Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz KB: Co pomáhá na zubní kaz,který už občas třeba dva dny pobolívá a pak je zase třeba týden klid ? Teď mám nějaké problémy s imunitou,se zažíváním,jsem po odstranění mandlí (dva roky a teď v září rezidua),tak si myslím,že ta kvalita zubů souvisí s tím.K zubařce mám termín ccaza měsíc,protože má narváno a pokud to není akutní,tak mě nevezme a na pohotovost nechci,protože když jsem tam byla naposledy,tak jsem poté měla kvůli nešetrnému ošetření zánět nervu a od té doby nikomu jinému,než své ověřené,hodné a šikovné zubařce nevěřim .Poradíte ?

Odpověď JM:
Posilujte ledviny, protože zuby jsou pod nadvládou

Zimnímu období vládne element Vody, který se v lidském těle projevuje v ledvinách a močovém měchýři. Manifestuje se ve slané chuti mořských ryb a řas.
Pro posílení v tomto období jsou příznivé dlouho vařená jídla, jako jsou různé vývary. Nezapomeňte že zelený čaj ve svém důsledku ochlazuje a proto jeho konzumaci v tomto období omezte, zvláště pokud se tímto nápojem chcete zahřát. Příznivější jsou čaje černé, tmavší oolongy, popřípadě phuery.

Maso nevynechávejte, ale já třeba mléčné výrobky vynechávám, nahradila jsem konzumaci rostlinnými mléky, pokud to jde. Jižní ovoce jezte v této době spíš méně, poněvadž je zima a ono pochází z teplých krajin, kde plní ochlazovací funkci, takže ochlazuje, což ledvinám neprospívá, ledviny nemají rády chlad.

Ledviny mají rády mořské věci, takže si vařte mořské ryby a mořské řasy.

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
Karolína Hauerová: Dobrý deň, áno, máte čiastočne pravdu, že zuby, presnejšie telo zubu a kvalita skloviny je odrazom kvality ladvinovej esencie, ak sú všetky zuby kazivé, tak môžeme predpokladať že esencia ľadvín je slabá, to zahŕňa aj dedičnosť.
Ale zubný kaz ako taký je niečo ako toxín, je to proste nejaký "oheň" čo rozožiera zubnú sklovinu a spôsobuje problémy a najčastejšie je to práve on čo spôsobuje vznik kazov a stavila by som sa že toto je váš prípad. Vysvetlím:
Angíny a celkovo zápal mandlí má veľmi často za následok oheň žalúdku a jednoducho si vieme od toho odvodiť že s žalúdkom súvisia aj zuby a tiež trpia na tento oheň, ten spôsobuje kazy.
Ak sú už akútne bolesti čo miznú, no buď by som aplikovala akupunktúru na periférne body a lokálne.
Nesmieme zabudnúť, že by určite trebalo poriešiť koreň problému a uvedomiť si, že slabá imunita v prvom rade súvisí so zlým trávením (pretože slezina je matka pľúc), takže skúste sa v strave zharmonizovať a voliť najneutrálnejšie metódy varenia a potraviny čo stimulujú silu sleziny a vyživujú krv pečene.
Zabudnite na prekoreňovanie, bielu múku či lepok, sladkosti, alkohol a máte šancu veľmi rýchlo stimulovať celý organizmus k samoliečbe.
Ak sú na zuboch povrchové kazy, osvedčilo sa mi cez leto si spraviť kúru na surovej strave, výhradne na zelenine a kazy zmizli, dokonca sklovina spevnela smile
Editoval Kayia (11.01. 2014 23:49)
MUDr. Doris Danielová: V HORKÉM LÉTĚ SE ZHORŠUJÍ mnohé ZÁNĚTY, slovy tčm „nemoci z horka“, PROTO -  Trpíte – li PARADENTÓZOU NEBO KAZIVOSTÍ A BOLESTÍ ZUBŮ, doporučuji masáž bodu SI18 - quanliao, čchüan-liao na obličeji – najdeme ho,když spustíme pomyslnou svislici vedoucí od zornice oka dolů přes zygomatickou kost,přesně na její dolní hraně. Na bod můžeme jen tlačit prstem asi 6 vteřin,pauza,opakovat 3x.Toto udělejte cca 3x denně. Nebo do bodu vtlačte bříško prstu – nejjemněji se pracuje s prsteníkem, nejsilněji ukazovákem – a provádějte krouživou masáž po směru hodin.ručiček. Bod ošetřete oboustranně = prevence, nebo na opačné straně,než je zubní problém. Bolí-li bod už při jemném stlačení, může jít o varovný příznak zánětu okostice,tak zvažte návštěvu zubního lékaře.

Velmi silný protibolestivý bod pro oblast zubů je ST44 - neiting, nej-tching, tam vrypujeme nehtem nebo tlačíme prstem při akutní bolesti oboustranně
Quanliao | SI18 - čchüan-liao

Quanliao | SI18 - čchüan-liao

Neiting | ST44 - nej-tching

Neiting | ST44 - nej-tching

MUDr. Doris Danielová - www.tcm-cs.com
cz
ST44 - protibolestivý bod pro oblast zubů
ST44 - protibolestivý bod pro oblast zubů
Miloš Vymazal: Bolesti zubů způsobené prázdným ohněm ledvin.

Používají se body: Tchaj-si (taixi, KI03), Che-ku (hegu, LI04), Tia-čche (jiache, ST06 ), Sia-kuan (xiaguan, ST07) a San-jin-ťiao (sanyinjiao, SP06). V této kombinaci má KI03 spolu s SP06 za úkol doplnit jin ledvin.

Taixi | KI03 - tchaj-si

Taixi | KI03 - tchaj-si

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Hegu | LI04 - che-ku, spojené údolí

Jiache | ST06 - ťia-čche

Jiache | ST06 - ťia-čche

Xiaguan | ST07 - si-kuan

Xiaguan | ST07 - si-kuan

Sanyinjiao | SP06 - san-jin-ťiao

Sanyinjiao | SP06 - san-jin-ťiao

Zdroj:  Tajemství akupunkturních bodů, Bohumír Balner & Rostislav Balner

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com