Miloš Vymazal: BL11 大杼 dazhu ta-ču
 Shromažďovací bod BAHUI

Další názvy: Velký člunek; dashu;ta-šu

Lokalizace: 1,5 cchunu laterálně od dolního okraje trnovitého výběžku prvního hrudního obratle Th1.

Použití: Systémový bod ovlivňující kosti. Ošetřuje se skoro vždy při jakýchkoliv kostních potížích (bolesti páteře, úrazy apod.). Vyhání vítr, vyživuje krev, posiluje kosti a šlachy, uvolňuje svaly a šlachy. Také doplňuje čchi plic (vzhledem ke své lokalizaci poblíž plicních hrotů) a zastavuje kašel.

Zdroj textu: Prezentace a přednášky MUDr. Doris Danielová


Lokalizace bodů BL11-BL26
Příspěvek obsahuje odkazy na videa, která jsou dostupná v placené verzi!

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
BL11 - ta-ču (Dazhu)
BL11 - ta-ču (Dazhu)
cz
BL11 - ta-ču (Dazhu)
BL11 - ta-ču (Dazhu)
prozdravi: Bod BL11Dazhu
Lokalizace: 1,5 Cun postranní k GV13 v úrovni T1.

Z pohledu TCM:
Vyloučí vnější vítr.
Ovládá jaterní Yang.
Posiluje kosti.
Podporuje sestup plicní Qi.

Indikace: Krev a kosti, chudokrevnost, averze vůči chladu. Horečka, chřipka, rýma, nízká imunita. Invaze větru, chlad. Bolesti hlavy, závratě. Rozmazané vidění, ztuhlý krk a záda. Kašel, plnost hrudi, dušnost, chronická artritida. Bolest svalů a kostí.
cz
BL11 - ta-ču (Dazhu)
BL11 - ta-ču (Dazhu)
Miloš Vymazal: BL11 大杼 dazhu ta-ču

Jedná se o shromažďovací bod pro kosti. Leží 1,5 cchunu stranou od páteře, ve výši dolního konce trnového výběžku prvního hrudního obratle. Kosti vznikají z dřeně a dřeň proudí z mozku (mozek je v TČM nazýván „mořem dřeně") do bodu Ta-ču (dazhu, BL11), a pak dále do kostí a kloubů. Dřeň je však v tradiční čínské medicíně chápána poněkud odlišně než v medicíně západní.

Dřeň - suej - patří v čínské medicíně mezi zvláštní orgány fu (spolu s mozkem, kostmi, cévami, žlučníkem a dělohou). Podle čínské medicíny dřeň nejen vyplňuje dutiny v kostech, ale je také stavební látkou mozku a míchy. Proto je někdy v čínské medicíně rozdělována na kostní dřeň, míšní dřeň a mozkovou dřeň.  Její funkcí je pak výživa mozku, výživa kosti a vytváření krve.

Bod Ta-ču (dazhu, BL11) může být použit při léčbě bolestí ramene, lopatky, ztuhlosti šíje nebo při bolestech zad. Někdy se také používá při léčbě bolestí hlavy, kašli a horečce.

Zdroj textu: Tajemství akupunkturních bodů, Bohumír Balner & Rostislav Balner

Další odkazy
Osm shromažďovacích bodů - bahuixue
Dýchání kostí

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
BL11 - ta-ču (Dazhu)
BL11 - ta-ču (Dazhu)