Miloš Vymazal: Čínský název: Wu wei zi
Botanický název: Schizandra chinensis
Český název: klanopraška čínská
Latinský název užívané části: Schisandrae fructus
Český název užívané části: plod klanoprašky


Klanopraška čínská (Schizandra chinensis)
Popínavá dřevitá liána z čeledi magnoliovitých. Léčivé jsou všechny části rostliny. Nejvíce se používají plody jako silný adaptogen organismu. Působí proti únavě, regenerují játra, zlepšují zrak,snižují horečku při nemocech z nachlazení. Antistresové působení. Konzumace čerstvých listů zlepšuje zrak a odstraňuje únavu. Při zpracování plodů se mi nejvíc osvědčilo je ukládat do medu.

Citace z  Klanopraška čínská - Schizandra chinensis, zahrada-cs.com, foto Marie Fárová


Z pohledu TČM:
Užívaná á část: plody
Chuť:  kyselá
Povaha: teplá
Tropismus: ledviny, plíce, srdce

Účinky: zastavuje kašel, podporuje produkci tekutin, tonizuje ledviny, zmírňuje průjem, uklidňuje vítr, uklidňuje srdce, zlepšuje zrak

Obsažena ve směsi:
SHEN QI WAN | Ebenový větrolam 153

SHEN QI WAN | Ebenový větrolam 153

TIAN WANG BU XIN WAN | Elixír nebeského císaře 121

TIAN WANG BU XIN WAN | Elixír nebeského císaře 121

MAI WEI DI HUANG WAN | Hbitost lučního štírka 186

MAI WEI DI HUANG WAN | Hbitost lučního štírka 186

Xxiao Er Ning Ye Chong Ji | První zoubky 609

Xxiao Er Ning Ye Chong Ji | První zoubky 609

YU QUAN WAN | Sladké plody Yunnanu 190

YU QUAN WAN | Sladké plody Yunnanu 190


Zdroj kniha: Čínská medicína pod pokličkou, Jana Arcimovičová

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
Příspěvek obsahuje odkaz na soubory ke stažení, které jsou přístupné v placené verzi!
cz
Klanopraška čínská - plody (Schizandra chinensis)
Klanopraška čínská - plody (Schizandra chinensis)
Rostislav Balner: Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)

Každý milovník čínské medicíny zřejmě dobře zná klanoprašku čínskou (Schisandrae fructus), především její plody, které se čínsky nazývají wuweizi (plody pěti chutí). Plody klanoprašky jsou zmiňovány již v Lékopise Božského zemědělce (Shennong bencaojing), který pochází z období dynastie Han (206 př. n. l. – 220 n. l.). Kromě čínské medicíny našla své využití i v japonské fytoterapii kampo. Klanoprašku také využívali k léčebným a adaptogenním účelům od pradávna národy Dalného Východu, jako například Nanajci, kteří žijí v povodní Amuru (Chabarovský kraj) nebo Udegejci (Chabarovský a Přímořský kraj). Rusové začali jako první zkoumat chemické složení a biologické účinky klanoprašky, a to již ve dvacátých a třicátých letech 20. století.

K biologicky nejvýznamnějším látkám klanoprašky patří lignany. Ve zralých plodech se lignany vyskytují v množství 1-3 % (obsah se liší podle místa původu vzorků), v listech okolo 0,5 %. Extrakt z plodů resp. jednotlivé lignany vykazují ve studiích in vitro a na zvířatech ochranný účinek na játra, protistresový a neuroprotektivní účinek, antidiabetickou aktivitu, protizánětlivý účinek a rovněž určitý potenciál při léčbě kardiovaskulárních onemocnění (vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, schisandrin B má antifibrynolytický účinek, navíc zmírňuje kardiotoxicitu navozenou doxorubicinem). V plodech se dále nacházejí ve vodě rozpustné polysacharidy vykazující imunostimulační a protinádorovou aktivitu. V nedávné studii na zvířecím modelu byly potvrzeny antitusické (proti kašli) účinky polysacharidů z plodů klanoprašky (byly extrahovány 96 % etanolem a poté destilovanou vodou) proti chronickému i akutnímu kašli. Extrakt z klanoprašky čínské byl účinný v randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované korejské studii při zmírnění menopauzálního syndromu (zejména návaly horka, pocení, bušení srdce – až o 50 %) u žen ve věku 40-70 let. Po 6 týdnech došlo k celkovému zlepšení 21,6 %, po 12 týdnech 41,2 % (podle Kuppermanova indexu).

Wuweizi | Klanopraška čínská - sušené plody

Wuweizi | Klanopraška čínská - sušené plody

Plody klanoprašky jsou společně s ofiopogonem japonským a ženšenem pravým součástí známého předpisu tradiční čínské medicíny shengmaisan (šeng-maj-san, prášek na oživení pulzu) resp.shengmaitang (šeng-maj-tang, odvar na oživení pulzu). Shengmaisan se používá na čínských klinikách k léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Klanopraška čínská je společně s rozchodnicí růžovou a eleuterokokem ostnitým rovněž součástí moderního rostlinného přípravku ADAPT 232 s adaptogenním účinkem, který v klinické studii na lidech vykazoval také pozitivní účinek na kognitivní funkce.

Klanopraška čínská - listy

Klanopraška čínská - listy

Významný léčebný potenciál mají i listy klanoprašky. Jejich antioxidační účinek je dokonce výrazně vyšší než je tomu u plodů, což může souviset s tím, že listy obsahují oproti plodům značné množství polyfenolů, zejména flavonoidů (isoquercitrin, quercitrin, rutin, hyperosid a další) a fenolových kyselin (kyselina chlorogenová, p-kumarová a další).
Editoval rbalner (18.09. 2017 12:26)

Rostislav Balner
cz
Klanopraška čínská - listy
Klanopraška čínská - listy
cz
Klanopraška čínská - sušené plody (Wuweizi)
Klanopraška čínská - sušené plody (Wuweizi)