Jaroslava Fleková: Vodní had - malé zamyšlení
Zdravím všechny spolužáky v tomto předvánočním čase a nedá mi to, abych se nezamyslela nad rokem Rokem vodního hada, který nám za chvilku skončí ...
Nejdříve něco  o hadovi jako o zvířeti - bytosti , která velice silně dráždí lidskou představivost. V  náboženských představách  se objevuje převážně jako negativní symbolika sexuality,ďábla, lstivostiproradnosti,  no prostě nic moc hezkého ... nelze nevzpomenout ani hlavu Medusy - při pohledu na ni všichni zkameněli hrůzou...ale kdysi u nás byl i pozitivní hadí obraz - už zapomenutý had hospodáříček, ochránce domácností - bůžek, možná pozůstatek ze starých pohanských dob. Jednalo se o ochránce stavení, který žil pod jeho prahem a pokud se s ním zacházelo s úctou, dařilo  se všem jeho obyvatelům dobře, pokud ho pronásledovali či dokonce zabili, postihlo je neštěstí, např. zemřelo dítě či kráva. Existují také příběhy, kdy na prahu dítě pije společně s dítětem mléko a jí chleba. Existuje zde magické kouzlo...
V jiných tradicích hadi také vystupují jako ochránci. V Budhistickém světě mají hadi silnou ochrannou funkci - je například velmi známý obraz kobry, která chrání Budhu před nepřízní počasí.
Had v asijském prostředí rovněž odkazuje k hadí síle. Tato síla se hadí silou nejmenuje pro nic za nic. Jedná se o sílu, kterou jsou lidé schopni vyvinout  v situacích, kdy jsou v bezprostředním ohrožením života, např. zoufalá matka dokáže nadzvednout dvoutunový džíp, pod kterým leží její dítě.. takové a další podobné případy duchovní literatura vysvětluji jako fenomén tzv. spontánního uvolnění hadí síly. Had prostě ztělesňuje v lidském světě tajemství stvoření i zániku, poznání nepoznatelného.
Takže tolik k obávanému hadovi :-) Jistě se nedá popřít, že had patří k nejtajemnějším zvířatům čínského cyklu, ale když se ohlédnu zpět, tak si říkám, že tento rok byl hodně zajímavý - nastalo hodně změn, hodně věcí se dořešilo, ještě více ujasnilo ... možná to bylo způsobeno přítomností klidné vody, která hada mírnila, tišila a způsobila, že mnohé katastrofy a pohromy, které měly své počátky v roce draka dopadly mnohem lépe, než se čekalo smile
Tak koukám, že jsem se nějak rozepsala, ale had je prostě záhadný a tajuplný a dalo by se toho napsat spoustu, tak raději končím a doufám, že někdo na mě naváže úvahou o nadcházejícím Roku dřevěného koně smile 
Jenom si ještě neodpustím poslední poznámku o tom, jak nám naše milá Doris na začátku prvního ročníku říkala, že se nám časem změní uvažování. Tak,  jako vždy, měla velkou pravdu. Ještě nedávno by mě vůbec nenapadlo přemýšlet, hledat a srovnávat  věci, které se kolem mě dějí  v takových souvislostech, jaké nám ukazuje o víkendu, kdy se do nás pokouší nahustit jiný náhled na život, než jaký jsem do této doby měla.  Tímto ji vyslovuji velké poděkování za její  obrovskou snahu a taky shovívavost, kterou nám projevuje o "našich víkendech ."

Masáže Jaroslava Fleková - www.jaroslavaflekova.cz