Miloš Vymazal: Sucho zao, cao
Je to podnebí, které převládá v průběhu čtyř dob čínského kalendáře, nazývaných Qiufen [rozdělení podzimu, od 23. září], Hanlu [ studené rosy, od 8. nebo 9. října], Shuangjiang [padání jinovatky, od 23. října] a Lidong [nástup zimy, od 7. listopadu]. Podzim je obdobím, kdy se klima stává drsnějším shoulian, ovzduší se ozdraví qing su, podnebí je suché gan zao, vlhkost a voda se vyčerpává shuifen kui fa

Škodlivé sucho  je nadbytek sucha  a tepla podzimu

Sucho je vlažné a teplé wen zao nebo je suchem chladným liang zao.

Na začátku podzimu je podnebí charakterizováno přetrvávajícím teplem léta a jasným počasím, bez delších dešťů. Když dojde během tohoto období k expozici podzimnímu slunci, sucho spolu s teplem napadnou organismus a objevují se často nemoci, v nichž převládá vlažno (=teplo) a sucho wen zao.
Začátkem podzimu je ještě teplo, proto se sucho kombinuje s teplem.

Koncem podzimu, poblíž začátku zimy, je drsný západní vítr susha, sucho a chlad se kombinují a napadají organismus, takže se často objevují choroby z chladu a sucha liang zao. „ Koncem podzimu je chladno,proto se sucho kombinuje s chladem.“

Sucho napadá nejvíc plíce

Citace z knihy Tradiční čínská medicína pro začátečníky, díl II. - Etiopatogeneza nemocí, MUDr. Doris Danielová

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
Příspěvek obsahuje odkaz na soubory ke stažení, které jsou přístupné v placené verzi!
cz
Šestero vnějších rozvracečů: Sucho - cao (Zao)
Šestero vnějších rozvracečů: Sucho - cao (Zao)
Miloš Vymazal: Šestero rozvracečů - sucho a nemoci jím způsobené

Škodlivé sucho proniká nejčastěji ústy a nosem a napadá plíce, kde poškozuje fyziologické tekutiny a způsobuje tak poruchu funkcí rozptylování a vypuzování, což se projeví suchým kašlem bez hlenu nebo s malým množstvím hlenu, tvorbou lepkavého hlenu s velmi obtížným vykašláváním, tvorbou hlenu s krví nebo rychlým dýcháním spojeným s bolestí na hrudi. Škodlivé sucho způsobí, že čchi plic stagnuje (špatně se dýchá).

Zevní sucho je výsledkem škodlivého sucha zevního prostředí, je to nemoc tepla zevního původu, která vzniká během podzimu. Zevní sucho je zvlášť škodlivé pro plíce. Proniká ústy, nosem a kůží, napadá sliznice a ochrannou čchi. Stav se vyvíjí rychle, projevuje se suchem v ústech, krku a nosu. Příznaky: horečky a třesavky, bolesti hlavy, suchý kašel se sesychajícími hleny, málo moči, plovoucí puls. Zevní sucho je buď teplé nebo studené.

Příznaky teplého sucha: ne příliš vysoká horečka bez třesavky,slabé pocení, bolesti hlavy, hrdla se suchem v nosu a krku, neklid, suchý případně i krvavý kašel, puls rychlý, jazyk suchý, sesychání hlenů.

Příznaky studeného sucha: slabá horečka max. do 37,7°C (chlad má smršťovací schopnosti, pocení není tehdy, když je škodlivinou chlad, dojde k uzavření potních pórů), přecitlivělost na chlad a na vítr, suchý kašel, sucho v nose a krku.

Vnitřní sucho je následkem vysokých horeček, velmi hojného pocení, přílišného zvracení a průjmů, významných krvácení (po úrazu, po porodu, po silné menstruaci nebo krvácení z dělohy mimo cyklus), chronických nemocí, oslabení těla v důsledku vysokého věku nebo ještě také prázdnoty jinu a krve. Vnitřní sucho napadá celý organismus, zvlášť pak plíce, žaludek a tlusté střevo. Může však zranit i krevní cévy, játra a ledviny. Poškozuje tělní tekutiny, krev a esenci jing, dochází k postupnému vysychání pokožky,  postupnému hubnutí, postupnému vzniku neklidu, postupnému vzniku zácpy, zmenšuje se množství moče. Chybí počáteční horečnatý stav.

Kov kontroluje dřevo, proto se nemoci plic často přenesou na játra, přidají se bolesti pod žebry, bolesti v podbřišku, vzniká bolestivý zánět očí nebo červené oči. Další orgán, který nesnáší sucho, jsou ledviny. Ledviny se začnou ze sucha hroutit, neboť se poškozuje jejich nejjinovější složka esence jing vrozená od rodičů. V době chřipek Číňané jedí každé ráno nakrájený zázvor se slupkou a pokapaný citronem (3 plátky).

Zdroje textu: přednášky a prezentace MUDr. Doris Danielová a vypracované otázky Hana Hamplová

Doporučené odkazy
Kov - vlastnosti kovu
Orgán cang, plíce
Podzim
Patero vnitřních škodlivostí -  sucho

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Podzim - období sucha
Podzim - období sucha
Miloš Vymazal: Sucho [ganse] poškozuje tekutiny. Sucho stojí proti vlhkosti : když končí období vlhka, nastává čas sucha. Sucho vzniká z přeměny stahujícího klimatu [liansu] podzimu, má vlastnost odvodňovat [ganse] a vysušovat [kuhe]. Proto se říká, že „ Když sucho [zao] převládá, dochází k vysychání [gan] (Suwen, Ying yang yingxiang dalun – Základní otázky, Projevy jinu a jangu.) Preverzní sucho je škodlivé, může velmi snadno zranit jinové tekutiny [jinye] a způsobit nemoci z nedostatku jinu [jinye kuisun], které se projevují známkami dehydratace, jako suchá a rozpraskaná kůže [pifu ganse junlie], suchost v nose a hrdle [bi gan yan zao], rty a ústa jsou suchá a rozpukaná [kou chun zao lie], vlasy suché a bez lesku [maofa ganku bu rong], moč nehojná [xia bian duanshao], stolice suchá [dabian ganzao].

Zdroje textu: přednášky a prezentace MUDr. Doris Danielová

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Sucho (Zao)
Sucho (Zao)