Miloš Vymazal: Šedý zákal (katarakta) pochází z řeckého slova kataraktes anebo také katarrhaktes, které je odvozeno z původního slova katarassein, což znamená "padat dolů", neboť Řekové přirovnávali kataraktu k vodopádu. (kata - dolů, arassein - padat). V latinském názvosloví se katarakta nazývala portcullis, což v překladu znamená padající brána.
Katarakta je nemoc oka, kdy se čočka zakalí a pacient vidí, jako by se díval přes špinavé sklo nebo pomalu zamrzající okno. Nemoc se dnes léčí nahrazením zakalené lidské čočky tenkou umělou čočkou. Ve světe je dnes i přes pokročilou moderní léčbu stále jednou z hlavních příčin slepoty v rozvojových zemích. Podle WHO je šedý zákal celosvětově zodpovědný za 48% případů slepoty v dospělosti (okolo 18 miliónu lidí).

Příznaky
zamlžené vidění, rozostřené vidění, neostrý obraz, hlavně při pozorování předmětů do dálky
nepříjemné oslňování a citlivost na silnější světlo (například na sluneční světlo)
oslňování při nočním řízení automobilu
barvy nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín
při pohledu jedním okem se předměty jeví zdvojenéztrojené
narůstající krátkozrakost, narůstající astigmatismus
Citace z Wikipedie

Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
Tcm-cs.com na Facebooku: Dotaz MZ: Môže človek ktorý ma urobenu tzv katapultaciu katarakty to znamena urobeny otvor v zakale brať ten novy pripravok Rozpletení zamotaneho klubíčka? Nemôže to uvolnovať nejake častice ktore boli tym laserom zablokovane?

Dotaz nebo odpověď uživatelů z Facebook.com | Tradiční čínská medicína | ☯ Tcm-cs.com
MUDr. Petr Hoffmann: Dobrý den, šedý zákal je většinou způsobený nedostatečností YIN ledvin a jater (ale i blokádou krve jater či stoupajícím YANG či ohněm jater...), takže pokud vše (pulz, jazyk, pozorování a příznaky) koreluje s TCM diágnózou GAN/SHEN YIN XU + NEI RE XU, tak v tom případě je jeho nasazení OK a bez obav !
Zdraví Petr Hoffmann
Editoval patentnimedicina (07.01. 2014 18:13)
MUDr. Petr Hoffmann: Šedý zákal (Katarakta)

Katarakta je řecké slovo a v překladu znamená "padat dolů". Šedý zákal je nemoc oka, kdy se čočka zakalí a pacient vidí, jakoby se díval přes zmlžené, špinavé nebo pomalu zamrzající sklo. Dle WHO je ve světě jednou z hlavních příčin slepoty v dospělosti (48%). V drtivé většině případů je šedý zákal způsoben stárnutím, tzv. senilní katarakta. Základní příčinu však západní medicína nezná. Může se rozvinout i po užívání některých chemických léků, hlavně kortikoidů, také po úraze, zánětu, nádoru či se objevuje u metabolických a autoimunních nemocí. K základním příznakům šedého zákalu patří zamlžené vidění, rozostřené vidění, neostrý obraz, hlavně při pozorování předmětů do dálky, přecitlivost na silnější světlo (kupř. na slunce), oslňování při nočním řízení automobilu, barvy nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín, při pohledu jedním okem se předměty jeví zdvojené až ztrojené, zhoršující se krátkozrakost a astigmatismus (cylindrická oční vada). Dle západní medicíny šedý zákal se nedá ani zastavit ani zpomalit jakoukoliv terapeutickou intervencí - dochází k metabolickým změnám uvnitř čočky a následnému zkalení periferní a optické části čočky. Nedá se léčit jinak než chirurgicky.

Dle čínské medicíny lze poměrně úspěšně tento proces zpomalit, někdy i zastavit - vždy záleží na tom, v jakém stádiu nemoci se pacient dostavil k léčbě bylinami. Tradiční čínská medicína (TCM) rozlišuje 3 základní příčiny a způsoby terapie. Všechny se „točí“ kolem dráhy jater GAN, neb tato dráha dle TCM vyživuje oči, obzvláště jin YIN a krev XUE jater jsou v hlavní roli. Lze si tento stav připodobnit k míze stromu, jež nedostoupí k vrcholu, do horních pater, v našem případě do očí, které tak nejsou dostatečně živeny životodárnou tekutinou a jejich funkce pak chřadne, podobně jako motor bez oleje nemá dostatečný výkon…

Nedostatečnost jin ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU s blokádou krve YU XUE
Nedostatečnost jin jater GAN YIN XU s vlhkem ve slezině PI QI XU + SHI
Stoupající horko jater GAN HUO/ GAN YANG SHI
cz
Šedý zákal
Šedý zákal