Miloš Vymazal: Brzlík (latinsky: thymus) je hlavním orgánem pro diferenciaci a funkční dozrávání T-lymfocytů. Stejně jako kostní dřeň nebo bursa Fabricii u ptáků je jedním z primárních lymfatických orgánů a významným sekundárním lymfatickým orgánem, jako slezina, lymfatické uzliny nebo mukózní lymfatická tkáň.
V lidské anatomii se thymus nachází v horním anterioru hrudní dutiny za sternem (hrudní kost).

V ontogenickém smyslu se brzlík vyvíjí ze třetího branchiálního vaku a teprve později se stěhuje skrz přední mediastinum do cílového místa. Skládá se ze dvou úzce spojených laloků uložených částečně v hrudi a částečně v krku (někdy zasahuje až k dolní hranici štítné žlázy).
Velikost brzlíku je proměnlivá a závisí na věku. Největší váhy, kolem 40g, dosahuje kolem 10. roku věku a poté dochází k involuci. Ve stáří se pak skládá pouze z tukové a vazivové tkáně. V mnoha případech už pak není možné makroskopicky rozlišit samotný orgán od okolního mediastinálního tuku. K involuci dochází díky zvyšující se hladině pohlavních hormonů, pokud je dospělý člověk chemicky nebo fyzicky kastrován, brzlík zvyšuje aktivitu a dochází i ke zvětšení. U pacientů s autoimunitní chorobou Myasthenia gravis je často (70%) zjištěna hyperplazie thymu nebo malignita (viz Nádorové onemocnění).
Citace z Wikipedie

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz KV: Zdravím, máte někdo zkušenosti s posílením imunity poklepáváním na oblast brzlíku? Dočetla jsem se, že by se "cvičení" mělo provádět každý den, cca 20 min., ideálně s pozitivní myšlenou na to, že jsme zdraví. Musí si to dělat každý sám nebo je možné přijímat i od druhé osoby? Má to stejný účinek? Za jak dlouho myslíte, že by se mohl dostavit účinek? Je kontraindikací zánět průdušek, angína a astma? Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com