Miloš Vymazal: Čínský název: Bai ji li 蒺藜
Botanický název: Tribulus terrestris
Český název: kotvičník zemní
Latinský název užívané části: Tribuli Terrestris fructus
Český název užívané části: plod kotvičníku zemního


Kotvičník zemní (Tribulus terrestris Linné) je jednoletá poléhavá bylina z čeledi kacibovitých.

Účinky
Blahodárné účinky této rostliny jsou prokázané zvláště u mužů a žen starších 40 let, u kterých postupně klesá tvorba testosteronu a estrogenu. To však neznamená, že rostlina nepůsobí i na mladší populaci. Užívání kotvičníku zemního nemá oproti podobným chemickým přípravkům žádné vedlejší účinky.

U mužů (starších 40 let):
zvýšení hladiny testosteronu až o 30 %
zvýšení zájmu o sexuální život
zvýšení objemu svalové hmoty na úkor tuku
snížení vnitřního napětí
obnovení životní vitality a elánu

U žen (starších 40 let):
zvýšení hladiny hormonu (FSH) estradiolu
nárůst sexuální apetence
zmírnění negativních klimakterických příznaků
potlačení nespavosti, napětí, depresí, návalů horka, proměn nálad a podrážděnosti
redukce tělesného tuku

Relativně nedávný výzkum ovšem neprokázal zvýšení hladiny testosteronu ani jiných mužských pohlavních hormonů u mladých (20-36 let) mužů po čtyřtýdenním užívání dávky až 20 mg/kg tělesné váhy. Dále byl proveden výzkum možných účinků na zvýšení svalové síly a tělesného složení (poměr svalstva a tuku) u mladých (průměrný věk byl 19.8 let) hráčů ragby, avšak ani zde nebyl zaznamenán žádný efekt.

Obsažené látky
Kotvičník obsahuje vysokou hladinu rostlinných „anabolických steroidů“ (souhrnně jsou označovány jako fytosteroly). Jejich nejvyšší koncentrace se nachází v plodech a kořenech rostliny. Pro obsah velkého množství účinných látek se využívá celá rostlina. Obsahuje především sapogeninychlórgenin, gitigenin, diosgenin, ruskogenin, trogoghenin a další. Dále je kotvičník bohatý na alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice a další látky. V kořenech se nachází zejména saponin diosgenin. Listy a nať jedné rostliny mají v sušině asi 12,1 % bílkovin, 2,6 % tuku, 40,8 % sacharidů, 27,8 % vlákniny a 16,7 % minerálních látek. Obsahuje také asi 2,8 % steroidních saponinů, alkaloidy, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny a také 160 mg % vitamínu C. V květech jsou steriny, stigmasterin, campestrin, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, flavonoidy campherol, alkaloidy, rutin a quercetin.V plodech a semenech jsou alkaloidy, pryskyřice 3,5-5 % oleje složeného z 57% kyseliny linolové a linoleové 27 % olejové, behenové, stearové a další. Zjištěno bylo, že kotvičník zemní obsahuje i taniny, sacharidy, steroly, derivát diosgeninu desoxidiosgenin, gracillin dioxin a terrestrosiny A – E.Některé z obsažených alkaloidů fungují jako Inhibitor monoaminooxidázy IMAO!
Doplněno citací z Wikipedie

Obsaženo ve směsi: Uvolnění napjaté tětivy 112 (TIAN MA GOU TENG WAN)
TIAN MA GOU TENG WAN | Uvolnění napjaté tětivy 112

TIAN MA GOU TENG WAN | Uvolnění napjaté tětivy 112


Ing. Miloš Vymazal - www.tcm-cs.com
cz
Čínské byliny (Bai ji li)
Čínské byliny (Bai ji li)