE zraňuje jin žaludku WEI YIN XU a energii čchi žaludku WEI QI XU


Typické příznaky vlhka a horka SHI/RE jsou mnohočetné, jako je mastná kůže, únava, bolesti svalů, noční pocení, pocit horka, sálání horka na kůži, nechutenství, tlak kolem pupíku, pocit tíže těla a hlavy, nevolnost, zvracení, napětí a tlak v břiše, lepkavý pocit v ústech, žízeň bez chuti pít, zkalená moč, malé množství tmavé moče, obtížné močení, měkká a páchnoucí stolice. Patří sem různé kožní nemoci, jako jsou ekzémy, akné, herpes apod.

U převahy horka RE nad vlhkem SHI se objevují tyto příznaky: výrazná horečka či výrazný pocit horka, červený obličej, ale kůže není mastná, zarudlé oči, závratě, bolesti hlavy, sucho a hořko v ústech, žízeň, podrážděnost, neklid, hyperaktivita, úzkosti, nespavost, hlad bez chuti k jídlu, zácpa, malé množství tmavé moče, červený jazyk nebo okraje, lepkavý suchý žlutý povlak.

U převahy vlhka SHI nad horkem RE se objevují tyto příznaky: horečka či pocit horka, nažloutlý obličej, mastná kůže, pocit tíže v hlavě a v očích, sladko a lepkavý pocit v ústech, bez žízně, chuť na vlažné, únava, polehávání, pocit tlaku na hrudi, vyhledává klid, není podrážděný, nechutenství, hlenová či vodnatá stolice, zkalená moč, jazyk s bílým lekavým či žlutým lepkavým povlakem.
Editoval patentnimedicina (22.03. 2015 11:17)
cz
Plná horkost - doporučené potraviny (Re shi)
Plná horkost - doporučené potraviny (Re shi)