Tcm-cs.com na Facebooku: Akupunktura u malých dětí
Dotaz: Mají malé děti vyvinutý systém akupunkturních meridiánů a bodů?


Příspěvek JH: Jelikož děti nemají ještě pořádně vyvinuté akupunkturní body, připadá mi to jako zbytečné plýtvání času. Ten čas raději využít na hlazení, mazlení a terapií vhodných pro tento kouzelný věk. (třeba působení barev).

Odpověď BI: System meridianov je u deti plno vyvinuty az na svalovo-slachove casti , podobne sa sprava aj cchi v miestach piatich priehrad - na zapade sa casto siri predstava , ze dokonca male deti nemaju ani akupunkturne body...kedze sa venujem detskej akupunkture , tak som v Azii dost patral po tychto nazoroch a chyba vznikla ako vzdy v preklade a interpretacii starych textov ...

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
akurova: Dovoluji si uvést poznámky z přednášky  paní doktorky Danielové:
Následující body lze použít spolehlivě již od dvou let, ale lze zkusit i dříve, body se vyvíjí postupně.  LU09-LI02-ST03-SI18-GB20-LI11-LI04-BL47-HT05- LR03-TE05 -PC03-PC04-SP04 -SP06-KI03
Body kombinovat nejlépe v rámci vrstev, raději méně bodů, postačí i dva.
Martin Dolejš: Ohledně akupunktury i akupresury je potřeba si uvědomit, že je v moci mimořádných drah, že se člověk narodil a je zdraví, tzn., že při zplození dítěte se již vyvíjejí mimořádné dráhy, které mají vliv na fyzické i energetické činnosti člověka a určují další růst a rozvoj. V praxi to znamená, že mimořádné dráhy jsou již  funkční při narození a tudíž i body. Čím mladší je dítě, nevyvinutější je jeho energetický systém řádných drah a o to více  se liší od systému dospělého člověka. Meridiány dospělých sahají od rukou či chodidel na trup. U dětí nejsou meridiány plně vyvinuty a najdeme je pouze na prstech každé ruky. Proto u nejmenších dětí je dobré použít spíše techniky z tuiny a akupresury a čím starší je, tím přidávat i akupunkturní jehličky na rukou, trupu a hlavičce. Na nožičkách asi jako z prvních funkčních je např. ST36 - Zu San Li, GB34, LR02/LR03 apod. Jsou to většinou silné energetické body.

Martin Dolejš - www.oaza-harmonie.cz
Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz BI: Rad by som sa spytal , ci mate zdroj na tieto teorie? Nakolko v knihe zlteho cisara sa pise , ze clovek sa rodi priamo s drahami a ako hovorim ani v dielach o pediatrii , nie je nic takehoto pisaneho.

Odpověď MD: Zdroj je paní Dr. Zhangová a její seminář Tuina masáže pro děti a kojence.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Oldřich Šiška: Odpověď není jednoduchá. Dva příklady z praxe. Moje kamarádka, která navštívila se svou 2 letou dcerkou čínskou doktorkou Guo Li ( nevím zda se takto píše ) v Praze , tak jí paní doktorka zdělila, že akupunkturu malým dětem nepíchá a poslala ji domu s bylinkama ( nemohu se zaručit za to , jestli ona osobně nepíchá malé děti nebo to myslela všeobecně ).
Naše paní učitelka ve škole MUDr. Komárková akupunkturu píchá i malým dětem a pokud je to opravdu nutné , tak již od 2 měsíců. A to co ona dokáže pomocí jehliček je opravdu neuvěřitelné. Každý den má kolem 40 pacientů a 1/3 tvoří děti.
Já osobně používám u dětí také akupunkturu a zatím fungovala bezvadně.
Malé děti asi nemají úplně vyvinuté dráhy, ale když se píchají body na těle, tak na ně dobře reagují. Výhoda je, že nemusíte lokalizovat body s takovou přesností jako u dospělého člověka.
Tcm-cs.com na Facebooku: Doplnění BI: Kedze bohuzial malo z nas cita klasikov , tak sa vzdavam odpovede v tomto zneni...moja skusenost je taka ze moji ucitelia v Číně a na Taiwaně robili akupunkturu hned ako sa dalo...nazor ze akupunktura u deti sa nemoze som raz zazil v oblasti Qindao , kde tiez zacali az od 2 az 3 rokov , ale to je oblast dominantna ich vlastnou Tuina technikou...s ucitelom s ktorym som stravil 2 roky na Taiwane maval 80 detskych pacientov denne ...moj najmladsi pacient mal tiez 2 tyzdne.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Martin Dolejš: Paní MUDr. Komárkovou jsem měl také na praxi a chodím k ní na kliniku poměrně často a znám, jaké body a jak bodá. Nelze říci, že nelze a nepomáhá akupunktura u dětí. Pomáhá a stejně tak dobře pomáhá tuina či akupresura. Já jsem osobně bodal děti od 4 týdnů a pomáhalo to super, stejně tak jsem používal u dětí tuinu a akupresuru, zvláště pokud rodiče byli náchylně ke strachu z jehliček na jejich děťátku. Používám i granulky - byliny na ně. Nelze říci 100%, co a kdy u koho používat. Každá bytost zde na této zemi je individuální tvor a každý i z nás terapeutů razí nějakou tezi. Pravdou však je, že řádné dráhy na dětském tělíčku, nejsou pně vyvinuté, jako u  dospělých, proto se u nich používají hlavně body silné a ty, kteří leží na mimořádných drahách. A v kombinaci obojího, tj. akupunktury a tuiny - zvláště když je naučíme rodiče a provádějí ji na dítěti několikrát za den, jsou výsledky téměř zázračné. Ať chceme nebo ne, děti jsou křehká stvoření a je k nim nutné i tak přistupovat. I na krásný křehký květ použijete jinou techniku na zotavení než na 100letou lípu.

Martin Dolejš - www.oaza-harmonie.cz
Karolína Hauerová: Mudr. Komárková nám presne hovorila o deckých dráhach a bolo to, že deti majú všetky akupunktúrne dráhy, ale nie sú ešte tak vyvinuté ako u dospelého človeka, čo je vlastne lepšie, lebo sú širšie a kdekoľvek pichnete tak to funguje bezvadně.
Doslova vravela, že sú "široké" a aj keď sa dieťa mece tak pichne približne do oblasti bodu a funguje to. Sama som zažila prax u nej na klinike a pichali sme deťom aj do oblasti tváre, okolo očí a super to zvládali, ani neplakali. Deti do 1 roku nevnímajú bolesť tak ako staršie deti a hlavne sa neboja smile